Güç kaynağının kablosundan yüksek sesli cızırtı sesleri geliyor

Makaleler
1
Herkese selamlar arkadaşlar yaşadığım sorunla ilgili sizlerden iyi bir çözüm önerisi bekliyorum ve yazdıklarımın hepsini okumanızı rica ediyorum. Yaklaşık 1 ay önce nisan ayının ilk haftasında bilgisayar gereğinden fazla ısınıyordu ve kablo kokusu odayı sarıyordu başlarda koku başka yerden geliyordur diye pek dikkat etmedik. Ama her geçen gün koku artıyordu evdekiler bile koku salona kadar geliyor demeye başladılar 1 hafta içerisinde oldu tüm bu olanlar. Güç kaynağına bağlı olan fişi çekmeye çalıştım çekemedim kablo oraya yapışmıştı 2 gün bekledim ardından kabloyu çektiğimde kabloda yarık oluştu görseli aşağıya bırakacağım. Bir süre kabloyu çıkarıp bilgisayarı kullanmadım 1-2 hafta bilgisayar boştaydı sonra kablodan alakalıdır sorun deyip başka bir güç kablosu taktım o şekilde yaklaşık 4-5 gün oynadıktan sonra PSU'dan şiddetli cızırtı sesleri geldi korktum bilgisayar yanacak yangın çıkaracak diye o sırada ekrandaki görüntü gitti siyah ekran geldi bende çok geçmeden fişi çektim o günden beridir bilgisayar 1 aydır boşta duruyor. Bugün de tekrardan farklı bir kablo taktım ama yine aynı şekilde şiddetli cızırtı sesleri geldi. Kabloyu prize yaklaştırdığımda bile cızırtı sesleri başlıyor bu bahsettiğim cızırtı düşük sesli değil yüksek sesli cızırtı. Aşağıya bilgisayarımın özelliklerini yazıyorum:

- Ekran kartı: EVGA GTX 1080 Ti 11GB GDDR5X 352 bit.

- Anakart: ASUS H81M-K DDR3 1150 pin işlemci destekli

- RAM: Markasını unuttum ama 8 GB DDR3.

- İşlemci: i5 4590

- PSU: Zalman ZM600-LE 600W güç kaynağı.

- SSD: SanDisk Cruzer Glide 128 GB

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-04-08 saat 15.15.51_034ee078.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-04-08 saat 15.15.51_034ee078.jpg
    93,9 KB · Görüntüleme: 29
PSU'yu ırağa falan fırlat. İşimize gelir.
PSU'yu değiştir bir de ek olarak bir yorum daha yapmak istiyorum o ekran kartına o işlemci ve RAM olmamış.

Kronik sorunlu PSU diye yorumlar görmüştüm hocam. Zaten 2020 de ilk topladığım gün GTX 780 ekran kartı ile toplamıştım fişi takar takmaz sigorta attırıyordu.

Yüksek ihtimalle PSU artık toprağa gömme vaktin gelmiş yapacak bir şey yok. Artı olarak prizini yüksek akım önleyici prizle değiştirmeni tavsiye ederim. Ayrıca bu tarz sıkıntılar kablodan olması en son olasılık gibi düşünmek lazım genellikle PSU veya priz sorunlu oluyor.

Yüksek ihtimalle PSU artık toprağa gömme vaktin gelmiş yapacak bir şey yok. Artı olarak prizini yüksek akım önleyici prizle değiştirmeni tavsiye ederim. Ayrıca bu tarz sıkıntılar kablodan olması en son olasılık gibi düşünmek lazım genellikle PSU veya priz sorunlu oluyor.

Darboğazdan dolayı yük binmiş olabilir mi? Çünkü geçen yaz GTX 1080 Ti'yi almıştım ondan önce de GTX 1050 vardı problem yaratmıyordu.

Darboğazdan dolayı yük binmiş olabilir mi? Çünkü geçen yaz GTX 1080 Ti'yi almıştım ondan önce de GTX 1050 vardı problem yaratmıyordu.

Darboğazdan olacağını sanmam APU işlemciyle 1660 Ti kullandım ki darboğaz yapıyordu darboğaz bu denli zarar verecek bir şey değil he verir mi tam olarak bir şey bilmiyorum o konuda ama sanki direkt sizin PSU bozulmuş ve size denk gelmiş gibi çünkü voltajda aksi durumlarda zaten sistem kapanıyor. Sistemi ilk aldığımda kernal Power yiyordum PSU'dan kaynaklı Gaming.Gen.TR değişim sağladı sorun çözülmüştü kısa süreli. O yüzden psunuzu direkt olarak arkadaşın da dediği gibi hem 1080 Ti kullanacaksanız hem de şu sorundan sonra hem PSU hem de bir akım önlemeli priz almanızı tavsiye ederim.

Darboğazdan olacağını sanmam APU işlemciyle 1660 Ti kullandım ki darboğaz yapıyordu darboğaz bu denli zarar verecek bir şey değil he verir mi tam olarak bir şey bilmiyorum o konuda ama sanki direkt sizin PSU bozulmuş ve size denk gelmiş gibi çünkü voltajda aksi durumlarda zaten sistem kapanıyor. Sistemi ilk aldığımda kernal Power yiyordum PSU'dan kaynaklı Gaming.Gen.TR değişim sağladı sorun çözülmüştü kısa süreli. O yüzden psunuzu direkt olarak arkadaşın da dediği gibi hem 1080 Ti kullanacaksanız hem de şu sorundan sonra hem PSU hem de bir akım önlemeli priz almanızı tavsiye ederim.

Hocam 1080 Ti'da pek masum değil maalesef. Onunda bu güç kaynağı olaylarından önce aniden görüntüyü kapatıp fanlarının en yüksek hızda çalışma sorunu vardı. Örneğin Assassin's Creed 4 oynarken grafikler ultrada oynayamıyordum. Yani mavi ekran vermiyordu ama aniden siyah ekran geliyordu sanırım yük altında olunca böyle oluyor. Bir anda tüm fanlar şiddetli gürültüyle çalışıyordu acaba mining ile ilgisi olabilir mi? Bazı forumlarda da bu sorunun termal macundan kaynaklı olduğu söylendi. Not: Ekran kartını 2023 Ağustos ayında e sporcu birinden aldım kendisi alım satım işini yapıyordu hobi olarak ve aradan 5-6 ay geçtikten sonra bu problemi yaşamaya başladım zaten en sonunda da güç kaynağı patlak verdi.

1080 Ti'yi kullanmak gibi bir amacın varsa o PSU'yu çöpe atman gerekiyor artık.

1080 Ti sorunlu onun sorunu da durduk yere siyah ekran verip tüm fanların son hızda çalışması. Bu gidişle tüm bileşenleri elden çıkarıp yeni sisteme geçmem gerekecek.

Hocam 1080 Ti'da pek masum değil maalesef. Onunda bu güç kaynağı olaylarından önce aniden görüntüyü kapatıp fanlarının en yüksek hızda çalışma sorunu vardı. Örneğin Assassin's Creed 4 oynarken grafikler ultrada oynayamıyordum. Yani mavi ekran vermiyordu ama aniden siyah ekran geliyordu sanırım yük altında olunca böyle oluyor. Bir anda tüm fanlar şiddetli gürültüyle çalışıyordu acaba mining ile ilgisi olabilir mi? Bazı forumlarda da bu sorunun termal macundan kaynaklı olduğu söylendi. Not: Ekran kartını 2023 Ağustos ayında e sporcu birinden aldım kendisi alım satım işini yapıyordu hobi olarak ve aradan 5-6 ay geçtikten sonra bu problemi yaşamaya başladım zaten en sonunda da güç kaynağı patlak verdi.

1080 Ti sorunlu onun sorunu da durduk yere siyah ekran verip tüm fanların son hızda çalışması. Bu gidişle tüm bileşenleri elden çıkarıp yeni sisteme geçmem gerekecek.

Hayır bunun sebebi PSU'nun ektan kartını besleyememesi undervolt yapabilirsin.

Geri
Yukarı