Gaming VR gözlük önerisi

254182

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, uzun süredir VR Gaming gözlük arıyorum. Uygun fiyatlı bilgisayar ile bağlantısını kurup bayağı rahatça oynayabileceğim bir ürün arıyorum fiyatı gerçekten en düşük ve en fiyat performans ürünler hangisi bilen var mı? Örnek olarak alttaki videoyu bırakıyorum.
Örnek :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, uzun süredir VR Gaming gözlük arıyorum. Uygun fiyatlı bilgisayar ile bağlantısını kurup bayağı rahatça oynayabileceğim bir ürün arıyorum fiyatı gerçekten en düşük ve en fiyat performans ürünler hangisi bilen var mı? Örnek olarak alttaki videoyu bırakıyorum.
Örnek :D

Bilgisayar ile bağlantılı kullanacaksanız, herhangi bir HTC Vive modeli işinizi görür. 12K-14K arası fiyatları var ve sıfır olarak bulunabilinen en ucuz fiyatlar onlar.

HTC Vive eski değil miydi hocam.

Eski olan modeli (2016'da çıkan HTC Vive klasik) satıştan kaldırılalı çok oldu, daha güncel cosmos serisiyle değiştirildi. Şu an satılanlar 2020'de çıkan HTC Vive cosmos ve HTC cosmos Elite o kadar eski değil. Bende HTC Vive klasik, Oculus Quest 2 ve HTC Vive Pro 2 var. Bilgisayarda kullanım olarak Quest 2 aralarından en az sevdiğim (limitli bataryaya sahip olması ve konforunun düşük olması ve görüntüyü USB-C'den geçirdiği için DisplayPort'a kıyasla kaliteyi düşürmesi hiç hoşuma gitmiyor). Bilgisayarda kullanacaksanız HTC Vive cosmos veya cosmos Elite önerimdir. Cosmos Elite'nin Tracking'i daha iyi, ama odaya sensör montelemek gerekiyor. Onunla uğraşamam diyorsanız vive cosmos daha iyi olabilir.

Eski olan modeli (2016'da çıkan HTC Vive klasik) satıştan kaldırılalı çok oldu, daha güncel cosmos serisiyle değiştirildi. Şu an satılanlar 2020'de çıkan HTC Vive cosmos ve HTC cosmos Elite o kadar eski değil. Bende HTC Vive klasik, Oculus Quest 2 ve HTC Vive Pro 2 var. Bilgisayarda kullanım olarak Quest 2 aralarından en az sevdiğim (limitli bataryaya sahip olması ve konforunun düşük olması ve görüntüyü USB-C'den geçirdiği için DisplayPort'a kıyasla kaliteyi düşürmesi hiç hoşuma gitmiyor). Bilgisayarda kullanacaksanız HTC Vive cosmos veya cosmos Elite önerimdir. Cosmos Elite'nin Tracking'i daha iyi, ama odaya sensör montelemek gerekiyor. Onunla uğraşamam diyorsanız vive cosmos daha iyi olabilir.

Hay çok şükür sizin gibi bu konuda bilgili birini buldum. Müsaade ederseniz hocam birkaç sorum olacak.
Sensör montelemeden vive cosmos alsam nasıl olur oyun deneyimini görüntü hissiyat deneyimini düşürür mü peki?
2- bilgisayara yani laptopuma hangi kabloları takmam gerekecek ve alacağım ürünün GB oranları var sanırım kaç GB yeterli olacaktır? Çok fark yaratır mı hem oyunlar vs. kaç GB oluyor
3- ayrıca ürün mide bulantısı baş dönmesi vs. yaratır mı? Eksileri artıları nedir sizce bu parayı vermeyi de değer mi ayrıca?

Hay çok şükür sizin gibi bu konuda bilgili birini buldum. Müsaade ederseniz hocam birkaç sorum olacak.
Sensör montelemeden vive cosmos alsam nasıl olur oyun deneyimini görüntü hissiyat deneyimini düşürür mü peki?

Sırayla cevaplayım o zaman :D
İlk olarak vive Cosmos'un 2 farklı modeli var. Birisi vive cosmos, diğeri vive cosmos Elite. Bunlar birbiriyle tıpatıp aynı, tek farkları cosmos Elite daha iyi tracking kalitesi için etrafa lazer teknolojisi kullanan sensör taktırtıyor ve kontrolcüleri eski klasik vive'inkiler ile aynı. Normal vive cosmos ise kaskın önündeki birkaç kamera ile kontrolcülerdeki ışığa göre tracklıyor.

2- bilgisayara yani laptopuma hangi kabloları takmam gerekecek ve alacağım ürünün GB oranları var sanırım kaç GB yeterli olacaktır? Çok fark yaratır mı hem oyunlar vs. kaç GB oluyor.

1 DisplayPort, 1 USB 3.0 portu ve bir de fişe ihtiyacınız var. Açıklayıcı olacağını düşündüğüm bir resim bırakıyorum.

1693954479743.png

Eğer laptopunuzda DisplayPort portu yoksa, Quest 2 almanız daha mantıklı olur.

3- ayrıca ürün mide bulantısı baş dönmesi vs. yaratır mı? Eksileri artıları nedir sizce bu parayı vermeyi de değer mi ayrıca?

Mide bulantısı ve baş dönmesi ilk taktığınızda yapar ama bu herkeste olan bir şey ve yavaş yavaş alışmaya başlıyorsunuz. Benim ilk haftada biraz baş dönmesi yapıyordu, ama 1 aydan sonra yapmayı çok azalttı ve artık 4 yıldır kullanıyorum. Öyle hiçbir baş dönmesi yok benim için artık.

Ve parasına değer mi kısmına gelecek olursak, bu aşırı kişisel bir şey. Benim için kesinlikle değdi. Vrdaki oyunların havasını normal bilgisayar oyunları vermiyor, ama benim için en önemli olan yanlarından biri de daha sosyal oyunlar. Arkadaşlarımla neredeyse her gün VR girip farklı oyunlarda takılıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı