Halojen projeksiyonu LED'e çevirme

alperengalip

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, kenarda duran ara sıra kullandığım 2 tane halojen projeksiyonum var. Biraz ölçtüm ve LED'in o yuvaya (soğutucu ile) girebileceğini fark ettim. Projeksiyon cihazlarından birini LED'e çevirmeyi düşünüyorum. Sizce yapılabilenecek bir şey mi? Ne dersiniz?

Normal lambayı çalıştıran devreyi kandırman gerek. Florasan ateşleme sistemi gibi bir şey halojeni çalıştıran sistem. LED taktığında afallayıp korumaya falan geçer.
Direk al tak olacağını sanmıyorum bu yüzden.

Yapacağım işlem şu şekilde:
1-Halojen ampul sistemini sökmek (2pin güç girişi var+5pin data soketi var)
2-Halojen ampulün ampul kısmını sökmek (LED içerisine herhangibir yansıtıcı yüzeye gerek kalmadan oturuyor fanların üfleme alanları LED'in arkasına takmayı düşündüğüm soğutucuya doğru ve LED'in ortasına hava veriyor.)
3-LED'i ampulün yerine koymak.
4-Ledin arkasına soğutucuyu takmak.
5-M3 vidalarla sistemi tutturmak
6-Ampulün voltaj devresini sökmek.
7-Ampulün voltaj devresinin yerine sistemin verdiği komutlara göre LED'in parlaklık ayarını yapacak ve sanki orada LED değil de ampul varmış gibi yapacak vir devre koymak.
8-Eğer bunları başarabilirsem fanlara NTC ya da LM35 ile hız kontrolü yaptırma.

Voltaj değerlerini yarın en erken ne zaman yapabilirsem o zaman ölçeceğim. Şu anki hedefim minimum bütçe ile (gerekirse LED'i bile eski bir cihazdan sökerek) yapmak.

Not: İki projeksiyonda okuldaki bozuk projeksiyonlardı. Oradaki hem teknoloji tasarım hocam olan hem okuldaki elektronik cihazlardan sorumlu olan hem de ilçedeki tüm akıllı tahtalardan sorumlu olan murat hocam bana "bu projeksiyonları yaparsan kullan yapamazsan at çöpe gitsin okulda artık bunlara ihtiyaç yok" demişti bende çöpe gitmesine kıyamadım ve tamir ettim. Okullar kapanmadan önce 2 adet 48V LED projektör lamba vardı eğer okullar açılırsa o LED'i koparmaya çalışacağım. Ve tabi bu projede kullanabileceğim başka parçalar varsa onları da. Gerçi şu an 35TL'ye 100W 36V bir LED buldum ancak biraz bekleyip ülkedeki durumun iyiye gitmeye başladığında okullar açılırsa o LED'lerden birini koparmak daha iyi bir çözüm. Ayrıca Arduino nano gibi bir kart ile bu kandırma ve sürme işlemini yapabilirsem hem kodlama yeteneğimi kullanmış olcağım hem de Arduino kullanacağım için ona bir devre yapmam gerekeceği için elektrik elektronik konusunda da üzerine benden bir şeyler ekleyeceğim.
Edit: Yazmak 18 dakikamı almış galiba ilk kez bu kadar hızlı bir şekilde bu kadar uzun bir metin yazdım genelde daha yavaş yazarım.
IMG_20200505_224350.jpg

Giriş güç kartı biraz güçlü sanırsam😅😅
Göremeyenler için kartın üzerinde voltaj değerleri yazıyor.

Son düzenleme:
Evet şebeke doğrultucudan geçince 380 küsür volt oluyor. Dikkatlı olmak gerek. Heyecanla böyle bir konuda çalışma yapman hoşuma gitti.👍
Başarılı olursan güzel bir referans çalışma olur senin için ayrıca bizimle de paylaşırsan keyifle okur izleriz.
Okullar bunları güç bela bütçeler ile temin ediyor geri döndürebilmek hele yüksek kur ortamında dışarı ek bir döviz gitmesini daha önlemek güzel bir şey.

Arkadaşlar ben az önce projeksiyon cihazımın anakart balast arasındaki data kablosunu ölçtüm ilginçtir hiçbir kabloda 5V-12V-24V gibi veya GND gibi herhangibir voltaj çıkışı bulamadım.
Galiba güzel bir şey fark ettim. Ampul balastının kontrol kartı üzerinde Atmel marka 16bitlik kodlanabilir bir mikrodenetleyici bulunuyor. Acaba bu chipi kodlayabilirmiyim?
(model:AT90PWM316) IMG_20200506_224814.jpg
Yeni gelişme; 11000 lümen 36V 100W Power LED satın aldım. LED elime en erken salı günü ulaşabilir o zamana kadar projeksiyonun balast devresini kandırmanın yolunu bulmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar ben az önce projeksiyon cihazımın anakart balast arasındaki data kablosunu ölçtüm ilginçtir hiçbir kabloda 5V-12V-24V gibi veya GND gibi herhangibir voltaj çıkışı bulamadım.
Galiba güzel bir şey fark ettim. Ampul balastının kontrol kartı üzerinde atmel marka 16Bit'lik kodlanabilir bir mikrodenetleyici bulunuyor. Acaba bu chipi kodlayabilir miyim?
(Model: AT90PWM316) Eki Görüntüle 555435
Yeni gelişme; 11000 lümen 36V 100W Power LED satın aldım. LED elime en erken salı günü ulaşabilir o zamana kadar projeksiyonun balast devresini kandırmanın yolunu bulmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum.

O chipi kodlayabilirsiniz ama bunun için ekipman gerekli oto beyin tamircillerin kullandıgı bir cihaz var mikrodenetleyici söküp o cihaza taktıgın zaman istedigin şekilde kullanabilyorsun.

Kodla hiç uğraşmadan sadece küçük bir bant parçası ile (kablo bile kesmede) çözdüm. Lamba kapağını kontrol eden bir Switch var bu Switch'in bir bant ile üzerine baskı uyguladım ve devreyi kapatmasını sağladım ve sistem lambasız çalıştı. Ancak cihazın orijinal lambası 2500LM iken 11000LM e çıkartmak DLP bölümüne hasar verir mi?
Not:
Voltaj regülatörü ile ışık şiddetini ayarlayabiliyorum.
IMG_20200513_212308.jpg
IMG_20200513_212308.jpg
Arkadaşlar bütün sistemi topladım ancak şöyle bir sıkıntı çıktı, ışığı hepsini odaklayıp oradaki 1cm2 boyutundaki delikten geçiremiyorum ve delikten girmeyen ışınlar havalandırma deliklerinden çıkıp odaya yayılıyor. İnşallah sorunsuz bir şekilde çözeceğim.
IMG_20200513_220744.jpgIMG_20200513_220608.jpgIMG_20200513_220627.jpgIMG_20200513_220603.jpgIMG_20200513_220559.jpgIMG_20200513_220620.jpgVe sistemi açınca fark ettiğim bir başka sorun ise ışık toplama parçası olmadığı için fanların üflediği hava bloktan geçmeyip direkt olarak dışarıya yönlendiriliyor.
Kötü olsa da bir gelişme; cihazın kapak Switch'ini açmak cihazın açılmasına sebep oldu ancak şimdi de balast bağlantısı kurulamadığı için "lamba yeniden deneniyor" hatası alıyorum ve bir süre sonra kendini kapatıyor.

Ama bunu da çözeceğim ve halojen projeksiyon cihazını LED'e çevirme rehberini yarım bırakmayacağım gerekirse aylar sürsün.
Arkadaşlar sorun şu ki stand by pinlerini tek tek ararken yanlışlıkla kartı yakmak istemiyorum.

Son düzenleme:
Kodla hiç uğraşmadan sadece küçük bir bant parçası ile (kablo bile kesmede) çözdüm. Lamba kapağını kontrol eden bir Switch var bu Switch'in bir bant ile üzerine baskı uyguladım ve devreyi kapatmasını sağladım ve sistem lambasız çalıştı. Ancak cihazın orijinal lambası 2500LM iken 11000LM e çıkartmak DLP bölümüne hasar verir mi?
Not:
Voltaj regülatörü ile ışık şiddetini ayarlayabiliyorum.
Eki Görüntüle 561492Eki Görüntüle 561492
Arkadaşlar bütün sistemi topladım ancak şöyle bir sıkıntı çıktı, ışığı hepsini odaklayıp oradaki 1cm2 boyutundaki delikten geçiremiyorum ve delikten girmeyen ışınlar havalandırma deliklerinden çıkıp odaya yayılıyor. İnşallah sorunsuz bir şekilde çözeceğim.
Eki Görüntüle 561530Eki Görüntüle 561531Eki Görüntüle 561532Eki Görüntüle 561533Eki Görüntüle 561534Eki Görüntüle 561535ve sistemi açınca fark ettiğim bir başka sorun ise ışık toplama parçası olmadığı için fanların üflediği hava bloktan geçmeyip direkt olarak dışarıya yönlendiriliyor.
Kötü olsa da bir gelişme; cihazın kapak Switch'ini açmak cihazın açılmasına sebep oldu ancak şimdi de balast bağlantısı kurulamadığı için "lamba yeniden deneniyor" hatası alıyorum ve bir süre sonra kendini kapatıyor.

Ama bunu da çözeceğim ve halojen projeksiyon cihazını LED'e çevirme rehberini yarım bırakmayacağım gerekirse aylar sürsün.
Arkadaşlar sorun şu ki stand by pinlerini tek tek ararken yanlışlıkla kartı yakmak istemiyorum.

11K dlp ye zarar verme ihtimali yüksek, siyah silikon ile ışık geçen yerleri kapatabilirsin ucuz ve etkili bir çözüm yolu olur.

Balasta giden tüm kablo kombinasyonlarını ölçüp aralarında gerilim olmayan kabloları hem birlikte hem tek tek denedim ancak yine de ampul tekrar deneme hatası alıyorum. Aslında fark ettim ki şu an sadece DLP ve color wheel kontrolü yapabilen bir kart bile yeterli olacak. YouTube'da projeksiyon tamiri videolarına baktım LED projeksiyonların içerisinde neredeyse hiçbir şey yok, sadece bir güç kartı ve bir mainbord. Şimdi bu projeksiyon üzerinde USB portu var ben bu port üzerinden cihaza bir kod atıp lamba kontrolünü kapatabilir miyim? Aynı projeksiyondan 2 adet olduğunu belirtmiştim o projesiyonda lamba yavaş yavaş açılıp yavaş yavaş kapanıyordu ve bu işlemler sırasında lambanın sağlık durumunu iç direncini vs kontrol ediyor LED'e çevirdiğim projeksiyon ise kontrol kısımlarında da görüntü veriyor. Ben bu USB port üzerinden içine kontrol partını kapatabileceğim bir kod atabilir miyim? Atarsamda bu kodu nereden bulabilirim?
(USB port dediğim şu yazıcılarda Arduino uno Mega gibi cihazlarda kullanılan iki köşesi kesilmiş kare USB portu)

Yeni konular

Geri
Yukarı