Gerçek göreceli midir?

Bana göre asıl gerçek tekno dünya.
Ben yeşillikleri çok gerçekçi bulmuyorum.
Ama sana göre tekno dünya yalansan ibaret.
Yani göreceli değil.

@zweigo @499337 nasıl yani biraz daha açar mısınız? Her şey yalansa doğrusu ne olmalı?
Sana basit bir soru:
Bazen ilk kalktığında rüyanı gerçek sanarsın ya? İşte bu bile Dünyanın yeterince gerçek olmadığının kanıdı.
Blraz daha açarsam iş ahiret,ölüm gibi tartışmalı konulara gider ama isterseniz biraz daha açabilirim.

@zweigo @499337 nasıl yani biraz daha açar mısınız? Her şey yalansa doğrusu ne olmalı?
İnsanlar olarak hepimizin, gördükleri, öğrenebildikleri, yani gerçekleri 5 duyu organıyla algıladıklarıyla sınırlı. Bazılarında o da yoktur. Mesela kör doğan birisi için turuncu diye bir renk yoktur. Sivrisineklerin, yarasaların, arıların ve daha birçok canlının senin asla deneyimleyemeceğin sensörleri, çeşit çeşit özellikleri vardır. Asla bir çiçeğe baktığında arının gördüklerini, bir insana baktığında sivrisineğin gördüklerini, duvara doğru herhangi bir ses çıkardığında yarasanın hissettiklerini deneyimleyemezsin, bilemezsin. Senin için öyle bir gerçeklik yoktur. E peki o zaman gerçeklik nedir? Öyle bir şey yoktur.

Geri
Yukarı