Fedora yorumlarınız nedir?

Hümeyra Bektaş

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Derste Fedora hakkında sunum yapacağım. Buna kullanıcı yorumlarını eklemek istiyorum. İyisiyle kötüsüyle yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Derste Fedora hakkında sunum yapacağım. Buna kullanıcı yorumlarını eklemek istiyorum. İyisiyle kötüsüyle yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

İlk olarak tabii ki Windows 11'e göre aşırı hızlı açılan bir işletim sistemi (Fedora: 5-6sn, Windows 15-20sn, M2 SSD - fastboot kapalı). Sistemin hızı da daha iyi, laptop kullanıcıları için ısınma da Windows 11'e göre çok daha az. RAM kullanımı zaten hiç bahsetmeye gerek yok. Ayrıca NVIDIA ve Intel sürücülerini düzgün çalıştırabildiğim tek dağıtım. Genel olarak bence son kullancıya hitap eden kaliteli bir işletim sistemi.

Yuvarlanan dağıtımlara göre daha oturaklı Debian gibi dağıtımlara göre ise daha güncel bir konumda kendine yer buluyor. Bir süre aktif kullanmıştım, uzun yıllar apt kullandığım için ilk etapta DNF bir tık yabancı gelmişti ama çok kısa bir sürede alışmıştım. Gnome ile güzel bir uyumu vardı. En güzel Gnome deneyimim Fedora ileydi.

-Yükleyicisi (anaconda) biraz karışık, galiba fedora 40'da komple web arayüzüne geçecekler.
-DNF biraz yavaş, DNF5'in çıkmasını bekliyorum.
-"fedora flatpak" aşırı saçma diğer distrolar gibi Flathub kullansalar daha iyi olur.

+Wayland, btrfs, gibi yeni "teknolojileri" biraz daha öne çıkarmalarını beğeniyorum. Fedora 40'da sadece wayland olacak gibi duruyor.
+Güncelleme sıklığı hoşuma gidiyor, debian gibi güncellemelerden çok geri kalmıyorsun. Arch gibi en önce almıyorsun ama stabil bir kullanımın oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Codec kurulumu dışında terminal kullanmak zorunda bırakmayan, çer çöple gelmeyen sade bir dağıtım. Fedora+Gnome+Flatpak uyumu harikadır ama Fedora neticede Red Hat'in test sürümüdür. Sıradan bir kullanıcı için çok fazla güncellme alır ve çok fazla güncellme alan her dağıtım gibi bir yerlerinin bozulma ihtimali vardır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı