Fransızca öğrenebilir miyiz?

Fio Stinson

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, bu yaza kadar Fransızca'yı ciddi anlamda öğrenmek istiyorum. En azından B1 seviyesine çıkmayı hedefledim. Kursa gitmeyi düşündüm ama fiyatlar çok uçuk. Bende evde öğrenmek istiyorum ama elimde herhangi bir kaynak yok... Fransızca öğrenmeye nereden başlamalı mıyım? Hangi kaynakları almalıyım? Seviyemi ilerletmenin en pratik yolu ve telaffuzumu nasıl geliştirebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Birkaç gramer kitabı kullanarak Busuu eşliğinde B1'e kadar çok kısa bir sürede Almanca öğrenmiştim.

Birkaç gramer kitabı kullanarak Busuu eşliğinde B1'e kadar çok kısa bir sürede Almanca öğrenmiştim.

Kısa süreden kastığım 8-9 ay ama babam Almanca bildiği için sürekli birisiyle Almanca konuşabilme avantajım oldu.

Kısa süreden kastığım 8-9 ay ama babam Almanca bildiği için sürekli birisiyle Almanca konuşabilme avantajım oldu.
Busuu'yu sadece başlangıç için öneriyorlar, ilerleyen seviyelerde çok faydalı olmadığını da duydum. Sen bu uygulama hakkında ne
düşünüyorsun, sence ücretli almalı mıyım?

Ücretli versionda reklam dışı çok bir fark olmuyor diye biliyorum.

Bütçe ayırmayı düşünüyorsanız Language Reactor, Lingq gibi okuma izleme kolaylaştırıcı eklentilerle de bakabilirsiniz.

Dil bilgisi olarak ayrıca çalışmak lazım tabii bunlar sadece kelime öğrenimi ve anlamada akıcılık kazanma için güzel. Dil bilgisi hiç olmadan çok bir işe yaramazlar.

Bence YouTube'dan güzel bir ders serisi bulup çok temel gramer öğrendikten sonra bu tarz eklenti ve sitelerle bol okuma dinleme yapma anlamayı geliştirme için en etkili yol olabilir. Kötü yanı kısa sürede konuşabilecek yazabilecek seviyesine gelmenizi sağlamaz. Uzun vadede daha mantıklı olabilir.

Bu arada Lingq Android üzerinden alınca TL fiyatla daha ucuza geliyor sitesinde daha pahalı. Busuu için de öyle diye hatırlıyorum. Herhangi bir uygulama almadan önce Android, iOS, web fiyatlarını karşılaştırmak daha mantıklı olabilir.

Eğer İngilizce üzerinden öğrenmeyi düşünürseniz kaynak olarak Assimil gibi kitap/CD ya da frenchpod101 gibi sitelere de bakabilirsiniz. Örnek sesli diyaloglar ile gramer açıklamaları ile ilerliyor. Yani kullanım örnekleri ile hem gramer hem kelime öğreniyorsunuz. Frendpod101'de 1 dolara aylık deneme alabiliyorsunuz. Sanal kart ile denenebilir. Sonraki ayları çekmemesi için panelden kapatmak gerekiyor. Bu yöntem biraz çabuk zorlaşıyor ama kısa sürede belli bir seviyeye hızlıca gelmeyi sağlayan en etkili yol olabilir. Busuu, Dualingo'ya göre daha yorucu ama etkili diyebiliriz.

Assimil bu yöntemin ilk yapanı ama resmi olarak bulmak çok zorlaştı. Anca malum yöntemlerle bulunabiliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı