Foruma güveniyor musunuz?

alitility

Hectopat
Makaleler
13
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, MSİ B550 GAMİNG PLUS, XPG 3200 MHZ 8+8 16 GB, SAPPHİRE PULSE RX 580 4G, CORSAİR VS550, GAMEBOOSTER GB-G1956BW, WDC SN530 256G NVME, X2 JD 120
En baş ürün alırken mesela? Senin çok sevdiğin bir ürüne birisi gelip "dandik bozuluyor şöyle böyle" dediği zaman direkt vazgeçiyor musun? Benim şahsi fikrim ve düşüncem güvenmemek yönünde sebebi ise şu:

1 ay önce ürünü deli gibi öven tipler 1 ay sonra ürün şöyle kötü böyle kötü diyor.
Markanın rengini sevmediği için markaya düşman olup kimseye önermeyen tipler ziyadesiyle var.
Milyon tane satılmış üründe 1 tane bozuk olana denk gelip ömrünü markayı kötülemeye adamış tipler var.

Benim kendi yaşadığım birkaç ürün oldu ilki MX4 almadan önce deli gibi övdüler şöyle böyle sonrasında birisine önerdim bana yanıt olarak o ürün belli bir zaman sonra pumpout yapıyor dediler. Diğeri ise yıllar önce bir sistem paylaşmıştım al pişman olmazsın demişlerdi olmuştum. Hatta geçenlerde baktım sistemi de yanlış toplatmışlar, APU sisteme tek kanal 8 GB RAM koydurtmuşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki her yerden araştırırım ilk önce. Reddit gibi yerlere de bakarım.

Herkes her şeyi doğru biliyor diye bir kaide yok sonuçta. Bir kişinin dediğiyle de zaten asla bir şey yapmayın. Hatta 10 kişi aynı şeyi söylüyorsa onlar da yanılıyor olabilir.

Bunun foruma güvenip güvenmemekle hiçbir alakası yok ama burada alınmaz denilen birçok ürünü ya kendimde ya da arkadaşlarımda deneyimledim. Örnek olarak G305, James Donkey SSD'ler, c4 olarak isimlendirilen PSU'lar, aklıma gelmeyen başka ürünler vs. Hiçbir tanesine problem yaşamadım, yaşamadık.

En basit örnek G305. 1000 TL civarlarında. Ben aldığımda 400 liraydı. Burası dahil başka forumlarda da "o paraya alınmaz" denilen farelerden bir tanesiydi. Sebep "ağır" ve "pahalı" olmasıydı. Önerilen markalar ise Logitech kadar geçmişi ve müşteri desteği olmayan markalardı. Ben ürünü aldığımdan beri üstüne 2 kez daha satın aldım. İlk aldığım üründe yaşadığım bir problemden dolayı Logitech bana sıfır yeni ürün gönderdi ve ilk fare de elimde hala. Orta tuşunu kendim açtım temizledim ve o da şu an sıfır problemle çalışıyor. Kardeşim ve arkadaşlarım dahil olmak üzere toplam 4 tane G305 var elimizde ve hiçbirimizde "ağır fare, elim ağrıdı" falan filan demedik.

Pratikte ürünlerin neredeyse %95'i bir problem yaratmayacakken insanlar sanki o ürünlerin önünden bile geçilmez, asla ama asla alınmazmış gibi konuşuyorlar. Burada yapılan önerilerin çoğu başkalarının etkisinden dolayı diye düşünüyorum.

Bunun foruma güvenip güvenmemekle hiçbir alakası yok ama burada alınmaz denilen birçok ürünü ya kendimde ya da arkadaşlarımda deneyimledim. Örnek olarak G305, James Donkey SSD'ler, c4 olarak isimlendirilen PSU'lar, aklıma gelmeyen başka ürünler vs. Hiçbir tanesine problem yaşamadım, yaşamadık.

En basit örnek G305. 1000 TL civarlarında. Ben aldığımda 400 liraydı. Burası dahil başka forumlarda da "o paraya alınmaz" denilen farelerden bir tanesiydi. Sebep "ağır" ve "pahalı" olmasıydı. Önerilen markalar ise Logitech kadar geçmişi ve müşteri desteği olmayan markalardı. Ben ürünü aldığımdan beri üstüne 2 kez daha satın aldım. İlk aldığım üründe yaşadığım bir problemden dolayı Logitech bana sıfır yeni ürün gönderdi ve ilk fare de elimde hala. Orta tuşunu kendim açtım temizledim ve o da şu an sıfır problemle çalışıyor. Kardeşim ve arkadaşlarım dahil olmak üzere toplam 4 tane G305 var elimizde ve hiçbirimizde "ağır fare, elim ağrıdı" falan filan demedik.

Pratikte ürünlerin neredeyse %95'i bir problem yaratmayacakken insanlar sanki o ürünlerin önünden bile geçilmez, asla ama asla alınmazmış gibi konuşuyorlar. Burada yapılan önerilerin çoğu başkalarının etkisinden dolayı diye düşünüyorum.
Bir de şunu fark ettim. Üründe bir sorun olsa Türkiye'de karşınızda muhatap birini bulamayacağınız markalar öneriliyor. Bunu anlamıyorum ben.

Alınmaz denen markaların ürünlerini de kullandım. Hatta bazılarını senelerce kullandım, hiç dedikleri gibi bir kalitesizlik yoktu.

Bir de sevmedikleri bir marka vesaire söylenince hemen hepsi toplanıp linç ediyor resmen. Beğenmedim atıyorlar, gülme emojisi atıyorlar. Tek marka var sanki dünyada alınacak :D

Bu yüzden 10 kişi de aynı şeyi dese inanmamak lazım. Her şeyi başka yerlerde de araştırmak lazım.

@alasakarama Yani ben buradaki yardım amaçlı yapılan önerileri dikkate alıyorum tabii ki ama sadece onlar söyledi diye o ürünü almıyorum. Araştırmamı da yapıyorum. Asla önerilen o fareleri ya da klavyeleri 1. farem ya da klavyem olarak almam. Keyfi olarak kenarda duracak, denemek için falan olursa diye alırım. 2 yıl da olsa garanti garantidir. Muhattap önemli.

Geri
Yukarı