Hangi 8TB HDD modeller sesli çalışıyor?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Bazı ürünlerin yorumlarında sesli çalıştığından şikayetler var, satıcıların ise iade almadıklarından yakınmışlar. Duyduğunuz veya bildiğiniz bir model var mı bunlarda ses sorunu var vs diye?

HDD yapısı gereği tabii SSD gibi sıfır sesle çalışmıyor ama insanlar ses sorunundan bahsettiklerine göre bazıları ciddi sinir bozucu ses çıkarıyor gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam genel olarak RPM yükseldikçe ses artar. Ama özel olarak sessiz olanı bilmiyorum.

En az RPM hatta bana göre daha fazla etki eden disk sayısıdır, bu yıllar geçtikce değişti en son disk başına 2TB seviyesinin üstündeydi bu 4TB olursa 8TB HDD de 2 tane disk olacaktır bir de 5400 RPM olursa bence gayet sessiz çalışır.

7200 rpm disklerin 5400 rpm olanlardan daha sesli çalıştığını düşünüyorum.
Bendede işte 1 TB 7200 RPM'lik olan HDD var. Arada hafif ses yapıyor ama sürekli değil, yaptığında öyle rahatsız edici değil. 8TB olunca bundan farklı olur mu kestiremedim, yapılan yorumlar biraz tereddütte bıraktı işte.
Hocam genel olarak RPM yükseldikçe ses artar. Ama özel olarak sessiz olanı bilmiyorum.
Sessiz modeli değilde hani vukaati belli olan bir model var mı bildiğiniz gibisinden sordum, hani şu modelden uzak durun gibisinden..
En az RPM hatta bana göre daha fazla etki eden disk sayısıdır, bu yıllar geçtikce değişti en son disk başına 2TB seviyesinin üstündeydi bu 4TB olursa 8TB HDD de 2 tane disk olacaktır bir de 5400 RPM olursa bence gayet sessiz çalışır.
5400RPM'de performans olarak kötü diyorlar yalnız.

Ses tamamen kasa yalıtımına bağlı. Genel olarak WD modelleri daha sesli çalışır. Ama insanlar da Seagate hızlı bozuluyor diye önyargılı. Bence sessiz olacak fiye 5400 RPM bakmayın, %20 ses farkı için %50-60 performans farkı yaşarsınız.

Ben sesten rahatsız olacağınızı düşünmüyorum.

Arşiv ağırlıklı kullanacağım. Filmler, oyunların setuplarının saklanması, videolar, dosyalarım vs. Performansı şurada önemli oyunları rardan çıkarma,sıkıştırılmış olanları yüklemede vs yavaş hdd çok zaman alıyorlarda.

Doğru, transfer süresi nerdeyse yarı yarıya fark ediyor. 7200 RPM'den devam etmeniz daha doğru olur. Şahsen benim önerim Seagate Ironwolf.

5400RPM'de performans olarak kötü diyorlar yalnız.
Standart 5400 rpm harddiskler 100 MB civarında okuma yazma hızına ulaşır. WD'nin gold, black ve red gibi 5400 rpm olan modelleri 200 MB civarı okuma yazma hızına ulaşıyor. Kendim 2 tane WD Red Plus 8 TB 5400 rpm harddiski raid0 olarak kullanıyorum. Okuma yazma hızı 400 MB civarına ulaşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı