Filement kalitesine göre baskı hızı ayarı kaliteye etki eder mi?

Betelgu3s3

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba aynı markanın iki farklı ürününde baskı hızı farkı var. Bazı baskılarımda 500mm/s'ye kadar çıkabiliyor baskı hızım fakat filementin baskı hızı olarak en yüksek 100mm/s gözüküyor. Kaliteye etki eder mi?

Merhaba aynı markanın iki farklı ürününde baskı hızı farkı var. Bazı baskılarımda 500mm/s'ye kadar çıkabiliyor baskı hızım fakat filementin baskı hızı olarak en yüksek 100mm/s gözüküyor. Kaliteye etki eder mi?

Benim tavsiyem extruder adım ayarınızı yapın daha sonrasında akış ayarınızı yapın en son ise de farklı katmanlarda farklı hızlar ile baskı alın örnek veriyorum 10.katmanda 200mms hızındayken baskıda boşluklar oluşmaya başladıysa ve bir alt katmandada 190mms yaptıysanız ve orada da boşluk yoksa sizin ideal hızınız 190mms demektir.

500mm/s ayarliyinca 500mm/s cikmis olmuyorsunuz. Bunun ivmelenme ayarida var. Gercek hizinizin 500'e yakin oldugunu sanmiyorum. Filament hizlari genelde rastgele rakamlardir bir fark etmez.

Benim tavsiyem extruder adım ayarınızı yapın daha sonrasında akış ayarınızı yapın en son ise de farklı katmanlarda farklı hızlar ile baskı alın örnek veriyorum 10.katmanda 200mms hızındayken baskıda boşluklar oluşmaya başladıysa ve bir alt katmandada 190mms yaptıysanız ve orada da boşluk yoksa sizin ideal hızınız 190mms demektir.

İlginiz için teşekkürler, yazıcıyı yeni aldım ve daha acemiyim bu ayarları otomatik yapığımda dediğiniz gibi boşluk olan yerlerde baskı hızı azalıyor. Bu yüzden tekrardan ayar yapmama gerek var mı?

500mm/s ayarliyinca 500mm/s cikmis olmuyorsunuz. Bunun ivmelenme ayarida var. Gercek hizinizin 500'e yakin oldugunu sanmiyorum. Filament hizlari genelde rastgele rakamlardir bir fark etmez.

Dediğiniz gibi her an 500mm/s baskı yapmıyor fakat baskı esnasında bazen o seviyeye çıkıyor. Bu yüzden filementin sitesinden yazan hız ile uygulama üzerinde gördüğüm hız uyuşmadığı için merak uyandırdı. Filement hızları rastgele ise o zaman filement hızlarını dikkate almıyorum.

İlginiz için teşekkürler, yazıcıyı yeni aldım ve daha acemiyim bu ayarları otomatik yapığımda dediğiniz gibi boşluk olan yerlerde baskı hızı azalıyor. Bu yüzden tekrardan ayar yapmama gerek var mı?

Dediğiniz gibi her an 500mm/s baskı yapmıyor fakat baskı esnasında bazen o seviyeye çıkıyor. Bu yüzden filementin sitesinden yazan hız ile uygulama üzerinde gördüğüm hız uyuşmadığı için merak uyandırdı. Filement hızları rastgele ise o zaman filement hızlarını dikkate almıyorum.
Yaziciniz nedir?

Yüksek hızlarda gezmek istiyorsan daha hızlı baskılar için özelleştirilmiş ürünler kullanman daha iyi olur Güneşe yakın uçmak istemiyorsan 200-250mm/sn hızları klasik Porima PLA da sağlayabiliyor, onun da hızlı baskı verebilen ürünleri mevcut.

Kağıt üzerindeki max. baskı hızını neredeyse sürekli sağlayabilen FDM printer yoktur herhalde. Genel baskı hızı reklam hızının çoğunlukla yarısı oluyor. Slicerda baskı ön izlemesinde hız seçeneğinden asıl baskı hızlarını katman bazında bile görebilirsin. O hızlar da malzemeye,modele, büyüklüğüne vb. kriterlere bağlı olarak değişir, örneğin TPU'yu PLA ile basabildiğin yüksek hızlarda basamazsın ya da yüksek hızlara çıkabildiğin modeli 1:10 ölçekte aynı hızlarda gene basamazsın.

Makine, reklam hızlarında da akıcı bir deneyim yaşatmayacağı için baskıların daha makul hızlarda alınan baskılardan daha kötü gözükür, bu sağlamlık için de geçerli.

Köşelerde, boşluklarda vb. geçiş noktalarında kafanın yavaşlaması gerekli, virajda sürücünün hızı düşürmesi gibi.

Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama bence hız için yazıcıda yapılması gereken testler ve kalibrasyonlar bunlar.

Extruder adım ayarı
İnput Shaper testi (yüksek ivmelere çıkmak için yapmanızı tavsiye ederim)

İnput Shaper testi 2 (yapacaksanız ilkini yapmanızı öneriyorum)
İvme testi (input shaper ile aynı hemen hemen)

Akış kalibrasyonu
Extruder hız testi
Tolerans testi

İzlemenizi tavsiye ettiğim video;

İvme ve sarsım

Son düzenleme:

Geri
Yukarı