Rehber GNU/Linux ile oyunlarda Windows'tan daha fazla FPS almak!

Tek olay fps olsa keşke. Buglar ve laglar yüzünden oyun oynanmaz. Kabul edelim işte 100 binlerce yazılımcısı olan windows daha iyi bir işletim sistemi. 200 bin işçisi varmış microsoft'un.

Server kısmında 5 dolarlık sunucu için 100 dolar işletim sistemi lisansı ödemek saçma olacağından her yerde linux kullanılıyor. Bunun dışında bir artısını göremiyorum. Daha az yazılım içerdiği için eski bilgisayarlarda performanslı bir de.

Apex Legends oynuyorum. Linux'den windows'a geçince çok daha iyi oynamaya başladım.

Tek olay fps olsa keşke. Buglar ve laglar yüzünden oyun oynanmaz. Kabul edelim işte 100 binlerce yazılımcısı olan windows daha iyi bir işletim sistemi. 200 bin işçisi varmış microsoft'un.

Server kısmında 5 dolarlık sunucu için 100 dolar işletim sistemi lisansı ödemek saçma olacağından her yerde linux kullanılıyor. Bunun dışında bir artısını göremiyorum. Daha az yazılım içerdiği için eski bilgisayarlarda performanslı bir de.

Apex Legends oynuyorum. Linux'den windows'a geçince çok daha iyi oynamaya başladım.
Input lag diye bir şey duydunuz mu hiç? Ayrıca compositor'u kapattınız mı?

Gidipte DE olarak GNOME, Cinnamon kullanırsanız laglar tabii taban yapar. Apex Legends, ayarlamalardan sonra sıkıntısız çalışan bir oyun. Stutter olayını da ayar yaparak çözdüler.

gamemode gibi parametreleri de kullanmadıysanız aynı problem olur.

Sen Linux'un ucretsiz oldugundan kullanildigini sanmaya devam et. Bilgi 0

Xubuntu Core'u base-iso'su yok. İstemediğin paketler de geliyor, servislerde geliyor. Ayrıca Arch'da olan paket bolluğu APT'de yok, iki ayda bir kırılıp duruyor da.
İş görüyor. Hızlı, güçlü, az Ram tüketiyor. Oyunlar güzel oynanır ve input lag da gerçekten yok.
Servislerin bir kısmını kapattım, çok servisi de yok bence öyle.

Bu distro; 0.5 sn kapanıyor ve 2 sn içinde açılıyor.

Kırılmaktan kastınız nedir hocam?

Son düzenleme:
İş görüyor. Hızlı, güçlü, az Ram tüketiyor. Oyunlar güzel oynanır ve input lag da gerçekten yok.

Kırılmaktan kastınız nedir hocam?
Input Lag göz kararı ile verilmiyor. Yapılan testler sonucu KDE, en iyi DE oyun konusunda. Latencyflex ve mangohud'da var latency ölçme ayarları.

Kirilmaktan kastigim sürekli olarak ara ara verdiği kararlar. Özellikle fix-missing hataları çok fazla.

Input Lag göz kararı ile verilmiyor. Yapılan testler sonucu KDE, en iyi DE oyun konusunda. Latencyflex ve mangohud'da var latency ölçme ayarları.
Ne kadar var yok bunu araçlar olmadan ölçemeyiz belki ama hissedilebilen bir şey değil mi? Input lag olup olmadığı anlaşılır. Bence sorun yok yani oynatıyor üstad. LoL oynarken mesela oyunda gayet oynuyorum güzelce.

Tabii en iyileri vardır

En iyi süper uber değildir ama oynayadığım oyunlarda bir sorun yok yani.

Özellikle fix-missing hataları çok fazla.
APT hataları mı? Ben bundan bir şey anladım, neredeyse 1.5 aydır kullanıyorum sorunum yoktur. Dediğiniz kırılmaları bilmiyorum ama ince durumlar falansa bilmeyebilirim üstad. Linux uzmanı değilim.

Ne kadar var yok bunu araçlar olmadan ölçemeyiz belki ama hissedilebilen bir şey değil mi? Input lag olup olmadığı anlaşılır. Bence sorun yok yani oynatıyor üstad. LoL oynarken mesela oyunda gayet oynuyorum güzelce.

Tabii en iyileri vardır

En iyi süper uber değildir ama oynayadığım oyunlarda bir sorun yok yani.

APT hataları mı? Ben bundan bir şey anladım, neredeyse 1.5 aydır kullanıyorum sorunum yoktur. Dediğiniz kırılmaları bilmiyorum ama ince durumlar falansa bilmeyebilirim üstad. Linux uzmanı değilim.
Hissedilen bir şey, ama bunun milisaniye farklari var. APT'nin sorunları hakkında bir cok bilgi mevcut. Ayrıca paket çeşitliliği de yok Xubuntuda.

GNOME'da compositor kapatamıyoruz galiba. Çok FPS kaybı yaşanırmı KDE'ye göre? (monitörümden kaynaklı KDE de çok kalitesiz bir görüntü oluyor bu nedenle kullanamıyorum.)

Linux'un sunucu tarafında artısı sürekli güncelleniyor olması, stabilize, düşük kaynak kullanımı ve performans gibi nedenler.
Linux üzerinde sistem açıkken kernel üzerinde güvenlik güncellemesi de yapabiliyorsun ayrıca. Uptime'ı yüksek, güncel, hızlı ve güvenlikli bir sistem kısacası.
Lütfen bilmediğin konularda bu kadar kesin ve net yorumlarda bulunma.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı