Rehber Google Gemini, ChatGPT Nasıl Daha Verimli Bir Şekilde Kullanılır?

Bu rehberde, Jeff Su'nun video içeriğinden ilham alarak, mükemmel bir istem oluşturmanın altı temel bileşenini inceleyeceğiz ve her bir bileşeni ayrıntılı örneklerle açıklayacağız:

1. Görev Tanımı:
  • LLM'den ne yapmasını istediğinizi açık ve net bir şekilde tanımlayın. Hedefinizi dil çevirisi, içerik üretimi, kod yazımı veya yaratıcı metin yazımı gibi belirli bir görevle sınırlandırın. Netlik, istenen sonucun kalitesini doğrudan etkileyecektir.
Örnekler:
  • "Gemini, bana 100 kelimelik bir blog yazısı taslağı hazırla."
  • "ChatGPT, İngilizce metni Türkçe'ye çevir."
  • "Gemini, Python kodunda bir fonksiyon yaz."
2. Bağlam Oluşturma:
  • LLM'ye gerekli arka plan bilgilerini sağlayın. Rolünüz, ulaşmak istediğiniz hedef, hedef kitle ve bu konudaki mevcut bilgiler hakkında bilgi verin. Bu bilgiler, LLM'nin yanıtını ihtiyaçlarınıza tam olarak uyarlamasına yardımcı olacaktır.
Örnekler:
  • "Blog yazısı yapay zekanın iş dünyasındaki etkisiyle ilgili olacak. Hedef kitlem ise orta seviyede bilgi sahibi okuyucular."
  • "Çevirmek istediğim metin bir teknik doküman. Hedef kitlem ise mühendislerden oluşan bir ekip."
  • "Yazmak istediğim fonksiyon, bir metnin belirli kelimelerini sayacak."
3. Örneklendirme:
  • Sadece ne yapmasını istediğinizi değil, nasıl yapmasını istediğinizi de gösterin. Örnek bir metin sunun, istenen stili açıklayın veya bir başlangıç noktası sağlayın. Bu rehberlik, LLM'nin tam olarak istediğiniz gibi bir sonuç üretmesine yardımcı olacaktır.
Örnekler:
  • "Yazıda örnekler ve istatistikler kullanın. Dili akıcı ve anlaşılır olsun."
  • "Teknik terimleri açıklayın ve metni görsellerle destekleyin."
  • "Fonksiyonun parametrelerini ve dönüş değerini açıkça belirtin."
4. Kişi Seçimi:
  • Kendinize bir "kişi" hayal edin. Bu kişi, LLM'nin nasıl bir sesle ve tarzda yazmasını istediğinizi temsil eder. Deneyimli bir yazar mı, yaratıcı bir sanatçı mı, yoksa resmi bir rapor yazarı mı? Bu seçim, LLM'nin tonunu ve yaklaşımını şekillendirecektir.
Örnekler:
  • "Kişi, yapay zeka konusunda uzman bir araştırmacı olsun."
  • "Kişi, seyahat etmeyi seven bir yazar olsun."
  • "Kişi, şirketin CEO'su olsun."
5. Biçimlendirme:
  • Çıktının nasıl görünmesini istediğinizi LLM'ye belirtin. Madde işaretleri mi, resmi bir e-posta mı, yoksa akıcı bir hikaye mi? Biçimi önceden belirleyerek zamandan tasarruf edebilir ve LLM'nin tam olarak istediğiniz formatta bir sonuç üretmesini sağlayabilirsiniz.
Örnekler:
  • "Yazı madde işaretleri halinde olsun ve her madde en fazla 3 cümleden oluşsun."
  • "E-posta resmi bir dilde yazılmalı ve imzamı eklemeli."
  • "Hikayenin ilk paragrafı okuyucuyu cezbetmeli ve merak uyandırmalı."
6. Ton Belirleme:
  • LLM'nin nasıl bir tonda yazmasını istediğinizi belirtin. Eğlenceli mi, resmi mi, yoksa duygusal mı? Ton, LLM'nin yazdığı metnin atmosferini belirleyecektir.
Örnekler:
  • "Ton resmi ve bilgilendirici olsun."
  • "Ton eğlenceli ve ilham ver
  • "Ton duygusal ve etkileyici olsun."

Tüm Bileşenlerin Birlikte Kullanıldığı Örnekler:

Örnek 1:
Yapay zeka konusunda uzman bir araştırmacı kimliğiyle, iş dünyasındaki yapay zekanın etkisini anlatan bir blog yazısı taslağı hazırlamanı istiyorum. Yazıda akıcı ve anlaşılır bir dil kullan, örnekler ve istatistikler ver. Yazıyı madde işaretleri halinde yaz ve resmi ve bilgilendirici bir ton kullan.
Örnek 2:
Seyahat etmeyi seven bir yazar kimliğiyle, son seyahat deneyimini paylaşan bir e-posta yazmanı istiyorum. Hikaye anlatımı tekniklerini kullan ve fotoğraflar ekle. E-postayı akıcı bir hikaye formatında yaz ve eğlenceli ve ilham verici bir ton kullan.
Örnek 3:
Şirketin CEO'su kimliğiyle, şirketin yıllık performans değerlendirmesini anlatan resmi bir rapor yazmanı istiyorum. Verileri ve grafikleri kullan ve net ve öz bir şekilde yaz. Raporu resmi bir rapor formatında yaz ve ciddi ve profesyonel bir ton kullan.

Umarım yardımcı olmuştur.

Teşekkürler güzel bir yazı olmuş. Siz hangi LLM'yi kullanıyorsunuz daha çok?

Chatgpt'yi kullanıyorum bir süredir, Gemini ilgimi çekmeye başladı daha çok onu mu kullansam diye.

Chatgpt'yi kullanıyorum bir süredir, Gemini ilgimi çekmeye başladı daha çok onu mu kullansam diye.
Benim favori Copilot idi. Bard çöptü. Gemini'ye yükseldiğinde Gemini aşırı hoşuma gitti.
Yaratıcı içerik üretimi konusunda Gemini daha iyiyken gerçek bilgiye ulaşma konusunda Copilot daha iyi. Ama her ikisi de iyi. Ben arayüzü daha hoş olduğu, cevap daha hızlı olduğu için Gemini kullanıyorum. Ama Copilot'u da bırakmadım. Birinde takılı kalmıyorum. Copilot ile Gemini'yi beraber kullanıyorum.

ChatGPT en kötüsü bu arada. Nerf yedi. Aynı prompt'u hem Gemini'ye hem ChatGPT'ye girin ChatGPT'nin cevabı daha kısa ve eksik olur.

Gemini bence daha gelişmiş ve 2 ay ücretsiz Premium'unu deneyebilirsiniz.
Gemini, ChatGPT'nin ücretsiz sürümüne göre tabii ki daha gelişmiş.
Premium plan hakkında söylemek istediğim şu ki, gerek yok. Yani 2 aylık denemeden sonra uzatılmasına. Pro sürüm oldukça iş görüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı