Gitara başlangıç, devamını getirme hevesi oluşturma ve sıkılmamak

Ucuz bile. Kaldı ki, bildiğim Kadalıyla Mali, Jazz mezunu. O fiyata mektepli bir gitar eğitmeni bulamazsınız.
Mali bey ile watsap görüşmesi yapacağız kendisine telefon numaramı verdim, ulaştığında sonuçları iletirim.

Bugün müzik marketlerin olduğu bir iş hanına gittim. Gitar malzemeleri satan parlak dükkanın birine girdim, beyfendiden tavsiye istedim. Satıcı beyfendi bana epey bir açıklamalar yaptı. Sonrasında öneri yaptı.

Bu gitar ve bu amfi için 12 bin TL gitar, 8 bin TL amfi olmak üzere 20 Bin TL + kablo ve ayaklık hediye vereceğini ifade etti. Ama 18 bine düşeceğini söyledi.
Bütçeniz uygun ise gitar olarak fender player, ibanez rg serilerini önerebilirim alacağınız gitarın sabit köprülü olması sizin avantajınızadır. Amfi olarak eğer taşıma, sık sık yerinden oynatma, aşırı ses çıkarmasından korkma gibi bir sorununuz yok ise lambalı ; var ise transistörlü amfileri önerebilirim örnek olarak ben bir süre blackstar ht40 kullanmıştım memnundum.

Tabi bu ekipmanları aldıktan sonra çalmayı öğrenmek lazım. Bir özel hoca tutmanız bence sizin için en iyi karar bu hoca sayesinde hatalı tekniklere yönelmez, doğru pratik rutinlerine sahip olursunuz böylelikle gitarda çok daha hızlı bir şekilde gelişebilirsiniz. Bu gitardan sıkılma, bıkma olayını ise yaşamamak için hayranı olduğunuz bir grubun (Mesela ben pink floyd hayranıydım kendime David Gilmour'u örnek alarak gitara başladım.) şarkılarını coverlayarak, bu şarkılar için çaba göstererek (Örneğin nothing else matters çalmak için bare akor öğrenmek.) yeni teknikler öğrenmek sizin için iyi olacaktır.

Bir diğer konu da müzik teorisi. Bence her ne kadar temel seviyede çalıyor bile olsanız en azından major, minor gamlar 7 li ve 9 lu akorları öğrenmeniz şart. Tabi bu daha ileride yapmanız gereken bir şey ama yine de şimdiden uyarayım. Şarkı yazmayacağım deyip de kendinizi müzik teorisinden mahrum etmeyin. Çalmak çok keyifli ama çaldığın şeyi anlayarak çalmak çok daha zevkli.
Müzik markette gittim ve sizin söylediğiniz gitarları sordum, satıcı beyfendi bana bunlar marka sadece filan, önemli olan bakır manyetik sayısı, sapı vs bir şeyler açıklama yaparak fender almanın sadece markaya 2 kat para ödemek olduğunu filan açıkladı. Onun yerine Auster filan almamı bunların da aynısı olduğunu sadece yarı fiyat olduğunu söyledi. Tabii ben çok ciddiye almadım sonuçta satıcı adam. Bir de yukarıda bahsettiğim gitar ve amfiyi önerdi kendisi

Mali bey ile watsap görüşmesi yapacağız kendisine telefon numaramı verdim, ulaştığında sonuçları iletirim.

Bugün müzik marketlerin olduğu bir iş hanına gittim. Gitar malzemeleri satan parlak dükkanın birine girdim, beyfendiden tavsiye istedim. Satıcı beyfendi bana epey bir açıklamalar yaptı. Sonrasında öneri yaptı.

Bu gitar ve bu amfi için 12 bin TL gitar, 8 bin TL amfi olmak üzere 20 Bin TL + kablo ve ayaklık hediye vereceğini ifade etti. Ama 18 bine düşeceğini söyledi.

Müzik markette gittim ve sizin söylediğiniz gitarları sordum, satıcı beyfendi bana bunlar marka sadece filan, önemli olan bakır manyetik sayısı, sapı vs bir şeyler açıklama yaparak fender almanın sadece markaya 2 kat para ödemek olduğunu filan açıkladı. Onun yerine Auster filan almamı bunların da aynısı olduğunu sadece yarı fiyat olduğunu söyledi. Tabii ben çok ciddiye almadım sonuçta satıcı adam. Bir de yukarıda bahsettiğim gitar ve amfiyi önerdi kendisi
O amfi; dijital, modellemeli, üstünde bolca efekt başlangıç aşamasında sizin ihtiyacınız olabilecek en son şey. Üstelik te küçücük speakerlara sahip. Orange Crush 20RT alın. Her şeyiyle analog ve gerçek bir amfi. Arada çok fiyat farkı yok.

Bahsettiğiniz gitar elbette iş görür ancak bilinmedik bir marka için o fiyat çook fazla. İçinden ne çıkacağını bilemezsiniz; Sunta bile olabilir. Canınız sıkılırsa ya da model yükseltmek istediğinizde alıcı da bulamazsınız kolay kolay. Bilinen Squier, SX markalarına bakın.

O amfi; dijital, modellemeli, üstünde bolca efekt başlangıç aşamasında sizin ihtiyacınız olabilecek en son şey. Üstelik te küçücük speakerlara sahip. Orange Crush 20RT alın. Her şeyiyle analog ve gerçek bir amfi. Arada çok fiyat farkı yok.

Bahsettiğiniz gitar elbette iş görür ancak bilinmedik bir marka için o fiyat çook fazla. İçinden ne çıkacağını bilemezsiniz; Sunta bile olabilir. Canınız sıkılırsa ya da model yükseltmek istediğinizde alıcı da bulamazsınız kolay kolay. Bilinen Squier, SX markalarına bakın.
Ibane
Ucuz bile. Kaldı ki, bildiğim Kadalıyla Mali, Jazz mezunu. O fiyata mektepli bir gitar eğitmeni bulamazsınız.
Mali Bey ile bir görüşme yaptık watsap üzerinden kamerada çokta olumlu geçti. Ama meşgul olmasından dolayı mesajlara çok çok yavaş dönüyor.

fender almanın sadece markaya 2 kat para ödemek olduğunu filan açıkladı. Onun yerine Auster filan almamı bunların da aynısı olduğunu sadece yarı fiyat olduğunu söyledi. Tabii ben çok ciddiye almadım sonuçta satıcı adam. Bir de yukarıda bahsettiğim gitar ve amfiyi önerdi kendisi

Fender almanın sadece markaya 2 katı fiyat ödemek olduğunu sanmıyorum şimdi sorarım çin sx ile usa fender işçilik anlamında nasıl bir olacak ? Buradan sx, squirer vb markalar tercih edilmez anlamını çıkarmak istemiyorum fakat eğer paranız varsa fender strat daha iyi bir seçim, uzun yıllar ayrılamayacağınız bir gitar olacaktır.

Mali dışında da alternatif çok olmalı Antalya için. Garaj.org dan ilanları bir araştırın.
Mali Akpolat Bey' den 3 gündür cevap bekliyorum. Hatırlatma olarak mesaj yazdığım halde 4. güne gireceğiz. Meşguldür diyorum ama sanki zorla ders almaya çalışıyormuşum gibi hissediyorum 😅 Bir yandan da konuştuk ayıp olmasın diyorum ama bana ayıp oluyor böyle de. Ciddiye alınmadığımı hissediyorum. Kendisiyle konuştuğumuz için başkasıyla görüşmek uygun olmaz diye düşündüm ama bu şekilde olması da çok can sıkıcı gerçekten. Bir de eğitime başladığımız zaman bu iletişim sorunu böyle devam ederse daha da can sıkıcı bir hal alır.

Hakan Akkaya bey ders veriyormuş. Sizin mesajınızın ardından araştırırken denk geldim. Kendisi bass gitar ile uğraşıyor, aktif sahne alıyormuş, biliyorsunuzdur belki de kendisini instagram hesabını da gördüm. Mali bey eğitimi iyi biliyordur anlıyordur diye düşündüğümden ona odaklanmıştım. Siz ne dersiniz Mali bey takıntım anlamsız mı 😁

Mali Akpolat Bey' den 3 gündür cevap bekliyorum. Hatırlatma olarak mesaj yazdığım halde 4. güne gireceğiz. Meşguldür diyorum ama sanki zorla ders almaya çalışıyormuşum gibi hissediyorum 😅 Bir yandan da konuştuk ayıp olmasın diyorum ama bana ayıp oluyor böyle de. Ciddiye alınmadığımı hissediyorum. Kendisiyle konuştuğumuz için başkasıyla görüşmek uygun olmaz diye düşündüm ama bu şekilde olması da çok can sıkıcı gerçekten. Bir de eğitime başladığımız zaman bu iletişim sorunu böyle devam ederse daha da can sıkıcı bir hal alır.

Hakan Akkaya bey ders veriyormuş. Sizin mesajınızın ardından araştırırken denk geldim. Kendisi bass gitar ile uğraşıyor, aktif sahne alıyormuş, biliyorsunuzdur belki de kendisini instagram hesabını da gördüm. Mali bey eğitimi iyi biliyordur anlıyordur diye düşündüğümden ona odaklanmıştım. Siz ne dersiniz Mali bey takıntım anlamsız mı 😁
Hakan akkaya nın eğitim geçmişi ile ilgili bir bilgi yok. Kompozitörlük gibi ağır kulvarda eğitim verebildiğini yazdığına göre; Akademik eğitimi elbette olmalı.

Bass gitar farklı bir alan. Profilinde Gitar eğitimi verdiği bir video gözüme çarptı. Fazlasıyla Heavy Metal kulvarında görünüyor. Eğer amacınız buysa bir şey diyemem. 10 yıl heavy metal çaldıktan sonra geriye dönüp baktığımda bu tarzın bana hiç bir şey öğretmediğini çok geç fark edebilmiştim.

Gitar amfi hakkında neye karar verdiniz.
Hakan akkaya nın eğitim geçmişi ile ilgili bir bilgi yok. Kompozitörlük gibi ağır kulvarda eğitim verebildiğini yazdığına göre; Akademik eğitimi elbette olmalı.

Bass gitar farklı bir alan. Profilinde Gitar eğitimi verdiği bir video gözüme çarptı. Fazlasıyla Heavy Metal kulvarında görünüyor. Eğer amacınız buysa bir şey diyemem. 10 yıl heavy metal çaldıktan sonra geriye dönüp baktığımda bu tarzın bana hiç bir şey öğretmediğini çok geç fark edebilmiştim.
Gitar konusunda Mali Bey beraber seçelim demişti ama maalesef ki yanıt alamadım kendisinden, mesajlarıma da dönüş yapmıyor. Ama kendisi bana 2. el seçebileceğimi, 1 hambucker 2 single alabileceğimi söylemişti. Marka model tavsiye etmemişti. Ben de kendim araştırarak hem temiz hem de hoşuma giden birkaç seçenek oluşturdum. İlk başlarda daha pahalı aletlere bakıyordum ama sonradan Single_Factor hocamın söyledikleri çok mantıklı geldiğinden şu aşamada daha uygun modellere yöneldim.

2. el olarak şunlar gözüme çarptı:

Sıfır olarak ise:

Bunun haricinde Antalya DORE müzik mağazsından Yunus Bey çok ilgilendi yardımcı oldu. Bana şu ürünü

Schecter Sgr C-1 Elektro Gitar (Gloss Black) | doremusic çok tavsiye etti. Hatta buna fiyat üzerinden %10 indirim de yapacağını, 10 bin tl ye verebileceğini söyledi. Bunun yanı sıra

Yamaha Pacifica 012 Elektro Gitar (Black) | doremusic bu ürünü de ek olarak önerdi. Buna da ek bir yüzde on indirim yapabileceğini söyledi.

Bunlar şu anda aklıma yatan. Çok uzuyor gibi hissediyorum şu süreci. Bazen anlık hemen sipariş veryim diyorum ama bir yandan da fikir almak istiyorum. Siz şurada olup sorulara cevap yapmasaydınız çok büyük boşlukta hissederdim vallahi 🙏🙏

Hocam 2. el gitar alınabilir ama ben asla tavsiye etmiyorum tanıdık yoksa almayın ilk gitarımı 2. el almıştım ve o gitarı iade edemeyince bir gitar parası daha harcamıştım o gitara.

Ibanez iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı