Hangi OpenSUSE kurulmalı?

Demorlius

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bilgisayar yasağın var ve bu ayın sonu bitiyor, bitince yazılım ve performans için Linux kurmaya karar verdim.
Fakat bundan önce Linux konusunda bayağı destek oldunuz fakat daha vaktim olduğu için hala yazılım araştıyorum.
Sistemim.
8 GB RAM.
Intel i5 10 nesil orta segment işlemci.
500 GB HDD.
MX330 ekran kartı.
OpenSUSE Türkiye sitesine baktığımda bayağı beğendim tanıtımı da güzeldi.

Yuvarlanan sürüm ve kararlı sürüm gibi bir şey var, yuvarlana sürüme baktığımda nereyse her gün güncelleme geldiği ve sıkıntılar olduğu yazıyordu, kararlı sürümde bana daha cazip geldi.
Siz ne düşünüyorsunuz?
@Linux Aliskanligi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni başlayanlara Linux Mint önerilir. Geleneği bozmayalım 🙂
Yuvarlanan sürüm, her güncellemeyi anında alır, bazen sistem kararsızlığına neden olabilir.
Kararlı sürüm ise (genelde 6 ay vb ) belli zaman aralığında sistem yükseltmesi yayınlar.

Linux derya deniz sıkılıp 1-2 aya çıkadabilirsiniz, yüzlerce dağıtım ve masaüstü/pencere yöneticisi arasından kendi sisteminizi de kurabilirsiniz.
Size kalmış

Yeni başlayanlara Linux Mint önerilir. Geleneği bozmayalım 🙂
Yuvarlanan sürüm, her güncellemeyi anında alır, bazen sistem kararsızlığına neden olabilir?
Kararlı sürüm ise (genelde 6 ay vb ) belli zaman aralığında sistem yükseltmesi yayınlar.

Linux derya deniz sıkılıp 1-2 aya çıkadabilirsiniz, yüzlerce dağıtım ve masaüstü/pencere yöneticisi arasından kendi sisteminizi de kurabilirsiniz.
Size kalmış.

Fakat ben yeni değilim, kolay alişan insanım bana fark etmez, Mint harici arıyordum Mint klasik ve acemi işi geliyor bana, KDE kullanirim hep GNOME gelse bile, KDE yükler kullanirim, teşekkürler başka öneriniz var mı?

Ben openSUSE Tumbleweed kullanıcısyım ve eğer rolling release mantığını seviyorsanız sık güncelleme yapmayı dert etmiyorsanız denemenizi tavsiye ederim, rolling release olmasına rağmen oldukça stabil aslında henüz bir sorun yaşamadım. Ayrıca KDE ile kullanıyorum bende başta nerdeyse vanilla diyebileceğimiz bir KDE ile geliyor ve temiz bir deneyim sunuyor.

Yuvarlanan sürüm ve kararlı sürüm gibi bir şey var, yuvarlana sürüme baktığımda nereyse her gün güncelleme geldiği ve sıkıntılar olduğu yazıyordu, kararlı sürümde bana daha cazip geldi.

Tumbleweed'de sorunlar çıkabiliyor, evet. Fakat Leap'in (stabil sürüm) repoları nispeten daha az diyebilirim, OBS repolarından çıkan ve ana repolarda olmayan bazı yazılımlar Tumbleweed'e geliyor genellikle, Leap'e değil.
Tumbleweed kullanmanızı öneriyorum.

Geri
Yukarı