Çözüldü GTX 1060 6GB BF1 düşük FPS sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yerli padawan

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, öncelikle herkese iyi forumlar dilerim. Daha önce CS-GO'da düşük FPS almış BIOS güncellemesi yapmıştım. Asus AI Suite 3 uygulaması kullanıyorum ayarlarım Optimized + MSI Afterburner kullanıyorum.
Başlıkta da belirttiğim gibi GTX 1060 6GB, Ryzen 5 1600, 8GB 3000 Mhz. Ram'den oluşan bir sistemim var.

Haritaya göre değişmekle birlikte 45 ile 75 arası FPS alıyorum. Herhangi bir dar boğaz var mı? Neden bu kadar düşük FPS alıyorum, normal midir?

RDvyXn.png

Çözüm
Sorun şu anlık yeni BIOS sürümü ile düzelmiş gözüküyor, sanırım eski sürümlerde bir sıkıntı vardı.
@Yerli padawan
-HDD Tune ile HDD' ni bir test et ve Crystalmark ile de SDD' ni test et.
-Anakartını belirt Chipset sürücülerini kurmak için gerekli.
-Ekran kartı driveri son sürümse eski sürüm olan 390.77 de dene. Önce DDU indirip tamamen kullandığın sürümü kaldır.
-Deneyebilirsen 2 RAM bul ve dene.

@Yerli padawan
-HDD Tune ile HDD'ni bir test et ve Crystalmark ile de SSD'ni test et.
-Anakartını belirt Chipset sürücülerini kurmak için gerekli.
-Ekran kartı driveri son sürümse eski sürüm olan 390.77 de dene. Önce DDU indirip tamamen kullandığın sürümü kaldır.
-Deneyebilirsen 2 RAM bul ve dene.

Hocam BF1'de sorunu çözdüm sanırım. FPS yer yer 55 düşse de 100 üstünü gördüğüm oldu. AMD Ryzen Güç planı > Gelişmiş güç seçenekleri > En yüksek işlemci durumu 95 olarak ayarladım FPS dropları ciddi oranda azaldı. PC zaten yeni format atmıştım 390.77 sürümü temiz kurulum yaptım. HDD kullanmıyorum. Anakart ASUS Prime B-350 Plus.

CS:GO rekabetçi de GPU ısınma seviyesi çok artmadığı sürece 200 FPS üstü almaya başladım. Sadece 9V9 maçlarda 90 FPS düşüyorum. Güç planından en düşük işlemci durumu %100 seçili onu da 95 yaparsam sorun tamamen çözülür mü acaba?
BF1 sonuçlarım bu şekilde, zaman zaman FPS düşmesi yaşıyorum. Zaman zaman ise +80 FPS alıyorum.

3zZrLj.png

Zaman zaman da bu şekilde olduğu gibi FPS droplar yaşıyorum ve oyun kasıyor.

OD6YlA.png

@Yerli padawan Benim dediğim ekran kartı driveri 6 ay önceki yani 390.07 sen yeni gelen 399.07 ile karıştırmışsın. Ayrıca yeni 399.24 de gelmiş ama bunların bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorum istersen kur kurma sana kalmış.

Asus
Attığım linke girip Chipset sürücüsünü ve BIOS güncellemesini indir. BIOS güncellemesi yeni gelmiş 10 Eylül de. Bu sayfadan nasıl BIOS güncelleyeceğine bakabilirsin.

@Yerli padawan Benim dediğim ekran kartı driveri 6 ay önceki yani 390.07 sen yeni gelen 399.07 ile karıştırmışsın. Ayrıca yeni 399.24 de gelmiş ama bunların bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorum istersen kur kurma sana kalmış.

Asus
Attığım linke girip Chipset sürücüsünü ve BIOS güncellemesini indir. BIOS güncellemesi yeni gelmiş 10 Eylül de. Bu sayfadan nasıl BIOS güncelleyeceğine bakabilirsin.
Kurdum hocam bu sürümü. Fotoğraflar da zaten o sürümden sonrası.

@Yerli padawan Bir çok çözüm denedik artık daha ileriye gitmeye gerek yok. Windows yeni güncellemesini bekleyeceksin veya bulduğun 2 RAM bulup çift slot takarak deneyeceksin.
Chipset, ses, ethernet driverlerini kesin güncelle. Mantıksız geliyor biliyorum ama deneye deneye gidiyoruz. :) Windows cracklı ise bundanda kaynaklanıyor olabilir.

Birde direk bilgisayarı açıp bir oyuna gir ne kadar etkisi olucak deneyelim. En son bu yöntemi uygula yukarıdakileri ayarla önce. :)

@Yerli padawan Bir çok çözüm denedik artık daha ileriye gitmeye gerek yok. Windows yeni güncellemesini bekleyeceksin veya bulduğun 2 RAM bulup çift slot takarak deneyeceksin.
Chipset, ses, ethernet driverlerini kesin güncelle. Mantıksız geliyor biliyorum ama deneye deneye gidiyoruz. :) Windows cracklı ise bundanda kaynaklanıyor olabilir.

Birde direk bilgisayarı açıp bir oyuna gir ne kadar etkisi olucak deneyelim. En son bu yöntemi uygula yukarıdakileri ayarla önce. :)
Hocam Fifa 19 Demo yükledim. Full ayarlarda yaklaşım 130 FPS civarı alıyorum fakat oyun akmıyor, FPS yüksek olmasına rağmen hissedilir derecede anlık droplar, takılmalar yaşıyorum. Bu sorun acaba monitörümün 75HZ değerinde olmasından mı kaynaklanıyor? Bariz bir drop sorunu var. Aynı sorun BF1 ve CS-GO için de geçerli ve ben FIFA 18'de uzun zaman oynadım böyle bir sorun yoktu (bilgisayarı ilk aldığım zamanlar) Acaba ekran kartı veya işlemci de bir sıkıntı olabilir mi?

@Yerli padawan Onlarda sorun olsa bir türlü kendini belli eder kapanma, renk gitmesi gibi.
Dediklerimi güncelledin mi?

Tekrar yazayım;
BIOS' a gir ayarları default yap ve aynı şekil Ryzen master ve işlemci güç planları ayarlarını default yap.
"Başlat>Ayarlar>Oyun>Oyun DVR burdan ben oyun oynarken kaydet adlı seçeneği bulup kapat"

Diğer yollar;
SDD için CrystalDiskMark testi yap sorun var mı anlamak için gerek.
Ryzen Master kaldır.
Eski Nvidia sürücüsünde dene. 391.24
Eski Windows 10 sürümlerinde dene.

Burdan sonra yapacak pek bir şeyimiz yok ya yeni RAM alıp dene yani dual-channels yapıp ya da farklı Windows da dene bunlar da olmazsa en son servise gönder diyeceğim malesef bildiğimiz bir çok şeyi denedik hala aynı senin açından sıkıntılı bir durum.
Konu çok uzadı bunun kesin çözümü yok deneye deneye çözüme ulaşılıyor ama yeni sistemde böyle saçma sorunlar uğraştırıyor insanı.

NVIDIA Grafik Ayarlarının fotoğrafını atabilirmisiniz? Aynı sistemi bende kullanıyorum fakat kaliteye odaklı ve Doku Süzme gibi şeyler yüksekde kullanıyorum 24 kişi olan serverda full grafik 120-150 fps alıyorum en düşük 80-90 oluyor. Ve GTA V'de HDD kullandığım için araba ile şehir içi gider iken 40-60 oluyordu normal yavaş sakin yürürken 100-90 civarı alıyorum bi kaçırdığın ufak bir nokta olabilir bi gözünden herşeyi geçir rapor çıkar planlı yürüt sonuca varırsın. Ben de yakında 8 GB RAM 960 EVO 500 GB Takviye yapacağım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı