Fenerbahçe 3 - 2 Trabzonspor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Soyunma odasına girme işini kendin için yapacaksın. Onun bunun için değil. Sahaya saldırgan, amacı Fenerbahçeli oyunculara zarar vermek olan holiganlar giriyor. Böyle bir durumda soyunma odasına girmezsen korner bayrağıyla kovalanma, yumruk yeme gibi çirkin; leş olaylarla karşılaşırsın.
Ya sahaya atlayan taraftarlardan biri yumrukla ya da kovalamayla kalmayıp kesici/delici bir aletle oyuncularınızdan birini öldürseydi? Buna cesurluk, yiğitlik falan değil; aptallık denir.
Buna zaten yiğitlik demiyorum. Ancak bazen futbolcuların maçı kazanmasıyla elde ettiği özgüveni arşa çıkabiliyor. Bu tarz durumlarda da taraftar sahaya iniyorsa suç taraftarındır. Futbolcunun değil. Taraftar dediğin nerede nasıl davranacağını bilmek zorundadır.

Kadıköyde şampiyon olmuş gibi sevindiniz gayet saygıyla karşılandı. İşte burayı anlamak istemiyorsun sen. Küfürü de her takıma ediliyor demişsin bu normal değil 1 , 2. olarak galatasaraya küfür edildiğini duymadık herkes aşkın olayım söylüyordu.
Harbiden Trabzonspor şampiyon olmuş gibi sevindi. Ona neden bir şey demediniz?

Hangi hareket? Fenerbahçeli Twitter sefirlerinin yaptığı montajlı videolardaki hareket mi? 😀
Olayın aslını bilmiyorum, olayı savurmaya çalışmayın. O gerçek değilse bile Galatasaray da defalarca kez bu tarz hareketleri yaptı mı, yaptı. Bunu yapabilirler yani, ben bunun için ceza verilmeli falan filan demiyorum. Adam diyor ki onlar da kışkırtmasın, yahu sahaya terörist dalıyor sen hâlâ teröristi mi savunuyorsun? Şu durumda o teröristleri savunan adam bir dönüp baksın kendisine. "Ben ne yapıyorum?" diye.

Bunun asla bir takım fanatikliğiyle ilgisi yok. İster GS'li ol, ister TS'li ol. Bu asla kabul edilemez bir şey. Fenerbahçe oyuncuları ceza almalı diyeni yine anlarım da teröristi savunmak bile normalleşmiş artık şu fanatiklerin gözünde... Türk futbolculuğunun tamamen bittiği dün itibarıyla kanıtlanmıştır. Herkese iyi günler...

He yani bu onların terörist gibi atlamasını haklı yapıyor. Peki Icardi'nin Ankaragücü taraftarlarına yaptığı harekete de tepki gösterdin mi? Bizzat Icardi'nin haksız olduğunu kabul ettin mi?

Bunun kanıtını sunarsan, tamam ben haksızım sen haklısın diyeceğim.
Benim tepki gösterip göstermeme gerek yok. Icardi cezasını çekti. Üstelik tarihte ilk kez olan bir şey bu, resmi yayıncı kuruluş görüntüsü olmadan Twitter videosuna göre oyuncuya ceza vermenin eşi benzeri yok. Mesela aynı hafta taraftara el hareketi çeken Emre Mor'a hiçbir ceza verilmedi.Niye? Onun dışında o dönem Icardi'ye ceza veren kurum ve kişiler dünkü maçtaki söz konusu kişilere verebilecek mi bakalım gerekli cezayı.

Kadıköyde şampiyon olmuş gibi sevindiniz gayet saygıyla karşılandı. İşte burayı anlamak istemiyorsun sen. Küfürü de her takıma ediliyor demişsin bu normal değil 1 , 2. olarak galatasaraya küfür edildiğini duymadık herkes aşkın olayım söylüyordu.
Duymuyorsun çünkü yayıncı kuruluş kısıyor küfür anında tribün seslerini. Küfür her stadda her takıma oluyor bunu kimse inkar edemez.

Ya arkadaş cidden anlamıyorum. Baştan söyleyeyim ben Trabzonsporluyum ama öyle holigan falan değilim. Gayet objektif bir şekilde konuşacağım. Bizim taraftarların çoğu zaten fazla duygusal bakıyor. Fener maçını savaşmış gibi görüyorlar. Ben de Fener maçlarına ayrı bir önem veririm ama savaş falan değil tabi ki de. Ama Trabzonspor taraftarını bilmesine rağmen kışkırtıcı hareketler yapmak çok ilginç. O taraftarın önünde tamam kutlama yaptın zaten bizde birkaç ay önce Kadıköy'de kazanınca kutlama yapmıştık. Kutlama yaparsın ama taraftara hareket çekmek ne demek? Oosterwolde'nin o el hareketi zaten kızgın olan ortalığı daha da kızıştırdı. Sahaya bir tane maskeli adam indi, görevliler tam halledecekken Osayi adama dalıyor. Öyle olunca da taraftar hayırdır diyerek sahaya indi. Burada iki taraf da hatalı ve ceza almalı. Ve bizim taraftarımızın bu kontrolsüzlüğü artık dinmeli. Önceden de böyleydik ama son yıllarda düzelmiştik, olay çıkmıyordu sahamızda. Ama bu maç istenmeyen olaylar oldu. Bana göre iki taraf da oldukça hatalı.

Kariyer konusunda haklısın ancak güvenlikler de bir işe yaramadı. Maç başında Fener ağlama diyen taraftara da ne yapılabilir? Hiç kimse kusura bakmasın. Gelip Fenerbahçe'ye laf edeceksin, sonra oyuncularımıza saldıracaksın. İzin vermeyiz. Böyle cevabını verirler işte.

İşte bu cevap verme şekli doğru değil ben de onu anlatmaya çalışıyorum. Erkeklik yaptık, çıkmadık taraftarları dövdük demek havalı olsa da şampiyonluğa giden bir takım olarak Fenerbahçe komple sahayı terketse ve hakeme gidip can güvenliğimiz sağlanmadan çıkmayacağız deseydi muhtemelen maç iptal edilir (Umut Meler'in bitirmek için çok uğraşacağını sanmıyorum böyle yapsalardı) 3-0 galip sayılırdınız ve olayların ortasında kalıp yapmamaları gereken şeyler de yapan bazı futbolcularınızın alabileceği muhtemel cezaları da konuşmayacaktık.

1 futbolcunun bile önemli olduğu son 8 haftanın birkaç haftasında mesela Batshuayi, Osterwelde ve Osayi olmazsa bu büyük bir problem değil mi?

Trabzonspor zaten aynı cezayı yine alacaktı. Neyse olan oldu bakalım federasyon bu işi nasıl cezalandıracak.

İşte bu cevap verme şekli doğru değil ben de onu anlatmaya çalışıyorum. Erkeklik yaptık, çıkmadık taraftarları dövdük demek havalı olsa da şampiyonluğa giden bir takım olarak Fenerbahçe komple sahayı terketse ve hakeme gidip can güvenliğimiz sağlanmadan çıkmayacağız deseydi muhtemelen maç iptal edilir (Umut Meler'in bitirmek için çok uğraşacağını sanmıyorum böyle yapsalardı) 3-0 galip sayılırdınız ve olayların ortasında kalıp yapmamaları gereken şeyler de yapan bazı futbolcularınızın alabileceği muhtemel cezaları da konuşmayacaktık.

1 futbolcunun bile önemli olduğu son 8 haftanın birkaç haftasında mesela Batshuayi, Osterwelde ve Osayi olmazsa bu büyük bir problem değil mi?

Trabzonspor zaten aynı cezayı yine alacaktı. Neyse olan oldu bakalım federasyon bu işi nasıl cezalandıracak.
Haklısınız. Şimdi de Fenerbahçe ligden çekilebilirmiş. Yani bu olaylardan sonra bu kararı desteklerim. Bu lig artık çığırından çıktı.

Erdal Hoş, Trabzonsporlular olarak hislerimize tercüman olmuş. Hemen hemen konuda ne yazdıysam hepsine değinmiş, böyle gazeteciler ve taraftarlarımızın çok olduğunu biliyorum burada da paylaşmak istedim videoyu:

Özetle diyor ki,

• Bu Trabzonspor olarak bizim ayıbımız,
  • Trabzonspor tekrar 90'lara dönmemeli
  • Orada da oluyor, şu stadda da oluyor dememeli aynaya bakmalı,
  • Federasyon mesela 3 maç ceza verecekse Trabzonspor yönetimi siz 3 verdiniz biz 5 maç ceza istiyoruz demeli.
  • Sahaya girenler ömür boyu staddan men edilmeliler.
  • Kışkırtma ve provokasyon bu olayların bahanesi değildir. Bu olaydan Trabzonsporlu futbolcular da çok olumsuz etkilenecek. Erdal Hoş'un ağzına sağlık:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Haklısınız. Şimdi de Fenerbahçe ligden çekilebilirmiş. Yani bu olaylardan sonra bu kararı desteklerim. Bu lig artık çığırından çıktı.

Çekilmez sanmıyorum ama böyle bir irade sergilerse en başta ben alkışlarım. Bu pislikten burnumuz büyük bir olay olmadan çıkmayacak. Ben hemen hemen her hafta dört büylükler karşısında az ya da çok hakları yenen Anadolu takımlarından bunu bekliyorum yıllardır ama onların yöneticileri halinden memnun herhalde.

Erdal Hoş, Trabzonsporlular olarak hislerimize tercüman olmuş. Hemen hemen konuda ne yazdıysam hepsine değinmiş, böyle gazeteciler ve taraftarlarımızın çok olduğunu biliyorum burada da paylaşmak istedim videoyu:

Özetle diyor ki,

• Bu Trabzonspor olarak bizim ayıbımız,
  • Trabzonspor tekrar 90'lara dönmemeli
  • Orada da oluyor, şu stadda da oluyor dememeli aynaya bakmalı,
  • Federasyon mesela 3 maç ceza verecekse Trabzonspor yönetimi siz 3 verdiniz biz 5 maç ceza istiyoruz demeli.
  • Sahaya girenler ömür boyu staddan men edilmeliler.
  • Kışkırtma ve provokasyon bu olayların bahanesi değildir. Bu olaydan Trabzonsporlu futbolcular da çok olumsuz etkilenecek. Erdal Hoş'un ağzına sağlık:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çekilmez sanmıyorum ama böyle bir irade sergilerse en başta ben alkışlarım. Bu pislikten burnumuz büyük bir olay olmadan çıkmayacak. Ben hemen hemen her hafta dört büylükler karşısında az ya da çok hakları yenen Anadolu takımlarından bunu bekliyorum yıllardır ama onların yöneticileri halinden memnun herhalde.
Ligden çekilmek cidden yürek ister. Fenerbahçe taraftarları olarak ciddi bir şekilde ligden çekilme isteğimizi devam ettirirsek ligden çekilebiliriz. Bu lig artık kontrol edilemiyor. Haydi Fenerbahçe'm. Başarabilirsin.

Ligden çekilmek cidden yürek ister. Fenerbahçe taraftarları olarak ciddi bir şekilde ligden çekilme isteğimizi devam ettirirsek ligden çekilebiliriz. Bu lig artık kontrol edilemiyor. Haydi Fenerbahçe'm. Başarabilirsin.

Hocam işte problem şu ki, yöneticiler bunu genelde blöf için kullanır. Kaybedecek bir şeyi olmayan sıradan bir takım olsa kolaydır ama FIFA'nın bu konuda yaptırımları var, bu kararı verirse alt liglere düşürülmekten bahsediyor Ali Koç ama bu Türk futboluna pek bir katkı sağlamadığı gibi zararını kendileri çekmek zorunda kalır.

Geri kalan 17 takımın umurunda olmaz. Bu konudan rahatsız olan 3-5 takım beraber hareket ederse düzelir.

Mesela 4-5 takım bir araya gelecek federasyona gidecekler ve belli şartlar koşacaklar bunlar uygulanmazsa ligden çekiliyoruz demeliler, mesela ilk aklıma gelenler:

- Süper lig maçlarını en az 3 yıl yabancı hakemlerin yönetmesi, şu anki tüm hakemlerin ve hakem kurumlarının lağvedilmesi ve 3 yıl boyunca yabancı hakemlerin yanında genç yeni nesil hakemlerin staj yapması,

- Futbol maçlarında ahlaka aykırı topluca küfür edilmesi durumunda taraftarların ya da stadyumun bir kısmındak,i passoliglerini dondurmak falan değil doğrudan o takıma puan silme cezası verilmeli. Bir stadda ilk kez gerçekleştiğinde 1 puan, ikinci kez olursa 2 puan ve ondan sonra her gerçekleştiğinde 3'er puan silme gibi,

- Sahaya futbolcuları yaralayabilecek, oyunu oynamalarını engelleyebilecek her ne materyalden yapılırsa yapılsın yabancı madde atılması durumunda da benzer kademeli cezalar verilmesi kararlaştırılmalı,

- Sahaya girmenin cezası ise sahaya girecek taraftarın yoğunluğuna ve eylemine göre sorgusuz sualsiz doğrudan en az 3 puan olmak üzere 30 puana kadar çıkmalı,

- Saha olaylarının kısıtlı değil de bütün stadı kapsayacak şekilde dünkü gibi olması durumunda da 30 puan silme veya 1 alt lige düşürme cezası olmalı.

- Ek olarak sahaya girip saha olaylarına sebep olan taraftar kulübün ekonomisine verdikleri cezayı kendileri ödemeli ya da hapsi boylamalı,

Bu kararları alsınlar bakalım ondan sonra Türk seyircisi süt dökmüş kedi gibi oluyor mu olmuyor mu?

Zaten TR özelinde son derece kötü bir imajı olan Trabzonspor tribünlerinin sempatisinin tamamen kaybolduğu maç.

Maçın ilk dakikalarında bile sahaya pet şişe ve meşale atmaktan doğru dürüst tezahürat yapamayan TS taraftarlarının bu olaylarda savunulacak hiçbir tarafı yok. Oosterwolde'nin el hareketinden bahsediyorlarsa, onun öncesi tribünlerin sahaya madde atması değil midir? Oosterwolde de ondan tahrik oldu o zaman.

Trabzonspor'a saha kapatma cezası uygulanmalı. Hem de ciddisinden.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı