Fırın Biftek: Rozbif - Roast Beef Tarifi

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
İlk kez Roast Beef yani fırın biftek yapmayı denedim. Bunun için kasaptan yekpare parça et aldım, iyi dinlenmiş bir dana eti vardı. Bu etin türüne, pişirmedeki farklara göre isim değişiyor. Hani adı o değil bu derseniz buyrun yorumda beklerim. Sonuçta mesele iyi pişmiş ama besin değerini korumuş, lezzetli bir yemek yapmak.

Sonuçlar müspet, yemek yeteneklerim gelişmeye devam ediyor :)

Tarif basit: Eti zeytinyağı, biberiye, hardal, karabiber, tuz ve çok az şekerle kapla, dinlendir.

Döküm ızgarada her yanını mühürle.

Folyoya sarımsak ve biberiyeyle beraber sar, 200 derecede sıcak fırında istediğin kadar pişir. 30 dk - 120 dk arası, bu 80 dk pişti.

Yarım saat dinlensin, dilimleyip yiyebilirsin. Kalanlar soğuk olarak sandeviç vb yapılıyor sonra. O blok eti kesmek, buharının tüttüğünü görmek çok güzel...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fırında et, tavaya göre daha lezzetli oluyor. Sanırım bunun sebebi mühürleme tekniği ile kendi buharında pişmesi. Et çok kaliteli gözüküyor, yağ oranı vs. Ancak biraz az pişmiş gibi gözüküyor. Ya da ben çok pişmiş tercih ettiğimdendir, tamamen tercih meselesi.

Sos (?) güzele benziyor, eğer ben yapacak olursam içine biraz kekik koyarım. Bu arada fırını önceden ısıttınız mı?

Bu arada Instagram'daki bir yorumu da paylaşmak isterim :D
Fırına gerek yok. İşlemci üzerinde pişirseydin

Neler yapıyorsun Ali abi? :ROFL:

images-3.jpg

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı