Fidye virüsü nasıl silinir?

Shaco27

Hectopat
Arkadaş benim PC de Türkçe yama indirmeye kalktı.
Sahte bit turkceyama22 diye bir siteden indirmiş.
PC yüklüyordu fark ettimki fidye virüsü Google acık değildi ulaşım sağlayamadılar.
Discord, Telegram, WhatsApp gibi kanaldan sahte 50 dolar Steam kodu hediye link mesajı attılar linkleri sildim direk hesapları kapattım ve yönlendirme usulu çalışıyorlar hesaplara girerken kod bile gelmiyor.
Mesaj bölümde olup linklere girenlerin Steam hesabı falan çalındı.
Spotify hesabımıda az once giriş yaptılar onun şifreyi değiştim.
Başka hangi hesaplara giriş yapıyolar bilgisi olan var mı?
Hepsiburada, Trendyol, Google şifresini değiştirdim çoğu kullandım platforum 2 adım doğrulama yaptım.
Başıma iş açtı sağ olsun arkadaş.

Bütün sistemi sildim BIOS resetleyip güncelleme bile yaptım ve interneti o an kesmem rağmen giden bilgilerim var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek ihtimalle stealer veya cookie grabber yediniz anlattıklarınıza göre, Kaspersky ve MBAM ile tarama yapsanız yeterdi. BIOS resetlemekle çok uğraşmışsınız.

Fidye virüsünün adı nedir? Bazı fidye virüsünün çözüm anahtarı var. Eğer yoksa bir antivirüs kurup virüsü temizleyin ama şifrelenmiş dosyalarınıza veda edin eğer çözüm anahtarı yoksa.

Arkadaş benim PC de Türkçe yama indirmeye kalktı.
Sahte bit turkceyama22 diye bir siteden indirmiş.
PC yüklüyordu fark ettimki fidye virüsü Google acık değildi ulaşım sağlayamadılar.
Discord, Telegram, WhatsApp gibi kanaldan sahte 50 dolar Steam kodu hediye link mesajı attılar linkleri sildim direk hesapları kapattım ve yönlendirme usulu çalışıyorlar hesaplara girerken kod bile gelmiyor.
Mesaj bölümde olup linklere girenlerin Steam hesabı falan çalındı.
Spotify hesabımıda az once giriş yaptılar onun şifreyi değiştim.
Başka hangi hesaplara giriş yapıyolar bilgisi olan var mı?
Hepsiburada, Trendyol, Google şifresini değiştirdim çoğu kullandım platforum 2 adım doğrulama yaptım.
Başıma iş açtı sağ olsun arkadaş.

Bütün sistemi sildim BIOS resetleyip güncelleme bile yaptım ve interneti o an kesmem rağmen giden bilgilerim var.

BIOS güncellemen yeterli olmaz. Windows'u yeniden kurman daha sağlıklı olur. Çünkü virüs hala sistemde. Değiştirsen de yine erişecekler. İnterneti sisteme vermeden güzel bir temiz kurulum yap. Öncesinde başlangıçta açılan uygulamaları kontrol et. Kurtarman gereken veri varsa güvenli modda açarak yedekle.

Fidye virüsünün adı nedir? Bazı fidye virüsünün çözüm anahtarı var. Eğer yoksa bir antivirüs kurup virüsü temizleyin ama şifrelenmiş dosyalarınıza veda edin eğer çözüm anahtarı yoksa.

Verilerin gereği yok milletin Steam patladı sildim hepsini zaten uzantidan anladım direk fidye olduğunu.

BIOS güncellemen yeterli olmaz. Windows'u yeniden kurman daha sağlıklı olur. Çünkü virüs hala sistemde. Değiştirsen de yine erişecekler. İnterneti sisteme vermeden güzel bir temiz kurulum yap. Öncesinde başlangıçta açılan uygulamaları kontrol et. Kurtarman gereken veri varsa güvenli modda açarak yedekle.

Anlattıklarına göre arkadaşımız bir stealer veya cookie grabber yemiş, eğer fidye virüsü yemiş olsaydı tüm dosyaları şifrelenir ve virüsü yollayan kişi para teklif ederdi bilgisayar üzerinden.

Bunu yaparken Windows' u güvenli modda açın.
Arkadaşınızı güvenli moda alın ki sizden kötü söz yemesin. 😁
Az küfür etmedim 😂

Anlattıklarına göre arkadaşımız bir stealer veya cookie grabber yemiş, eğer fidye virüsü yemiş olsaydı tüm dosyaları şifrelenir ve virüsü yollayan kişi para teklif ederdi bilgisayar üzerinden.
Bütün dosyalar sifrelendi yarıda kesmeme rağmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı