İnceleme God of War incelemem

die

Hectopat
Makaleler
1
Yeni oyunu çıkacak fakat ben oyunu taze bitirdim. Daha önce bu oyunla yarıştırılan neredeyse bütün oyunları oynadığım için eşit bir görüş sağlayacağıma inanıyorum.

Oyun yapısı gereği benim oyun anlayışıma biraz tersti fakat yine de hikayeden, prodüksiyondan, seslerden ve efektlerden beni kendine bağladı. Gerçekten uğraşılmış diyordum. Fakat hikayenin bu kadar kısa sürede sonlanması 10/10 puanlamamı aniden 5'e düşürdü. Oyunu oynamadan önce önceki oyunların hikayesini bir arkadaşın tavsiyesi üzerine dinledim. Bayağı bağlanmıştım oyuna ve karakterlere fakat oyunu her klasik PS oyunu gibi sadece izin verdiği alan içerisinde oynuyorsunuz. Freeroam dediğimiz şey, istediğiniz yere istediğiniz biçimde gitmektir fakat güzel gözüksün diye çok değişik yaratılmış ondan ötürü size her yeri dolaştırmıyor. En basitinden kayıktan inip yüzemiyorsunuz bile. Yani oyunu izin verdiği kadar oynuyorsunuz.

Oyunda 2 dev gördük sadece. Hikayede yere göğe sığdırılamayan devlerle bir mücadele falan yapabilirdik. Oyuna uğraşılmış görüntü efektleri falan güzel ultrada oynadım fakat bu oyun sesle, grafikle 10/10 bir oyun yaratılmayacağının kanıtı oldu. Aynı şeyleri yapmak insanı boğuyor. Zindanlardaki şifrelerde çok Extreme şeyler değildi 1-2 defa Half-Life 2 bitiren biri çözmek için 10-15 saniyesini falan harcardı. Dövüş mekaniğinde de çok ustalık isteyen bir oyun değil sadece hasarınız az ve karşıdaki mobun özel bölgesine vurmanız gerekiyor. Çok düşünmeniz de gerekmiyor zayıf noktasını bulmak için.

Fakat bu mükemmel mitolojiyi, bu kadar güzel yansıtan da başka bir canlı örnek olmadığı için alanında 1. sırada kesinlikle. Eğer serinin önceki oyunları bugün bu oyunun sahip olduğu mekanik ve grafiklerle yapılmış olsa 5 sattıysa 50 satardı çünkü önceki oyunlarda Zeus'la falan kapışıyor Kratos.

Yüzüklerin Efendisi gibi orta dünya yapımlarından hoşlanıyorsanız kesinlikle oynayın. Jörmungardr'ın görünüşü ve sesi tüylerinizi diken diken edecek.

Rakibi RDR2 mi?​

Bu oyunlar sürekli karşılaştırılıyor fakat RDR2 ile karşılaştırılabileceğini düşünmüyorum. İkisinin oyuncuda değinmek istediği şeyler farklı. WWE 2K16 ile ETS 2'yi karşılaştırmak gibi.

ScreenShot-2022-11-10_22-8-15.png

ScreenShot-2022-11-10_22-4-46.png

Son düzenleme:
Fakat hikâyenin bu kadar kısa sürede sonlanması 10/10 puanlamamı aniden 5'e düşürdü.

Hikâyesi genel olarak çizgisel ilerleyen bir oyun için hiç de kısa değil bana kalırsa. Ben yan görevlerle 30 saatte bitirdim, sadece ana hikâye 15-20 saat sürüyor, ideal. 15 saati dolu dolu oynamak 50 saat boyunca aynı şeyleri yapmaktan iyidir.

Serbest takılma dediğimiz şey istediğiniz yere istediğiniz biçimde gitmektir fakat güzel gözüksün diye çok değişik yaratılmış ondan ötürü size her yeri dolaştırmıyor. En basitinden kayıktan inip yüzemiyorsunuz bile. Yani oyunu izin verdiği kadar oynuyorsunuz.

Bunda da yanlış bir şey göremiyorum. Bu tam anlamıyla açık dünya bir oyun değil, daha çok yarı açık dünyaya sahip çizgisel bir oyun. Her oyun açık dünya olacak diye bir şey yok. Farklı türde oyunlar da lazım.

Hikâyesi genel olarak çizgisel ilerleyen bir oyun için hiç de kısa değil bana kalırsa. Ben yan görevlerle 30 saatte bitirdim, sadece ana hikâye 15-20 saat sürüyor, ideal. 15 saati dolu dolu oynamak 50 saat boyunca aynı şeyleri yapmaktan iyidir.

Bunda da yanlış bir şey göremiyorum. Bu tam anlamıyla açık dünya bir oyun değil, daha çok yarı açık dünyaya sahip çizgisel bir oyun. Her oyun açık dünya olacak diye bir şey yok. Farklı türde oyunlar da lazım.
Hikaye olarak karşılaştırılan çoğu oyundan kısa. Yan görevlerinde bak bu farklıymış dediğin bir olayı yok. Hep aynı terhane. Dolu dolu oynamaktan kastınız nedir? Sağa sola koşuşturma yapmak mı? Far Cry 6 gibi bir Ubisoft oyununda daha çok eğlenmiştim. İncelemede söylediğim gibi, hikayenin sürükleyiciliği oyunu oynatıyor.

Yine ikinci olarak oyun önerilerinde sıkça freeroam olduğuna dair görüşler almıştım. Bu oyundaki freeroam değil maalesef. Bir yerden bir yere ışınlanmak freeroam mı? Hiç mi Skyrim oynamadınız?
Oyun kendine has bir atmosfer yakalamayı becerememiş. PS için yapıldığı çok belli. Çok sinematik bir oyun. RDR2 gibi bir yapımı 2018'de nasıl geçmiş aklım almıyor. En basitinden bir odadan bir odaya geçerken sisteme binen yük, geçtiğiniz odanın siz E tuşuna basmadan renderlanmadığını gösteriyor. Yani, oyunda gerçekten bir yapay dünya yok. Gerçekten yapay zekalar yok. Git ve öldür mantığı. Çok şaibeli bir oyun değil. Ama tekar söylüyorum, alanında güzel bir yapıt. O mitolojiyi insana yaşatıyor. Atmosfere ve dünyaya biraz daha uğraşıp 1-2 yıl geç çıkarsalar belki de eşi benzeri olmayan bir açık dünya oyunu olurdu.

Far Cry 6'da daha çok eğlendim diyor ne diyeyim ki şimdi :D O zaman Far Cry oynamaya devam et. Ayrıca hikâyesi kısa falan değil, bu bir rol yapma oyunu veya açık dünya oyunu da değil. Süresi gayet ideal, sen her oyundan aynı şeyleri beklediğin için kısa sanıyorsun. Sağa sola koşuşturmakmış God of War'un yan görevleri. Keşke birkaç yan görev yapıp ondan sonra konuşdaydın :D

Hiç mi Skyrim oynamadınız?

Skyrim ile bu oyunu karşılaştırıyor şaka gibi. Daha ne kadar şaşırtabilirsin beni diye düşünüyorum ve beni daha da şaşırtıyorsun her seferinde. Yarı açık dünyalı çizgisel bir oyunla açık dünya bir rol yapma oyunu karşılaştırılır mı? Forza ile FIFA'yı karşılaştırmaktan farksız senin yaptığın. Gerçi oyunda yüzme yok diye God of War'u eleştiren birinden fazla bir şey de beklememek lazım :D

RDR2 gibi bir yapımı 2018'de nasıl geçmiş aklım almıyor.

Katıldığım tek nokta bu. RDR 2, God of War'dan daha iyi açık bir şekilde. Ama yaptığın eleştiriler bana komik geldi.

Son düzenleme:
Far Cry 6'da daha çok eğlendim diyor ne diyeyim ki şimdi :D
Sizi sürekli sevdiğiniz oyunları yüceleştirirken görüyorum yaptığınız yorumlar veya oyunlara bakış açınız ciddiye alınabilecek seviyede değil. Cümleleriniz tutarsız. Yarı açık dünya diye de bir tabir oluşturmuşsunuz kendi kafanızda. İyi günler.
Ayrıca hikâyesi kısa falan değil, bu bir rol yapma oyunu veya açık dünya oyunu da değil.
Yarı açık dünyalı çizgisel bir oyunla açık dünya bir rol yapma oyunu karşılaştırılır mı?

Yarı açık dünya diye de bir tabir oluşturmuşsunuz kendi kafanızda. İyi günler.

Dost Kayaoğlu da God of War için "Yarı açık dünyaya sahip." diyor, ben uydurmadım yani :D Tabii sen nereden bileceksin yarı açık dünyanın ne olduğunu, o yüzden kızamıyorum sana da. Bilemeden insanları "Sen uydurdun bunu." diye suçlamak ancak God of War'u oyunda yüzülemediği için eleştiren senin gibi birinden beklenirdi zaten. Böyle devam et :D

Oyunlara bakış açınız ciddiye alınabilecek seviyede değil.

Skyrim ile God of War'u karşılaştıran birinin dediği şeylere bak :D Her mesajınla daha da güldürüyorsun beni.

Sizi sürekli sevdiğiniz oyunları yüceleştirirken görüyorum.

Nerede görüyorsun mesela? Sevdiğim oyunu "yüceleştirdiğim" mesajı bulup bana göster bakalım merak ettim, çünkü öyle bir şey yapmadım hiç. Her oyunun eksik noktalarını eleştiririm ve iyi yaptığı şeyleri överim. God of War ile ilgili de uzun bir inceleme yazmıştım ve oyunun eksik bulduğum noktalarını eleştirdim. Yani God of War mükemmel bir oyun değil, eleştirilecek birçok yönü var. Ama sen gelip "Hikâyesi kısa.", "Oyunda yüzülemiyor." falan diye eleştiriyorsun ki bir de Skyrim ile karşılaştırıyorsun. Komik geliyor bana bunlar.

Yaptığınız yorumlar veya oyunlara bakış açınız ciddiye alınabilecek seviyede değil.

Kendi adına konuş. Hobi olarak ara sıra oynadığım oyunlar hakkında incelemeler yazıyorum ve insanlar genelde olumlu düşünceler belirtiyor. Sen veya başka biri benim görüşlerimi dikkate almayabilir bunda problem yok. Ama yüzme olmadığı için dövüş odaklı bir aksiyon oyununu eleştiren, God of War'u Skyrim ile karşılaştıran birinin söylediklerimi dikkate almaması pek de umurumda olmaz açıkçası :D

Son düzenleme:
Dost Kayaoğlu da God of War için "Yarı açık dünyaya sahip." diyor, ben uydurmadım yani :D Tabii sen nereden bileceksin yarı açık dünyanın ne olduğunu, o yüzden kızamıyorum sana da. Bilemeden insanları "Sen uydurdun bunu." diye suçlamak ancak God of War'u oyunda yüzülemediği için eleştiren senin gibi birinden beklenirdi zaten. Böyle devam et :D

Skyrim ile God of War'u karşılaştıran birinin dediği şeylere bak :D Her mesajınla daha da gülünç şeyler yazıyorsun.
Dost Kayaoğlu dediğin şahıs kimdir? Oyun literatürünü bu adam mı yönetiyor? Böyle kelimelerle kendi çapında oyun mu sınıflandırıyor?
Screenshot_3.png

dövüş odaklı bir aksiyon oyununu eleştiren, God of War'u Skyrim ile karşılaştıran birinin söylediklerimi dikkate almaması pek de umurumda olmaz açıkçası :D
Bilmiyorsan öğren lütfen. Öğrenmek, zeka geliştirmek, beynini kullanmak ayıp değildir. God of War bugün Steam'de Skyrim ile aynı kategoride, Elden Ring ile aynı kategoride, Witcher 3 ile aynı kategoride satıyor.

Dost Kayaoğlu dediğin şahıs kimdir? Oyun literatürünü bu adam mı yönetiyor? Böyle kelimelerle kendi çapında oyun mu sınıflandırıyor?

Sen kimsin peki? :D God of War keşfe tam anlamıyla açık bir dünyaya sahip olmamakla birlikte oyunun izin verdiği kadar keşif olanağına sahip ve içerisinde etkinlikler barındıran bir harita bulunduruyor. Bu yüzden oyunun dünyası "yarı açık" olarak nitelendiriliyor. Bunu söyleyen tek kişi Dost Kayaoğlu değil. God of War hakkında yabancı incelemecilerin yazılarını okursan onların da God of War'un "yarı açık" bir dünyaya sahip olduğunu söylediklerini görebilirsin. Ayrıca "yarı açık dünya" bir oyun türü değil ki bana oyun türlerinin ekran görüntüsünü atıyorsun? Daha bunu bile anlayamamışsın :D God of War bir aksiyon oyunu, türü aksiyon yani. Sadece sahip olduğu harita "yarı açık" olarak nitelendiriliyor. Bu kadar komik olma :D Demin "Sen uydurmuşsun." diyordun şimdi "Dost Kayaoğlu kim?" diyorsun, ne oldu iki dakikada :D Yazdığın mesajlar biraz tutarlı olsun.

Bilmiyorsan öğren lütfen. Öğrenmek, zeka geliştirmek, beynini kullanmak ayıp değildir.

Kesinlikle doğru. Bu yüzden bunları kullanmayı denemende bir sakınca yok ;)

God of War bugün Steam'de Skyrim ile aynı kategoride, Elden Ring ile aynı kategoride, Witcher 3 ile aynı kategoride satıyor.

Sana yeni mesaj yazmaya zahmet etmeyeceğim, bu yazdığına kendi yazdığım mesajdan bir alıntıyla cevap vereyim o yüzden.

Ayrıca "yarı açık dünya" bir oyun türü değil ki bana oyun türlerinin ekran görüntüsünü atıyorsun? Daha bunu bile anlayamamışsın :D God of War bir aksiyon oyunu, türü aksiyon yani. Sadece sahip olduğu harita "yarı açık" olarak nitelendiriliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı