Geçmişte kalmak

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
15
Yer
Ötüken
2010-2015 arasında kaldım. Bazen eski videolar vs. aklıma geliyor. O yıllarda yaşadıklarım aklıma geliyor. AVM'de gezerken bile hatırlar hale geldim.

Herhangi bir kurumdan ayrılırken de çok arkama bakarım. Ciddi anlamda uzaklaştıktan sonra son köşeyi dönerken durup bakarım. Bayağı bayağı uzun bakarım. Çok şey aklımdan geçiyor sonra dönüp geri dönüyorum, koyuyor.

Bir şey satıyorum. Geçen sattığım MacBook'dan örnek vereyim. Son görüşümdeki fotoğrafını çekiyorum. Daha sonra yine özlüyorum durduk yere. Ama bakarsanız 14 senelik laptop.

Ben büyüdüm ya da psikolojim bozuktu, iyice bozuldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
17 yaşındayım doğduğumda 6 yıl memleketimde 5 yıl bir köyde sonrasında 3 yıl bir ilçede ve şimdide 3 yıldır ilde merkezde yaşıyorum her ilde köyde çok anım oldu arkadaş ortamı çok degiskendi bendede var işte geciremiyorum 4 5 yaşlarında wibdows Xp bilgisayarim vardı benim ondan Facebook oyunları oynardım oda aklıma geliyor misal çok garip garip şeyler oldu yani şimdi tam tersi diğer dünya var ve bu dünya imtihan egerki Allah nasip ederse cennete girersek yada cehenneme gidip sonrasında cennete gidersek orada istediğimiz gibi yasayabilecegiz

Aynı şeyleri yaşıyoruz. Bende 2008-2020 arasında gençliğini dolu dolu yaşamış bir insanım. En ufak bir detay, en ufak bir ayrıntı, yol ayrımı, mağaza, dükkan aklınıza gelebilecek ne varsa önünden geçerken, ona rastladığımda bu yıllara gidiyorum. Ha çoğu zaman zaten arabayla oluyorum fakat arabada olmasam da bazen bu yerlerde 1 sigara içerim. Anıları kafamda tazelerim, gelecekte unutmamak için.

2015 yılında gittiğim, kaçarak kurtulduğum bir yurt var. 2016'dan beri her yıl bir defa önüne gider, 3-4 sigara içer, geri gelirim. 50-60km uzakta olduğu için sık sık gidemiyorum fakat her sene ayrı bir ritüelim var tabii..

Ve şaşırdığım nokta ne biliyor musunuz? Bundan zevk alıyorum. Geçmişle ilgili bir şey gördüğümde, geçmişi hatırladığımda, geçmişi hayal ettiğimde mutlu oluyorum. Biliyorum gelmeyecek ama o hızlı zamanlarım geliyor aklıma. Ne kadar güzel olduğunun farkında olmadığım günler geliyor aklıma.

Sizi bilmiyorum ama geçmişi hatırladıkça içimi hüzün kaplıyor, üzüyor bu durum beni. Özellikle çok isteyip de yapamadığım şeyler aklıma geldikçe kahroluyorum. Ha o vakitten sonra ne yapıyorsun diye sorarsan da 1 sigara 2 bira ile geçiştiriyorum o duygularımı. Çok öfkeliyim hak edip de yaşayamadığım her şey için.

2010-2015 arasında kaldım. Bazen eski videolar vs. aklıma geliyor. O yıllarda yaşadıklarım aklıma geliyor. AVM'de gezerken bile hatırlar hale geldim.

Herhangi bir kurumdan ayrılırken de çok arkama bakarım. Ciddi anlamda uzaklaştıktan sonra son köşeyi dönerken durup bakarım. Bayağı bayağı uzun bakarım. Çok şey aklımdan geçiyor sonra dönüp geri dönüyorum, koyuyor.

Bir şey satıyorum. Geçen sattığım MacBooK'den örnek vereyim. Son görüşümdeki fotoğrafını çekiyorum. Daha sonra yine özlüyorum durduk yere. Ama bakarsanız 14 senelik laptop.

Bence o yıllara geri dönsek fena sıkılırdık demek istiyorum ama

"Eski mahalleler mutlu çocuk parkları
Gazoz kapakları tasolar ve futbolcu kartları
Toprak sahada bitmeyen mahalle maçları
Utanmaktan ibaret garip çocukluk aşkları."

Bu dörtlüğü de es geçemiyorum. Bence bu şarkı şu anki ruh halinizi özetliyor. Aynı Dündeyiz

Genel olarak neredeyse herkeste mevcut böyle şeyler. Geçmiş geçmişte kaldı ne biz dönebiliriz ne o bize dönebilir. ancak bir yolu var ki geçmişte izlediğin videoları izlediğin kanalları tekrardan izleyesin geçmiş anılarını hatırlayasın ve yeni şeylerden uzak kalasın. tabii bu da o kadar kolay bir şey değil.

Sizi bilmiyorum ama geçmişi hatırladıkça içimi hüzün kaplıyor, üzüyor bu durum beni. Özellikle çok isteyip de yapamadığım şeyler aklıma geldikçe kahroluyorum. Ha o vakitten sonra ne yapıyorsun diye sorarsan da 1 sigara 2 bira ile geçiştiriyorum o duygularımı. Çok öfkeliyim hak edip de yaşayamadığım her şey için.
Duygularınızı 1 sigara 2 bira ile geçiştiriyorsunuz lakin gelecekte daha çok pişman olacaksınız. mümkün mertebe uzak durun sigaradan biradan. sizi üzen şeyleri hayatınızdan uzaklaştırın gerekse insanlar, gerekse mekanlar, gerekse geçmişiniz.

Aslında psikolojiniz bozuk değil. Geçmişe özlem duymanızın farklı sebebi olabilir. Aklıma gelen birkaç sebebini söylemek isterim: Eğer geçmişe özlem duyuyorsanız mevcut konumdaki hâlinizden pek memnun değilsinizdir. Bunun da birçok sebebi olabilir. Belki parasal yönden, arkadaşlık, ailevi vb. meselelerden dolayı şimdiki hâlinizden memnun olmayıp istemsizce geçmişe karşı özlem duyarsınız. Ha, normal mi diye soracak olursanız herkes geçmişe karşı özlem duyabilir ancak geçmiş geçmişte kaldı ve geri getirebilmek mümkün değil maalesef.

Çok öfkeliyim hak edip de yaşayamadığım her şey için.

Bir de size bunu yaşatanlar, yaşattıklarını yaşamadan ölmeyecekler diyorlar ya; karşı taraf anlamadığı sürece yaşasa ne olacak be kardeşim? Adam zaten benim moralimi bozmuş, belki de hayatımı etkilemiş. Yani o yaşasa ne olabilir ki? Ne anlayacak? Muhtemelen gülüp geçecek. Gene de böyle şeylere çok takılmamanızı tavsiye eder, elinizden geldiğince geleceğe bakmanızı tavsiye ederim. Söylemesi kolay, biliyorum fakat bunu yapmak mecburiyetindeyiz.

Ve şaşırdığım nokta ne biliyor musunuz? Bundan zevk alıyorum. Geçmişle ilgili bir şey gördüğümde, geçmişi hatırladığımda, geçmişi hayal ettiğimde mutlu oluyorum.

Tahminimce zevk almanızın sebebi, önceki konumunuzla şimdiki konumunuzu kıyaslamanız. Önceden zor durumdayken gördüğüm kadarıyla şimdi iyi durumdasınız ve o zamanları hatırlayınca ya önceden şöyleydi, şimdi bu durumdayım. Ne günler geçirmişim diye hatırlıyor ve mutlu oluyorsunuz çünkü çaresizliğin verdiği psikolojiyle o zamanları hiç atlatamayacağınızı düşündünüz fakat bir şekilde o günler de gelip geçti. Zaman her şeyin ilacıdır.

Ne geçmişe ne de geleceğe çok odaklanmamak, günü ve anlık yaşantınızı dikkate alarak yaşamak önemlidir. Nasıl çözülür bilemiyorum çünkü bende de sizin tam tersi geleceğe çok odaklanmak var. Ne iş yaparsam yapayım sonrasını hayal etme ve planlama gereği duyuyorum. Hiç abartısız belki 10-15 tane gelecek senaryom vardır ve bu durum dönem dönem yaşamayı çok zorlaştırabiliyor ve ne kadar inkar edersek edelim geleceğe de geçmişe de takılmak anksiyeteye sebep olabiliyor.

Suçlamaları kendinize yöneltip bazı şeyleri düzeltmeye ve geliştirmeye çalışmadığınız sürece hiçbir şey değişmeyecek.

Geri
Yukarı