GTX 1050 Ti sistemde oyunlar kasıyor

İşletim sistemi
Windows 10

Yutka46

Picopat
Daha fazla  
RAM
8 GB RAM 3.2 MHz
Ekran kartı
GTX 1050 Ti 4 GB
İşlemci
i7-8700
Sistemim 7-8 yıllık, bayağı eski. Oyunlarda yüksek performans elde etsem bile kasma hissi var nedense. Mesela bir oyunda 65 FPS sabit alıyorum. Ama kasma hissi var. Diğer oyunlarda da böyle. Bazı oyunlarda çok belli olmuyor, bazılarında çok hissettiriyor.

Sistemim çok eski olduğundan mı yoksa çok fazla bilgisayar açık kaldığı, yük altında kaldığı için mi veya başka bir neden çözüm varsa yardım edebilir misiniz?

8 GB RAM yeterli değil, %1 değerleri düştüğü zaman o hissiyatı alman normal. Ancak monitörün 60 Hz ise 65 FPS de kasma hissi yine normal. V-Sync kullanman gerekiyor.

Monitörüm 60 Hz evet. Mesela sistemimin yetmediği bir oyunda sabit 35 FPS de monitörün 60 FPS olması sorun yaratır mı peki? Kasar mı yine?

Monitörüm 60 Hz evet. Mesela sistemimin yetmediği bir oyunda sabit 35 FPS de monitörün 60 FPS olması sorun yaratır mı peki? Kasar mı yine?
Hayır. Fakat monitör yenileme sıklığını geçtiği zaman kasma hissi olur ve ekranda kırılmalar meydana gelir, senkron bozulur çünkü. Oyunda dikey senkron veya kısaca Vsync açarak bu sorunu çözersin. Zaten sisteminin yetmediği bir oyunda doğal olarak düşük FPS'den kasar oyun. İkisi farklı şeyler.

Akşam aynı oyunlara girip sabit 60 fps e çekip deneyeceğim buraya yine yazarım. Bir şey daha sorucam oyun içi ayarlarda vsync açıyorum, Ama gsync ve freesync diye programları duyuyordum. Bunlar daha mı iyi?

Akşam aynı oyunlara girip sabit 60 fps e çekip deneyeceğim buraya yine yazarım. Bir şey daha sorucam oyun içi ayarlarda vsync açıyorum, Ama gsync ve freesync diye programları duyuyordum. Bunlar daha mı iyi?
Onlar zaten aktiftir. O yüzden kasma hissi yaşıyorsun yoksa ekran kırılması yaşayacaktın onun yerine sana kasma hissi olarak döndürüyor. Yani pek iyi teknoloji değiller ama kapatma tabii ki, oyundan oyuna değişir.

Dün deneyemedim kusura bakmayın. Az önce girdim oyunlara Sabit 60 fps te çok daha iyi hissettiriyor. Ama bir oyunda sabit ve maksimum 60 fps e çeksemde 61 fps e sabitleniyor. Kasma hissi hala var. 1 fps etkiler mi?

Geri
Yukarı