Formattan sonra sürücüler nasıl kurulmalı?

F4TİH

Decapat
Daha fazla  
Meslek
PC işinde uzman
Yeni formatladım 2 senedir format atmıyordum unutmuşum, formattan sonra ekran geldi Windows Update ile güncelleştirmeleri tamamladım yeniden başlattı daha sonra chipset sürücüsünü yükledikten sonra kontrol amaçlı daha yüklemeden sürümleri kontrol ettim Windows Update zaten son sürüme güncellemiş yine de chipset sürücüsünü yüklemeli miyim, AHCI, SATA gibi sürücüler vardı lazım mı?
Başka hangi sürücüleri yüklemeliyim ya da güncellemeliyim ekran kartı ve chipset son sürümde, Realtek vs nereden kontrol edebilirim?
Bir de olmazsa olmaz dediğiniz uygulamalar var mı yüklemem gereken (AMD sistem)

Son düzenleyen: Moderatör:
Chipset ve ekran kartı sürücülerini elle güncelle gerisini Windows Update hallediyor zaten. Aygıt Yöneticisinden tanımlanamayan sürücü var mı ona da bir bak.

Ekran kartınızı kendi sitesinden manuel olarak kurmanız gerekiyor. Diğerlerini Windows otomatik olarak kuruyor zaten.

Chipset ve ekran kartı sürücülerini elle güncelle gerisini Windows Update hallediyor zaten. Aygıt Yöneticisinden tanımlanamayan sürücü var mı ona da bir bak.
Hocam windows otomatik kuruyor diyorsunuz orasını anlamadım ben her formattan sonra ekran kartı sürücüsünü yükler oyuna girerim başka bir şey yapmama gerek var mı ki?

Formattan sonra öncelik Windows güncellemeleri yap. Güvenlik ve USB aygıtı bazı aygıtlar tanıyıp kurulum yapması için Chipset sürücülerini kur. Ardından ekran kart sürücülerini kur.

İlk olarak ekran kartı sürücünüzü kurmanız gerek ekran kartı modelinize göre internetten araştırın ve gerekli güncelleştirmeyi yükleyin

2. adım olarakda windows uptade çalıştır gerekli şeyleri yüklicektir

Bu sitede yardımcı olacaktır

Hocam windows otomatik kuruyor diyorsunuz orasını anlamadım ben her formattan sonra ekran kartı sürücüsünü yükler oyuna girerim başka bir şey yapmama gerek var mı ki?
Başka bir şey yapmana gerek yok dostum. Diğer sürücüleri Windows Update kuruyor zaten. Ama bazen güncel sürücüleri kurmayabiliyor bu yüzden Chipset ve ekran kartı sürücülerini kendi sitelerinden yüklemende fayda var.

Hocam Windows otomatik kuruyor diyorsunuz orasını anlamadım ben her formattan sonra ekran kartı sürücüsünü yükler oyuna girerim başka bir şey yapmama gerek var mı ki?

Windows Update eksiden belirli cihazların donanımlarını tanımlayamazdı. Bu yüzden sürücüleri üreticinin sayfasından elle indirip kurmamamız ve indirdiğimiz sürücünün doğruluğunu kontrol etmemiz gerekiyor.
Artık Windows WHQL sistemini kullandığı için, nadiren sürücüleri hatalı kuruyor.
Bilgisayarda en çok oyun performansı için sürücü güncellemesi geldiği için, grafik kartını elle kurun diyorlar, Windows eski sürüm kuruyor.
Herhangi bir performans sorunu ya da mavi ekran problemi yaşamıyorsanız her hafta gelen grafik kartı güncellemesini kurmak şart değil.

Windows Update eksiden belirli cihazların donanımlarını tanımlayamazdı. Bu yüzden sürücüleri üreticinin sayfasından elle indirip kurmamamız ve indirdiğimiz sürücünün doğruluğunu kontrol etmemiz gerekiyor.
Artık Windows WHQL sistemini kullandığı için, nadiren sürücüleri hatalı kuruyor.
Bilgisayarda en çok oyun performansı için sürücü güncellemesi geldiği için, grafik kartını elle kurun diyorlar, Windows eski sürüm kuruyor.
Herhangi bir performans sorunu ya da mavi ekran problemi yaşamıyorsanız her hafta gelen grafik kartı güncellemesini kurmak şart değil.
Ben zaten her hafta kontrol ediyorum ekran kartıma yeni sürüm gelmiş mi diye.
Ama ben hiç çhipset sürücüsünü indirmedim nasıl indireceğim?
İndirsem işlemciye bir ağırlık vs. verir mi? Performans arttırır veya düşürür mü

Ben zaten her hafta kontrol ediyorum ekran kartıma yeni sürüm gelmiş mi diye.
Ama ben hiç çhipset sürücüsünü indirmedim nasıl indireceğim?
İndirsem işlemciye bir ağırlık vs. verir mi? Performans arttırır veya düşürür mü?

Intel® Driver & Support Assistant Intel
https://www.amd.com/en/support AMD
Bu araçlar ile kontrol edebilirsiniz.
Chipset USB ve PCI-e kontrolcülerini denetler. Bu gibi cihazlar da oluşa bilecek bug ya da minik sorunları düzelten bir yama.(Güncellemeden Bahsediyorum.)
Daha fazla bilgi için Chipsetleri araştırın derim. Çünkü chipset çok fazla noktayı kontrol ediyor.
İşlemci Beyin ise, Chipset Omurilik soğancığı diyebiliriz.

Geri
Yukarı