Güç kaynağından kıvılcım çıktı ve sistem açılmıyor

Krambollus

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
RAM
16
İşlemci
Ryzen 5 5600
Herkese merhaba, bilgisayardan görüntü gelmiyordu RAM'leri çıkartıp taktım olmadı sonra ekran kartını çıkarıp taktım güç kablosunu takıp tuşa basınca kıvılcım ve duman çıktı ve tekrar denerken videoya çektim; şu an bilgisayar hiç açılmıyor. Ekran kartı yanmış olabilir mi? Yeni PSU aldım hemen geldiği gibi takıp denersem o da bozulur mu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Liste dışı olarak yükledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç kaynağında sorun olduğu kesin statik elektrik olması yüksek ihtimal belirttiğim gibi. Ha dediğin gibi olamaz mı olur, deneyip görmek lazım.

Güç gelmediği vakit gereken gücü alamıyor tarzı yazı çıkar ekranda, onunla alakası olduğunu sanmıyorum. Dediğin gibi güç gelmiyorsa, gelmeyen parça CPU'dur.
Gereken gücü alamıyor tarzı yazı mı çıkar? Hem de ekranda? Bunu hayatınızda kaç defa, hangi anakart/psu modelinde yaşadınız? Aktif olarak X299 Apex kullanıyorum ve Q-code'larında bile "güç kaynağı gereken gücü veremiyor." gibi bir ibaresi yok. Beyefendi 10 yıllık donanım tecrübem hiçbir statik elektrik türünün güç kaynağına kıvılcım attırıp kondansatör patlatacağını göstermedi.

Ki günümüzde 3600 işlemci takılan bir anakartın, herhangi bir parçaya statik elektrik yüklenmesine izin vermesi bu parçaların çalışma kurallarına aykırı. Eski sistemlerde mosfet/kapasitör her parçada ayrı ayrı bulunduğu için evet belki birikebilir diyebiliriz fakat günümüzdeki anakartlar power-on özelliği sayesinde bahsettiğiniz statik elektriği o an enerjiye çeviriyor zaten.

Gereken gücü alamıyor tarzı yazı mı çıkar? Hem de ekranda? Bunu hayatınızda kaç defa, hangi anakart/psu modelinde yaşadınız? Aktif olarak X299 Apex kullanıyorum ve Q-code'larında bile "güç kaynağı gereken gücü veremiyor." gibi bir ibaresi yok. Beyefendi 10 yıllık donanım tecrübem hiçbir statik elektrik türünün güç kaynağına kıvılcım attırıp kondansatör patlatacağını göstermedi.

Hocam burada kimse bilgisini, tecrübesini konuşmuyor değil mi? 10 yılmış, 20 yılmış fasa fiso. Bilgimiz varsa yardımcı olmaya çalışıyoruz, belirteyim Windows 95'ten beri işin içindeyim bende :)
Sizin hangi donanımları kullandığınız beni ilgilendirmiyor açıkçası. Statik elektrik olabilir diyorum değil mi, kesinlikle statik elektrik diye bir tabir kullanmıyorum. Yanlış varsa düzeltin geçin, raporlayın hatta karar mercisi versin ne olacağını. Ayrıca kapasitör patlıyor dediğimi nereden çıkarttınız orası da merak konusu.

20191016_170829.jpg

Dediğim uyarı da bu şekilde. Bu hatayı ya güç kablosunun tam oturmamış olması, dediğim gibi güç gelmemesi son olarak da soket bozukluğu yapar. PSU'da olan herhangi sıkıntıyı, ekran kartının güç bağlantısı ile ilişkendirmeniz ironik olmuş.

Ki günümüzde 3600 işlemci takılan bir anakartın, herhangi bir parçaya statik elektrik yüklenmesine izin vermesi bu parçaların çalışma kurallarına aykırı. Eski sistemlerde mosfet/kapasitör her parçada ayrı ayrı bulunduğu için evet belki birikebilir diyebiliriz fakat günümüzdeki anakartlar Power-on özelliği sayesinde bahsettiğiniz statik elektriği o an enerjiye çeviriyor zaten.

Power on kısmından kastınız ErP ayarı sanırım, o konu da haklısınız.

Şunu da belirteyim, burada kimse ile bilgimi ne karşılaştırıyorum ne üstünlük kuruyorum. Tekrar söylüyorum, aksi fikriniz varsa saygı çerçevesinde belirtin beraber çözüme ulaşalım. İyi sosyaller.

Akım korumalı priz ile kullanırken ASUS Thor 1200 PSU yakmışlığım var. Hemen yanında çalışan FSP Hydro 1200'ü 5 senedir kullanıyorum. Üstelik akım korumalı prizi de yoktu. Bazen bu prizler geçekten koruyor mu yoksa zararlı mı diye düşünmeden edemiyorum.

Artı -1 Eksi
Eki Görüntüle 2189845

Dediğim uyarı da bu şekilde. Bu hatayı ya güç kablosunun tam oturmamış olması, dediğim gibi güç gelmemesi son olarak da soket bozukluğu yapar. PSU'da olan herhangi sıkıntıyı, ekran kartının güç bağlantısı ile ilişkendirmeniz ironik olmuş.
Peki attığınız görüntünün de DELL anakartlarda yine ekran kartı güç bağlantısıyla ilgili bir hata olduğunu söylememe gerek var mı?

Siyah ekranın belirli sebepleri var. Birincisi RAM, ikincisi ekran kartı, üçüncüsü bozuk konfigürasyon, dördüncüsü pci-ex kablosu, beşincisi takılmamış 4pin cpu kablosu, altıncısı oturmamış işlemci fanı kablosu. İşlemci bozulmuş olsa No CPU found hatası alırdık. Görüntüyü verir ve işlemci gözükmediğini söyler. Ya kardeşim hadi CPU yanmasın da yine bozulmuş olsun siyah ekran versin. Bunu statik elektrikle bağdaştıracak ne yaşadınız?

Peki attığınız görüntünün de Dell anakartlarda yine ekran kartı güç bağlantısıyla ilgili bir hata olduğunu söylememe gerek var mı?

Siyah ekranın belirli sebepleri var. Birincisi RAM, ikincisi ekran kartı, üçüncüsü bozuk konfigürasyon, dördüncüsü PCI-ex kablosu, beşincisi takılmamış 4pin CPU kablosu, altıncısı oturmamış işlemci fanı kablosu. İşlemci bozulmuş olsa no CPU found hatası alırdık. Görüntüyü verir ve işlemci gözükmediğini söyler. Ya kardeşim hadi CPU yanmasın da yine bozulmuş olsun siyah ekran versin. Bunu statik elektrikle bağdaştıracak ne yaşadınız?

Dostum son defa diyorum, türlü türlü hatalar sebebiyet verebilir değil mi? Bekleyip sonucu görelim.

Artı -1 Eksi
@Krambollus yeni PSU hayırlı olsun dostum. Ürün gelince tekrar denersin umarım anakartta herhangi bir kısa devre olamamıştır. Başka bir sorun olacağını sanmıyorum zaten.

Akım korumalı priz ile kullanırken ASUS Thor 1200 PSU yakmışlığım var. Hemen yanında çalışan FSP Hydro 1200'ü 5 senedir kullanıyorum. Üstelik akım korumalı prizi de yoktu. Bazen bu prizler geçekten koruyor mu yoksa zararlı mı diye düşünmeden edemiyorum.

Monofaz da akım korumalı priz herhangi bir işe yaramayacak. Şans işi kısaca. Öyle aman aman bir şey değiller. Çoğunun içinde varistör var zaten. Gerçek koruma UPS ile sağlanır bana göre.

Gerilim trafoya olan uzaklık ile değişebiliyor az çok. 220 yerine 230 240v görebilirsiniz. Ama dediğim gibi bir faydası olmaz bana göre.

@Krambollus yeni PSU hayırlı olsun dostum. Ürün gelince tekrar denersin umarım anakartta herhangi bir kısa devre olamamıştır. Başka bir sorun olacağını sanmıyorum zaten.

Monofaz da akım korumalı priz herhangi bir işe yaramayacak. Şans işi kısaca. Öyle aman aman bir şey değiller. Çoğunun içinde varistör var zaten. Gerçek koruma UPS ile sağlanır bana göre.

Gerilim trafoya olan uzaklık ile değişebiliyor az çok. 220 yerine 230 240v görebilirsiniz. Ama dediğim gibi bir faydası olmaz bana göre.
Teşekkürler perşembe günü gelince bilgilendirme sağlarım başka bir sorun çıkarsa direkt Sinerji Bilgisayar ile görüşüp onların yardımına başvururum.

Statik elektrikle bir alakası yok.
Güç kaynağınız mefta olmuş. Yeni aldığınız o güç kaynağına da o parayı verdiyseniz öncelikle geçmiş olsun. Çünkü MSI Mag'lerde beş para etmez. Ve o para verilmez.

Buna ek olarak ilk görüntü gelme sebebi ekran kartıyla ilgili olabilir. Veya güç kaynağı zaten ölmeye yakın olduğu için 6 pin-8 pinlere güç göndermemiştir. Bunun cevabı ancak yeni güç kaynağınız geldikten sonra belli olur.
Ben buraya hangi güç kaynağını atsam biri çıkıp onu niye aldın diyecekti zaten sorun yok . Ekran gelmeme sorununu da aldığımdan beri yaşıyorum bu arada alalı 13 ay falan oldu bayağı bir kere ekran gelmedi ve rastegele bir şekilde gelmesini sağladım ama neden ekranın gittiğini çözemedim.

Son düzenleme:

Ki günümüzde 3600 işlemci takılan bir anakartın, herhangi bir parçaya statik elektrik yüklenmesine izin vermesi bu parçaların çalışma kurallarına aykırı. Eski sistemlerde mosfet/kapasitör her parçada ayrı ayrı bulunduğu için evet belki birikebilir diyebiliriz fakat günümüzdeki anakartlar power-on özelliği sayesinde bahsettiğiniz statik elektriği o an enerjiye çeviriyor zaten.
Ekran kartının 6 veya 8 pin güç bağlantısını yapmadığınız zaman açılış ekranında öyle bir uyarı geliyor. (Ekran Kartının Güç Bağlantısını Yapınız) gibisinden bir kere başıma gelmişti.

Peki attığınız görüntünün de Dell anakartlarda yine ekran kartı güç bağlantısıyla ilgili bir hata olduğunu söylememe gerek var mı?

Siyah ekranın belirli sebepleri var. Birincisi RAM, ikincisi ekran kartı, üçüncüsü bozuk konfigürasyon, dördüncüsü PCI-ex kablosu, beşincisi takılmamış 4pin CPU kablosu, altıncısı oturmamış işlemci fanı kablosu. İşlemci bozulmuş olsa No CPU found hatası alırdık. Görüntüyü verir ve işlemci gözükmediğini söyler. Ya kardeşim hadi CPU yanmasın da yine bozulmuş olsun siyah ekran versin. Bunu statik elektrikle bağdaştıracak ne yaşadınız?

Dell ile alakası yok Gigabyte anakart la ASUS GTX960 kullanıyorken bakım yapınca takmayı unutmuştum birbebir aynısı geliyor.

Dell ile alakası yok Gigabyte anakart la ASUS GTX960 kullanıyorken bakım yapınca takmayı unutmuştum birbebir aynısı geliyor.
Bu hatayı köprü çipi VU440 ve VU19P olan anakartlarda alırsınız ve neredeyse hepsi Dell. Emin misiniz aynı hata olduğundan? B450M-S2H'de bile böyle bir hata çeşidi yokken H410M'de olduğunu mu iddia ediyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı