Çözüldü GT420M Laptopta oyun oynarken 5 dakika sonra kendiliğinden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HighFeel

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 850 EVO 120GB
Selamlar, laptopta herhangi bir oyunu açıp oynamaya başladıktan 2-3 dakika sonra fps düşüşü yaşıyorum ve laptop kendi kendiliğinden kapanıyor fakat herhangi bir hata vermeden kapanıyor. Sorun 15 gün önce çözülmüştü fakat anneannemlere gelince sorun tekrardan başladı. Sizce sorun nedir? Çözmek için şu adımları takip ettim fakat çözemedim;

1- CPU ve GPU ısısını kontrol ettim fakat ısınma sorunu yok. Laptop boştayken 45-50 derece arasında gidip geliyor, oyun oynarken en fazla 70 dereceyi görüyor. 1 ay önce temizliğini yapıp macunlarını yenilemiştim.

2- Ekran kartı sürücüsü güncel, hatta emin olabilmek için sürücüleri DDU ile temiz bir şekilde kaldırıp manuel olarak kendim kurdum.

3- RAM'lerden şüphelendim ve slotları değiştirip teker teker kontrol ettim fakat bir sonuç alamadım. Oksitlenebileceğinden şüphelenip temizlik yapıp taktım fakat yine bir sonuç alamadım.

4- Sorunu ilk yaşadığımda evdeydim, ilk kez kapandığında Olay Görüntüleyicisi'ne girip önemli kategorisinde bir hata meydana geldiğini gördüm, Kernel-Power Olay Kimliği 41 hatası alıyordum. Forumdan araştırdığımda hazırda bekletmeyi devre dışı bırakınca çözüldüğünü söyleyen onlarca insan vardı. Hazırda bekletmeyi devre dışı bıraktım ama bir sonuç vermedi. Kodu aşağıya ekliyorum;

[CODE title="Kernel Power Olay Kimliği 41"]+ System

- Provider

[ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power
[ Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}

EventID 41

Version 3

Level 1

Task 63

Opcode 0

Keywords 0x8000000000000002

- TimeCreated

[ SystemTime] 2022-02-01T11:29:00.688292600Z

EventRecordID 5788

Correlation

- Execution

[ ProcessID] 4
[ ThreadID] 8

Channel System

Computer Efe

- Security

[ UserID] S-1-5-18

- EventData

BugcheckCode 0
BugcheckParameter1 0x0
BugcheckParameter2 0x0
BugcheckParameter3 0x0
BugcheckParameter4 0x0
SleepInProgress 0
PowerButtonTimestamp 0
BootAppStatus 0
[/CODE]

Sistem özelliklerim;
İşletim Sistemi: Windows 8.1 Single Language
Ekran Kartı: Nvidia Geforce GT420M
İşlemci: Intel(R) Core(TM) İ7 M640 2.80Ghz
SSD: Samsung 850 EVO 120GB
RAM: 2x4GB DDR3

Çözüm
Laptop sogutucusuyla cozemeszsin o sorunu, kullandığın macun ya pumpout olmus ya da vidalarini sikarken veya surerken bir aksaklik olmus gibi gorunuyor.
Eve gidip baktığımda macunun taştığını gördüm, güzel bir şekilde temizleyip macunu yeniledim ve sorun çözüldü. Teşekkür ederim.
Güç kaynağınız orijinal mi? İmkanınız varsa farklı bir adaptör ile deneyin. Mümkünse verdiği Watt gücü daha fazla olsun.

Cihazın ısınmadığına tam emin olun. Hep aynı sıcaklıkta kapanıyorsa ısındığı için kapanıyordur.

BIOS'tan sıcaklık limiti koymadığınıza emin olun. Mesela 70 derece laptop için normal sayılabilecek bir sıcaklıktır ancak limit koyulduysa 70 e ulaştığında sistem gücü kesecektir.

Format atmayı da deneyebilirsiniz. Düşük bir ihtimal ama belki işe yarayabilir.

Ekran kartında sorun olması en sıkıntılı ama bana göre en kuvvetli ihtimal. GPU ya da bellek çiplerinin lehim ayaklarında mikron seviyesinde çatlaklar olduğunda bu tarz sorunlar yaşanabiliyor.

Güç kaynağınız orijinal mi? İmkanınız varsa farklı bir adaptör ile deneyin. Mümkünse verdiği Watt gücü daha fazla olsun.

Cihazın ısınmadığına tam emin olun. Hep aynı sıcaklıkta kapanıyorsa ısındığı için kapanıyordur.

BIOS'tan sıcaklık limiti koymadığınıza emin olun. Mesela 70 derece laptop için normal sayılabilecek bir sıcaklıktır ancak limit koyulduysa 70 e ulaştığında sistem gücü kesecektir.

Format atmayı da deneyebilirsiniz. Düşük bir ihtimal ama belki işe yarayabilir.

Ekran kartında sorun olması en sıkıntılı ama bana göre en kuvvetli ihtimal. GPU ya da bellek çiplerinin lehim ayaklarında mikron seviyesinde çatlaklar olduğunda bu tarz sorunlar yaşanabiliyor.
Güç kaynağı orijinal, evet. Maalesef ki farklı bir adaptörüm yok, onun için deneyemeyeceğim. Cihazın sıcaklığı sabit değil, sürekli olarak değişiyor, isterseniz size AIDA64 ile test edip ısı grafiklerini paylaşabilirim. BIOS'tan sıcaklık limiti koymadım, BIOS'a hiç ellemedim bile. Üç kez format attım ama bir sonuç alamadım. Ekran kartında sorun olabilir, Mount And Blade Warband'i NVİDİA Denetim Masası üzerinden Entegre Grafiğe aldığımda kapanma problemi yaşamadım. Ekran kartına aldığımda bir süre sonra fps kademeli olarak azalıyor ve daha sonra da laptop kapanıyor.

Fps kademeli olarak azalıp kapanıyorsa bilgisayar; ilk önce sistem ekran kartının frekansını düşürüyor bu da yeterli gelmeyince sistemi kapatıyor. Msi afterburner kurup oyun içi sıcaklık değerlerine bakın.

Fps kademeli olarak azalıp kapanıyorsa bilgisayar; ilk önce sistem ekran kartının frekansını düşürüyor bu da yeterli gelmeyince sistemi kapatıyor. Msi afterburner kurup oyun içi sıcaklık değerlerine bakın.
Programı yükleyip ayarlama yaptıktan sonra Warband'e girdim, oyunda vakit geçirdikçe kademeli olarak fps düşüyor ve aynı zamanda dediğiniz gibi ekran kartını frekansı kademeli olarak düştüğü için kullanım oranı da düşüyor.

Sıcaklık 70-75 derece arasında gidip geliyor, sabit. Kullanım yüzdesinin düşmesi sıcaklığa etki etmiyor.

İşaretlediğim alan ekran kartının kullanım yüzdesi oluyor değil mi? Yoksa yanlış mı baktım?

Dosya Ekleri

• ss.png
    ss.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Programı yükleyip ayarlama yaptıktan sonra Warband'e girdim, oyunda vakit geçirdikçe kademeli olarak FPS düşüyor ve aynı zamanda dediğiniz gibi ekran kartını frekansı kademeli olarak düştüğü için kullanım oranı da düşüyor.

Sıcaklık 70-75 derece arasında gidip geliyor, sabit. Kullanım yüzdesinin düşmesi sıcaklığa etki etmiyor.

İşaretlediğim alan ekran kartının kullanım yüzdesi oluyor değil mi? Yoksa yanlış mı baktım?

Evet doğru ekran kartının sıcaklık ayarını da açarsanız daha net konuşabiliriz. Bu görüntü oyun başlangıcında mı çekildi?

Evet doğru ekran kartının sıcaklık ayarını da açarsanız daha net konuşabiliriz. Bu görüntü oyun başlangıcında mı çekildi?
Bu sefer oyunu 3 dakika oynadım ve sonuç bu.... Ekran kartı kullanımı düştükçe kare hızı da düşüyor.
Düşündüğüm gibi öyleyse sistem ısınıp kendini kapatıyor. Oyun başlangıcında işlemciniz 67 derece.

Muhtemelen ekran kartıyla işlemci aynı bakır soğutucu bloğunu kullanıyor.
Laptopun içinde tek bir soğutucu blok var, o da kendi stok bloğu. Isınma ile ilgili bir sorun yok diye umuyorum. Sorunu nasıl halledebilirim?

Dosya Ekleri

• ss2.png
    ss2.png
    840 KB · Görüntüleme: 20
Bu sefer oyunu 3 dakika oynadım ve sonuç bu.... Ekran kartı kullanımı düştükçe kare hızı da düşüyor.

Laptopun içinde tek bir soğutucu blok var, o da kendi stok bloğu. Isınma ile ilgili bir sorun yok diye umuyorum. Sorunu nasıl halledebilirim?
Msi afterburner izleme ekranının görüntüsünü yükler misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı