French Press kahvesi acı oluyor

Cyned

Decapat
Daha fazla  
Merhaba french press ile filtre kahve yapıyorum kahve dünyasının Etiyopya kahvesini kullanıyorum fakat acı oluyor 200 ML suya 1.5 yemek kaşığı kahve koymuştum acı olmuştu sonra bunun yerine aynı su miktarına 2 tatlı kaşığı koydum ve yine acı olmuştu her şeyi yapıyorum suyu kaynarken dökmüyorum 4 dakika demliyorum tüm püf noktaları uyguluyorum fakat yine de çok sert ve acı bir kahve oluyor kahveden dolayı mı yoksa ben mi beceremiyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Filtre kahve kullaniyorsunuz o yüzden. Filtre kahve icin kahvenin cekimi cok ince olur. Bu yüzden aci olmasi normal. French press icin kahvenin cekimi biraz büyük oluyor yani toz gibi degil daha büyük cekim. Belki de kahve seciminiz sizin icin uygun degil. Daha hafif kahvelere bakabilirsiniz.

Filtre kahve kullaniyorsunuz o yüzden. Filtre kahve için kahvenin cekimi cok ince olur. Bu yüzden aci olmasi normal. French press için kahvenin cekimi biraz büyük oluyor yani toz gibi degil daha büyük cekim. Belki de kahve seciminiz sizin için uygun degil. Daha hafif kahvelere bakabilirsiniz.

Zaten french press için çektirdim yani Türk kahvesi gibi incecik değil hafif kalın çekilmiş uygun bir kahve.

Suyu mümkünse kaynarken koyup kahveyi yakmayın. Su kaynadıktan sonra bir 10-15 saniye beklemekte yarar var. 2 tatlı kaşığı ölçü uygundur ortalama bir kupa için. 4 dakika demleme süresi biraz yetersiz geldi bana, ben 5-6 dakika arasında demleyerek en iyi sonuca ulaştım. Tabi kahveden kahveye göre değişir bu söylediklerim, en iyi sonucu yine siz keşfedeceksiniz. Demlemenin 5. dakikasında french pressin yüzeyindeki toplanan kahveyi de kaşık yardımıyla alırsanız içim zevkiniz artabilir.
Bir de demleme süresi tamamlandıktan sonra presi aşağı çeker çekmez kahveyi kupaya boşaltmayın. Bir 10-15 saniye daha bekleyin ki, hareketlenen kahve tanecikleri dibe çöksün, kupaya aktarılmasın.

Suyu mümkünse kaynarken koyup kahveyi yakmayın. Su kaynadıktan sonra bir 10-15 saniye beklemekte yarar var. 2 tatlı kaşığı ölçü uygundur ortalama bir kupa için. 4 dakika demleme süresi biraz yetersiz geldi bana, ben 5-6 dakika arasında demleyerek en iyi sonuca ulaştım. Tabi kahveden kahveye göre değişir bu söylediklerim, en iyi sonucu yine siz keşfedeceksiniz. Demlemenin 5. dakikasında french pressin yüzeyindeki toplanan kahveyi de kaşık yardımıyla alırsanız içim zevkiniz artabilir.
Bir de demleme süresi tamamlandıktan sonra presi aşağı çeker çekmez kahveyi kupaya boşaltmayın. Bir 10-15 saniye daha bekleyin ki, hareketlenen kahve tanecikleri dibe çöksün, kupaya aktarılmasın.

Efendim dediklerinizin aynısını yaptım fakat yine aynı acı tadı alıyorum kullandığım kahve Kahve Dünyasının Etiyopya kahvesi kahvede bir sıkıntı olabilir mi?

Geri
Yukarı