Fiber altyapısı olmayan binada 100Mbps kullanılır mı?

Niksi

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo V15 G3
R7 5825U
16GB 3200Mhz
Vega8
Binamızda sadece Turkcell de fiber altyapısı var. Ama Vodafone'ye göre pahalı. Uyguna Vodafone'nin 100Mbps'lik paketini almak istiyoruz ama 100Mbps hızı sağlıyabilir mi aklım karıştı. İnternette ADSL maksimum 16Mbps verebilir diyor ama ben Vodafone ile 22 görüyorum. Turkcell müşteri hizmeti de şu an kullandığımız 24Mbps Vodafone paketi üzerinden vurgu yaparak "o 24 bizimki 25 fiber! 24'ten sonrası fiber oluyor" şeklinde belirtiyor. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Düşünceleriniz nelerdir?

Binamızda sadece Turkcell de fiber altyapısı var. Ama Vodafone'ye göre pahalı. Uyguna Vodafone'nin 100Mbps'lik paketini almak istiyoruz ama 100Mbps hızı sağlıyabilir mi aklım karıştı. İnternette ADSL maksimum 16Mbps verebilir diyor ama ben Vodafone ile 22 görüyorum. Turkcell müşteri hizmeti de şu an kullandığımız 24Mbps Vodafone paketi üzerinden vurgu yaparak "o 24 bizimki 25 fiber! 24'ten sonrası fiber oluyor" şeklinde belirtiyor. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Düşünceleriniz nelerdir?

Türk Telekom VDSL paketlerine baktınız mı?
Belki Türk Telekom VDSL destekliyordur altyapınız.
Bir de yanlış hatırlamıyorsam Turkcell Fiber altyapısı üzerinden Türksat Kablonet alınabiliyor.
Onu da araştırmanızı tavsiye ederim. Eğer öyle olursa Kablonet'i kullanmanızı öneririm. Fiyat/performans olarak iyidir.
Vodafone'a bulaşmanızı pek önermem. Hangi altyapı olursa olsun hizmetleri ve satış sonrası destekleri kötü.

TurkNet sitesinden altyapı sorgulması yapabilirsin.

ADSL hizmetlerde 36 Mbps hıza kadar ulaşılabilir. 300 Mbit'e kadar da VDSL hizmette ulaşılabilir. Kullandığınız altyapı ve santral mesafesi hızı belirler. ADSL hizmette santrale yakınlığınıza göre Türkiye'de 24 Mbit'e kadar hız verilir. VDSL hizmette santrale uzaklığınıza göre 100 Mbit'e kadar hız verilir. Fiberde mesafe fark etmeksizin 1 Gbite kadar hız verilmekte. 100 Mbps hız verebileceğini söyleyen bir servis sağlayıcı varsa fiber altyapınız yoksa VDSL hizmet verecek demektir.
Servis sağlayıcıdan hangi altyapı hizmetiyle size bağlantı sağlayacağıyla ilgili bilgi alın. Fiber veren varsa fiber kullanın. Vodafone hizmeti biraz leş ama fiber sonuçta iş yapar.

Bir de yanlış hatırlamıyorsam Turkcell fiber altyapısı üzerinden Türksat Kablonet alınabiliyor.
Onu da araştırmanızı tavsiye ederim. Eğer öyle olursa Kablonet'i kullanmanızı öneririm. Fiyat/performans olarak iyidir.
Vodafone'a bulaşmanızı pek önermem. Hangi altyapı olursa olsun hizmetleri ve satış sonrası destekleri kötü.

1707204870764.png

VDSL ile ADSL farkını bilmediğimden karıştırmış olabilirim. Çünkü Turkcell müşteri hizmetleri özellikle DSL demişti. Bu arada Kablonet aşırı pahalı :)

ADSL hizmetlerde 36 Mbps hıza kadar ulaşılabilir. 300 Mbit'e kadar da VDSL hizmette ulaşılabilir. Kullandığınız altyapı ve santral mesafesi hızı belirler. ADSL hizmette santrale yakınlığınıza göre Türkiye'de 24 Mbit'e kadar hız verilir. VDSL hizmette santrale uzaklığınıza göre 100 Mbit'e kadar hız verilir. Fiberde mesafe fark etmeksizin 1 gbite kadar hız verilmekte. 100 Mbps hız verebileceğini söyleyen bir servis sağlayıcı varsa fiber altyapınız yoksa VDSL hizmet verecek demektir.
Servis sağlayıcıdan hangi altyapı hizmetiyle size bağlantı sağlayacağıyla ilgili bilgi alın. Fiber veren varsa fiber kullanın. Vodafone hizmeti biraz leş ama fiber sonuçta iş yapar.

Anladım. O zaman Vodafone'nin bizim adrese önerdiği 100Mbps paketini sağlıyabilecektir. Belki olur da müşteriyi kandırmak için altyapı desteklemese bile yüksek paket öneririler. O yüzden şüpheci yaklaşıyorum.

TurkNet sitesinden altyapı sorgulması yapabilirsin.

1707205159656.png

Aynı sonucu verdi.

Eki Görüntüle 2108664

VDSL ile ADSL farkını bilmediğimden karıştırmış olabilirim. Çünkü Turkcell müşteri hizmetleri özellikle DSL demişti. Bu arada Kablonet aşırı pahalı :)

Anladım. O zaman Vodafone'nin bizim adrese önerdiği 100Mbps paketini sağlıyabilecektir. Belki olur da müşteriyi kandırmak için altyapı desteklemese bile yüksek paket öneririler. O yüzden şüpheci yaklaşıyorum.

Eki Görüntüle 2108665

Aynı sonucu verdi.
tertemiz geçilebilir bence

Bir de yanlış hatırlamıyorsam Turkcell fiber altyapısı üzerinden Türksat Kablonet alınabiliyor.

Şu an 24Mbps Vodafone kullanıyoruz. Malum fiyatlar bizim için yüksek olduğundan en uygunu hangisiyse ona yöneliyoruz. O yüzden 100Mbps Vodafone'ye geçmeyi planlıyoruz. 2 yıllık kullandığım sürede açıkçası kendini hatırlatacak problem yaşatmadı.

Şu an 24Mbps Vodafone kullanıyoruz. Malum fiyatlar bizim için yüksek olduğundan en uygunu hangisiyse ona yöneliyoruz. O yüzden 100Mbps Vodafone'ye geçmeyi planlıyoruz. 2 yıllık kullandığım sürede açıkçası kendini hatırlatacak problem yaşatmadı.

Anladığım kadarıyla Turkcell, fiber internet erişimi veriyor.
Diğer servis sağlayıcılar Türk Telekom altyapısı üzerinden VDSL erişimi veriyorlar.
100Mbps için fiber kullanmak mantıklı değil açıkçası. Ben de VDSL'den fibere geçtim memnun kalmadım.
Türk Telekom altyapısı üzerinden VDSL alabildiğiniz firmaları araştırın fiyat karşılaştırması yapın ona göre değişim sağlayın.
TurkNet mantıklı.

Anladığım kadarıyla Turkcell, fiber internet erişimi veriyor.
Diğer servis sağlayıcılar Türk Telekom altyapısı üzerinden VDSL erişimi veriyorlar.
100Mbps için fiber kullanmak mantıklı değil açıkçası. Ben de VDSL'den fibere geçtim memnun kalmadım.
Türk Telekom altyapısı üzerinden VDSL alabildiğiniz firmaları araştırın fiyat karşılaştırması yapın ona göre değişim sağlayın.
TurkNet mantıklı.

Vodafone 100Mbps için 12 ay 350 TL kampanya veriyor bize. En uygunu Vodafone. O yüzden TurkNet de bize göre değil. :)

Vodafone'dan uzak durun. Diğerlerinde sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Ben kendi deneyimlerimden yola çıkarak konuşuyorum 2 yıl boyunca 24Mbps paketini kullandım. Hiç kendini hatırlattıracak problemi olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı