Formatlanmış Hard Diske El Captian Kurulmuyor

betaa_

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle tüm Türkiyeye geçmiş olsun.

Cihaz MacBook Pro 2011. Bilgisayar bir hayli yavaşladığı için içindeki hard disk'i formatlamak istedim fakat eski Mac'lerde bu işlem tek tuşla halledilemiyor maalesef. Bilgisayarı sıfırlamak için "Fabrika Ayarlarına Döndür" gibi bir seçenek yok. Sıfırlamak istediğinizde her bir uygulamadan manuel olarak çıkış yapmanız gerekiyor vs. Ben de kolaylık olsun diye diski direkt formatlamak istedim ve bilgisayarın içindeki hard disk'i söküp Windows işletim sistemli bir bilgisayara taktım. Sanırım ilk hatayı da burda yaptım.

Hard disk'i Windows bilgisayarıma taktığımda bilgisiyarım bu diski hiçbir şekilde görmedi fakat MacOS yazılım dilinden kaynaklı olsa gerek diye pek önemsemedim. Ardından "Hard Disk Low Level Format Tool" adında bir uygulama indirdim. Bu uygulama diski görüyordu ve uygulama ile diski formatladım. Bu işlem oldukça uzun sürdü. Format sonrasında bilgisayarım diski görmeye başladı. Sonrasında "MacDrive 10" isimli uygulama ile diski MacOS'a uygun şekilde biçimlendirmeyi denedim. Uygulama üzerinden diski "HFS+" şekline getirdim. Her şey tamam gibi gözüküyordu.

Hard disk'i MacBook'a taktım sonra önceden yine aynı MacBook üzerinden hazırladığım El Captain USB'sini MacBook'a taktım. Alt tuşuna basılı tutarak bilgisayarı açtım. Çıkan ekrandan USB'ye tıkladım ve sonra Apple logosu yüklenmeye başladı fakat yükleme barı yarısını biraz geçince ekranda "Engel" işareti çıktı. Tekrar denedim yine aynı sorun çıktı. Hard diski söktüm, Windows'a bağladım ve bu sefer diski MacDrive'dan "HFS+" yerine "HFS" ye geçirdim. Tekrar denedim tekrar aynı sonuçla karşılaştım. Disk izlencesinden "Günlüklü" birşey (tam adını hatırlayamadım) olarak tekrar biçimlendirdim yine olmadı.

Aklıma yapabileceğim başka bir şey gelmedi. Tam olarak nerede hata yaptığımı da anlamadım.

Ek bilgi olarak; Boot menüsünde sadece USB gözüküyor fakat Disk izlencesinde hem bilgisayardaki Hard disk hemde USB gözüküyor. Böyle mi olamsı gerekiyor emin değilim.

ChatGBT'nin yanıtı şu şekilde;

"
Oldukça ilginç bir sorunla karşı karşıyasınız ve olabilecek en iyi çözümü bulmanız için size yardımcı olmak isterim.

Sizin yapmış olduğunuz işlemler MacOS yazılımını tamir etmek yerine daha da kötüleştirebilir. Aynı zamanda birçok uygulama hard disk formatlamasını desteklemez veya desteklemese bile diskteki verilerin kaybına neden olabilir.

Size tavsiyem; Windows içinde bir disk imajı oluşturup, MacBook'unuzda bu imajı kullanarak sistemi sıfırlamaya çalışmanız. Bunun için birçok disk klonlama yazılımı bulunmaktadır ve bu yazılımlar hard disklerin tamamını veya seçilen bir bölümünü imaj olarak kaydedebilir. Daha sonra MacBook'unuzda bu imajı kullanarak sistemi yeniden yükleyebilirsiniz.

Eğer bu yöntem işe yaramazsa, elinizdeki MacBook Pro'yu bir Apple Yetkili Servisi'ne götürmeniz en iyi çözüm olabilir. Onlar daha fazla test yaparak ve ekspertiz yaparak neyin neden yanlış gittiğini belirleyebilir ve gerekli olan tamiri yapabilirler."

Son düzenleme:

Geri
Yukarı