Günlük Ultrabook önerisi

AMD'nin grafik kartları Intel'in G7 yazanlarından çok daha iyi oluyor ve tavsiyem HP bakın Amazon'da bazen çok iyi indirim oluyor.
Evet Amd apu konusunda daha önde. İşlemcide u takılı bir işlemci güzel bir kombinasyon olduğu için favori olarak belirttim. Genelde aynı seviyeyi yakalamak için intel işlemcilerin yanına nvidia mx kartlar koyuyorlar yanılmıyorsam. İntel’in u işlemcileri 3200mhz’i de desteklemiyor bu da sanırım etkili bir avantaj Amd için.

Evet AMD APU konusunda daha önde. İşlemcide u takılı bir işlemci güzel bir kombinasyon olduğu için favori olarak belirttim. Genelde aynı seviyeyi yakalamak için Intel işlemcilerin yanına NVIDIA MX kartlar koyuyorlar yanılmıyorsam. Intel'in u işlemcileri 3200MHz'i de desteklemiyor bu da sanırım etkili bir avantaj AMD için.

Evet öyle i9 13900H ile adamakıllı performans alamayan kendimede tekrardan selam.

Biraz daha baktım gezdim bir kaç model daha gördüm. Casper’lara veda ettim.

Yeni seçeneklerim;

1.
HP 15-FC0059NT AMD Ryzen 7 7730U 16GB 512GB SSD Freedos 15.6" FHD Taşınabilir Bilgisayar 8M1T1EA

2. HP Core i5-1335U/16GB RAM/512GB SSD/15.6''/Win 11/Laptop Siyah 86N54EA

3. (Bu cihazda ram’lar tümleşik lehimli ama lpddr5. Diğerlerinden daha iyi. Fakat upgrade ve bozulma durumunda sıkıntı. Hangisi daha mantıklı? Ram slotu olan mı lehimli mi bilemedim.)

Son olarak bu cihazı buldum ama ips olup olmadığına dair bir ibare yok satıcıya sordum dönüş alınca listeme dahil edip etmeme kararını vereceğim.

Hp 15-EH3012NT Ryzen 7 7730U 16GB Ram 512GB SSD Amd Radeon Graphics 15.6" Fhd WIN11H Beyaz 80D28EA Taşınabilir Bilgisayar

. (Bu cihazda ram’lar tümleşik lehimli ama lpddr5. Diğerlerinden daha iyi. Fakat upgrade ve bozulma durumunda sıkıntı. Hangisi daha mantıklı? Ram slotu olan mı lehimli mi bilemedim.)
Bu cihaz en kötüsü, AMD 7520U işlemciler Zen2 tabanlı, 4c 8t ama gpuları çok zayıf, 610m diye geçiyor. Alınmaz. RAM değiştirilmesi daha önemli.

7730U denen işlemci, 5825U demek, sadece isim değişmesi haberiniz olsun. Ama bu işlemci güçsüz demek değil, ben şuan kullanıyorum CPU kısmında hem çok verimli hem de güç gerekince güçlü. CPU herhangi bir oyunda çok kısıyor kendini GPU'su kendisine göre düşük diye.
Tam bütçenizi bilemedim ama daha iyi cihazlar bulunabilir, en azından içi kadar dışı, ekranı/kasası güzel olan, yükseltilebilir cihazlar bulunabilir belki. Onun dışında bu HP güzel duruyor.

@aydoğan akkoç G7 demek yerine G7 80eu, G7 96eu diyoruz biz.
Her G7 aynı değil, Vega 8 (ryzen 7 işlemcilerin genel gpusu) 96eu ile 80euluk arasında.

Ama bu g7 işlemciler AMD olan alternatiflerine göre fiyatı da göz önüne alırsak zayıf.

Bu cihaz en kötüsü, AMD 7520U işlemciler Zen2 tabanlı, 4c 8t ama gpuları çok zayıf, 610m diye geçiyor. Alınmaz. RAM değiştirilmesi daha önemli.

7730U denen işlemci, 5825U demek, sadece isim değişmesi haberiniz olsun. Ama bu işlemci güçsüz demek değil, ben şuan kullanıyorum CPU kısmında hem çok verimli hem de güç gerekince güçlü. CPU herhangi bir oyunda çok kısıyor kendini GPU'su kendisine göre düşük diye.
Tam bütçenizi bilemedim ama daha iyi cihazlar bulunabilir, en azından içi kadar dışı, ekranı/kasası güzel olan, yükseltilebilir cihazlar bulunabilir belki. Onun dışında bu HP güzel duruyor.

@aydoğan akkoç G7 demek yerine G7 80eu, G7 96eu diyoruz biz.
Her G7 aynı değil, Vega 8 (ryzen 7 işlemcilerin genel gpusu) 96eu ile 80euluk arasında.

Ama bu g7 işlemciler AMD olan alternatiflerine göre fiyatı da göz önüne alırsak zayıf.
7730u - 5825u bilgisi altın değerinde teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler altında biraz araştırma yaptım haklısınız isim haricinde bir fark yok. 5825u seçenekli daha çok alternatif var.

7730u'lu Hp içinse destekle konuştum. Hp 250 serisinin daha kaliteli olduğunu(özellikle dış aksam, kasa kalitesi olarak) ve pil ömrü olarak daha uzun saatler verdiğini söylediler. İncelemelerde de dış aksamının çok kaliteli olmayışı eleştirilmiş 7730U'lu Hp'de. En iyisi gidip canlı görmek sanırım.

Ona alternatif olarak ayrıca Hp 245 serisine rastladım lakin satıcılar hep upgraded olarak satıyorlar. Neden bilmiyorum ama çok yanaşmamak geliyor içimden fabrikasyon olmadığı için. Sizce sorun yaratacak bir ayrıntı mıdır bu?

Geri
Yukarı