GTX 1660S sistemde sıcaklık değerleri arttı

YamukAdam

Hectopat
Makaleler
4
1 buçuk yıldır termal macun yenilemedim. Sadece tozunu aldım. 60 derece çalışan işlemci, 70 dereceyi gördü. Ekran kartı zaten ısı sorunlu (Gigabyte 1660 Super). Değerler normal mi? Termal macun yenilemeye götürmeli miyim?

Tom Clancy's Rainbow Six  Siege Screenshot 2021.05.19 - 12.18.48.08.png

1 buçuk yıldır termal macun yenilemedim. Sadece tozunu aldım. 60 derece çalışan işlemci, 70 dereceyi gördü. Ekran kartı zaten ısı sorunlu (Gigabyte 1660 Super). Değerler normal mi? Termal macun yenilemeye götürmeli miyim?

Eki Görüntüle 1030539
Ekran kartı biraz fazla ısınıyor. Temizlik ve termal macun değişimi iyi olabilir.

Sıcaklıklar çok yüksek değil. Zorunlu bir termal macun yenilemesine gerek yok ancak yaza giriyoruz, havalar ısındıkça değerleri 75-80'e kadar çıkabilir bilginiz olsun.

Bu arada GPU oldukça sıcak. Kasa içi hava akışı çok mu düşük yoksa egzos fan mı yok?

Çok da yüksek değerler değil, eğer sıcak bir şehirde yaşıyorsanız normal. Örneğin benim ekran kartım kendisini 83 derecede tutmaya çalışıyor tam yükte. FPS sabitlerseniz sıcaklıklar bir miktar düşer ama şu anki haliyle de aşırı ısınıyor denemez.

Sıcaklıklar çok yüksek değil. Zorunlu bir termal macun yenilemesine gerek yok ancak yaza giriyoruz, havalar ısındıkça değerleri 75-80'e kadar çıkabilir bilginiz olsun.

Bu arada GPU oldukça sıcak. Kasa içi hava akışı çok mu düşük yoksa egzos fan mı yok?
Egzos fan var. Kasada toplam 2 adet fan var. Corsair Spec 0.5. Mersin'de yaşıyorum.
Termal macun yenilemeniz her türlü sağlıklı olacaktır, sıcaklar aşırı değil ama normalde değil.
Bilgisayarcı 50 lira istiyor. Güvenmeli miyim?

Egzos fan var. Kasada toplam 2 adet fan var. Corsair Spec 0.5. Mersin'de yaşıyorum.

Bilgisayarcı 50 lira istiyor. Güvenmeli miyim?
Şahsen bilgisayarcılara güvenmezdim. Eğer çok profesyonel bir yerse evet verebilirsiniz tabi ancak kendiniz de yapabilirsiniz. Soğutucunuzun modelini bilmiyorum ancak internette sökme ve montaj talimatları var. Ayrıca videolardan bakarak da yapabilirsiniz. Soğutucuyu söküp, CPU bloğunu temizleyecek, bezelye tanesi kadar bir termal macun sıkacak ve hafifçe yayacaksınız. Sonra soğutucuyu geri monte edeceksiniz bu kadar.

Şahsen bilgisayarcılara güvenmezdim. Eğer çok profesyonel bir yerse evet verebilirsiniz tabi ancak kendiniz de yapabilirsiniz. Soğutucunuzun modelini bilmiyorum ancak internette sökme ve montaj talimatları var. Ayrıca videolardan bakarak da yapabilirsiniz. Soğutucuyu söküp, CPU bloğunu temizleyecek, bezelye tanesi kadar bir termal macun sıkacak ve hafifçe yayacaksınız. Sonra soğutucuyu geri monte edeceksiniz bu kadar.
Hocam şahsen kendime güvenmiyorum. M.2 ssd'yi takarken bile tedirgin oldum. 50 liraya cooler master takacakmış.

Ekran kartına el atmalısın bence çok ısınması hiç iyi bir şey değil.

Hayır bazı ekran kartlarının özelliği ısınmasıyla daha fazla performans vermesidir.

Eki Görüntüle 1030539

Termal macun değiştirin, olmazsa FPS'yi 60a sabitlersiniz.

Geri
Yukarı