Hangi saatlerde ders çalışılmalı?

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Su an uyku duzenim pek iyi degil. Simdi yatip 16:00'da kalksam, 1 saat yemege ve canlanmaya versem 17:00'da tekrar baslasam 2 saat matematik calissam ne kadar verimli olur? Dun ayni seyi yaptim su an aklimda yani konular, tabii daha ilk konular bir zahmet olsun, toplama cikarmadayiz, negatif, eksideyiz. İnternette 6-8 gibi yaziyor sabah, bunun icin uyku duzenini değiştirmeye gerek var mi? Veya 16:00 uygun degilse gece calismak? En iyisini kendim denemem olacaktir ve ilk calismami dun yaptim.

Bence verim bayağı düşük olur. Senin gibi sabah 7 8'de falan uyuduğum dönemlerde kalkmak inanılmaz zor geliyordu. Bıraksan tüm gün uyurdum. Uyandıktan sonra da yorgun halsiz ve daha uykulu hissediyordum. Benim için verimsiz geçerdi.

Şartlar ve tarih ne olursa olsun düzen hep aynıdır. Gece uyumak için, gündüz ise çalışmak içindir. İnsanın beyin hücrelerinin en aktif olduğu zaman dilimi sabahtır. Size tavsiyem kendinize bir düzen belirleyin ve sabah saat 5 veya 6 gibi kalkın. Canınız istemese de kendinizi kahvaltı yapmaya zorlayın. 1 saat kahvaltı veya duş gibi aktivitelerle geçsin. 7-7 buçuk gibi derse oturun. Ders başında ne kadar kalacağınız tamamen konuyu anlamanız veya belirlediğiniz hedefle alakalı. Bu süre bazen 3 saat bazen 2 saat olur. Size bağlı. Öğlen vakti kendi işlerinizle ilgilenin. Devamında yine sabahki rutin gibi bir rutinle öğleden sonrayı değerlendirin. Akşam ise kesinlikle çok geç olmadan yatın. Saat 22.00 civarı idealdir. Uykunuz gelmese de bir iki gün alışma süresinden sonra kesinlikle o saatlerde gelmeye başlayacak. Bu, alışılması oldukça zor olan bir program ama çalışmaktan en iyi bu şekilde verim alırsınız.

Sabah 8.00-12.00 arası beynin en verimli çalıştığı saatlerdir bu zaman dilimi aralığında çalışabilirsiniz. Saat 12.00'den sonra 1 saat mola verin ve dışarı çıkıp enerjinizi toplayın egzersiz vs. yapın. Eve geldikten sonra o gün çalıştığınız konuları tekrar edin. Akşam saat 18.00-21.00 arası deneme sınavı uygulamak için iyi bir zamandır.

Dersten verimi en iyi şekilde alabilmeniz için uykunuzu düzene sokmanız çok önemli.
Şu anki düzeninizin pek fayda edeceğini düşünmüyorum. Akşam 11-12 gibi yatıp sabah 8 gibi kalkmaya çalışın ve bunu rutin hale getirin. Kalktıktan sonra 9-12 arası ders için verimli olacaktır.

Su an dediginiz saatlerde kalkmam mumkun degil. Uyku duzenimi aslinda calismaya baslamadan once bozdugum icin boyle denk geldi. Yoksa bozmazdim. 16:00 dedim 19:00'da kalktim bakin. Vücut yorgun hissediyorum. Uyku duzenimi bugün duzeltebilirim ama 19:00'da kalkan biri icin 00:00'da uykusu gelmez. En asagi 4'te uykum geliyor, onda bile yatmaya calisirken 6'da uykuya dalabilirim, hemen dalamiyorum. Uyku duzenimi de 1 gunde duzeltmem icin hiç uyumamam lazim. Su an dersimi yine 1-2 saat calisayim, zaten ilk konular kisa toplama ve cikarma islemleri oldugu icin, yarin da uykusuzken calisayim mi? (verimli olacagini hiç sanmiyorum, cunku manyak gibi oluyorum). Yoksa calismadan duzeltmeye mi calisayim? (zamanin en hizli gecmesi icin oyun oynamam, kahve, enerji icecegi gerekiyor.) Ertesi gun erkenden kalkinca da muhtemelen 3 saate cikartirim tekrarlarla beraber. Ne kadar mantikli bunlari yapmak? 1 gunu es gecmek problem olur mu? Zaten 20-30 gun var acik lise sinavina ve o zamana kadar pek ilerleyecegimi sanmiyorum, cunku geometri de sifir. O yuzden su an calistigimi diger acik liseye ve TYT ve AYT'ye hazirlik icin sifirdan yapiyorum. Uzun oldugu icin kusura bakmayin. @Kishire @Velo13 @Heuristic @Recep Yıldırım

Su an dediginiz saatlerde kalkmam mumkun degil. Uyku duzenimi aslinda calismaya baslamadan once bozdugum icin boyle denk geldi. Yoksa bozmazdim. 16:00 dedim 19:00'da kalktim bakin. Vücut yorgun hissediyorum. Uyku duzenimi bugün duzeltebilirim ama 19:00'da kalkan biri icin 00:00'da uykusu gelmez. En asagi 4'te uykum geliyor, onda bile yatmaya calisirken 6'da uykuya dalabilirim, hemen dalamiyorum. Uyku duzenimi de 1 gunde duzeltmem icin hiç uyumamam lazim. Su an dersimi yine 1-2 saat calisayim, zaten ilk konular kisa toplama ve cikarma islemleri oldugu icin, yarin da uykusuzken calisayim mi? (verimli olacagini hiç sanmiyorum, cunku manyak gibi oluyorum). Yoksa calismadan duzeltmeye mi calisayim? (zamanin en hizli gecmesi icin oyun oynamam, kahve, enerji icecegi gerekiyor.) Ertesi gun erkenden kalkinca da muhtemelen 3 saate cikartirim tekrarlarla beraber. Ne kadar mantikli bunlari yapmak? 1 gunu es gecmek problem olur mu? Zaten 20-30 gun var acik lise sinavina ve o zamana kadar pek ilerleyecegimi sanmiyorum, cunku geometri de sifir. O yuzden su an calistigimi diger acik liseye ve TYT ve AYT'ye hazirlik icin sifirdan yapiyorum. Uzun oldugu icin kusura bakmayin. @Kishire @Velo13 @Heuristic @Recep Yıldırım
Hocam yapamam edemem furyasından bir çıkın. Kendiniz de farkındasınız. oyun oynama, enerji içeceği vs. bunlar hep size negatif etmenler. Maksimum bir iki gün kendinizi zorlayın. İlk iki gün leş gibi geçecek ama vücudunuz bu sisteme ister istemez alışacak. Dediğimiz gibi sadece gece uyuyun. Geri kalan vakitler size kalsın. Kendinizi zorlayın.

Hocam yapamam edemem furyasından bir çıkın. Kendiniz de farkındasınız. Oyun oynama, enerji içeceği vs. bunlar hep size negatif etmenler. Maksimum bir iki gün kendinizi zorlayın. İlk iki gün leş gibi geçecek ama vücudunuz bu sisteme ister istemez alışacak. Dediğimiz gibi sadece gece uyuyun. Geri kalan vakitler size kalsın. Kendinizi zorlayın.

Hocam oyun oynama negatif etmen ama 10 yillik egitim hayatimda dogru duzgun ilk defa calisiyorum, calisma prensiplerimi bile bilmiyorum yani. Dun ilk calistigimda da biraz baydim 1-2 saatten sonra. Yavas yavas yukseltecegim. 19:00'da kalkip 4'te yatsam yine ogleni gececek, bu da yazilan saatleri asiyor verimli olmasi icin. Cidden yatamiyorum, uykum hafif oldugu zaman yine yatamiyorum, iyice uykumun gelmesi lazim. Ben su an uyku duzenimi duzeltmeye baslarsam bugün hiç uyumayip 22:00 gibi zaten kesinlikle dayanamayip yatiyorum. Yani sizin dediginiz gibi olacak uyku duzeni.

Hocam oyun oynama negatif etmen ama 10 yillik egitim hayatimda dogru duzgun ilk defa calisiyorum, calisma prensiplerimi bile bilmiyorum yani. Dun ilk calistigimda da biraz baydim 1-2 saatten sonra. Yavas yavas yukseltecegim. 19:00'da kalkip 4'te yatsam yine ogleni gececek, bu da yazilan saatleri asiyor verimli olmasi icin. Cidden yatamiyorum, uykum hafif oldugu zaman yine yatamiyorum, iyice uykumun gelmesi lazim. Ben su an uyku duzenimi duzeltmeye baslarsam bugün hiç uyumayip 22:00 gibi zaten kesinlikle dayanamayip yatiyorum. Yani sizin dediginiz gibi olacak uyku duzeni.
Hafif uykunuz geldiğinde ılık duş alabilirsiniz. Kaslarınız gevşer ve daha rahat uykuya dalarsınız. Uyku düzeniniz oturana kadar asla çay,kahve,kola,enerji içeceği vs. içmeyin.

Hafif uykunuz geldiğinde ılık duş alabilirsiniz. Kaslarınız gevşer ve daha rahat uykuya dalarsınız. Uyku düzeniniz oturana kadar asla çay, kahve, kola, enerji içeceği vs. içmeyin.

Hocam yapamam edemem furyasından bir çıkın. Kendiniz de farkındasınız. Oyun oynama, enerji içeceği vs. bunlar hep size negatif etmenler. Maksimum bir iki gün kendinizi zorlayın. İlk iki gün leş gibi geçecek ama vücudunuz bu sisteme ister istemez alışacak. Dediğimiz gibi sadece gece uyuyun. Geri kalan vakitler size kalsın. Kendinizi zorlayın.

Olmadi. Gece 3'te, aabah 9'da kalkmak icin 5-6 saatlik uykuyla beraber kalkinca enerji icecegi icme sartiyla uyumayi denedim ancak olmadi, saat 4:25 su an. Ne yapsam bilmiyorum. Kendimi biliyorum ben, saatim gelmeden uyuyamiyorum, bu moddan cikip denedim basta ama olmadi. Tekrar deneyecegim en azindan 10'da kalkayim. Cidden denildigi kadar verim fark ediyor mu? Hani oglen 1'de kalkip calismakla sabah 8-9 gibi kalkip oglene kadar calismakla verim farki?

Yeni konular

Geri
Yukarı