Hangi tarayıcı kullanıyorsunuz ve neden?

Eğer Windows kullanıyorsan Edge. Yapay zeka olması ve hızlıca istenen sonucu da vermesi adına bing arama motoru da gayet güzel. Edge de zaten chromium altyapısı kullanıyor diğer tarayıcılar gibi ve gayet şık bir tasarımı var.

Chrome kullanıyorum, tüm yer işaretlerim ve şifrelerim bunda olduğu için kullanıyorum bir de arayüze çok alıştım, diğerleri de aynı şeyin laciverti, Opera GX diye ağlıyorlar Chrome'dan daha çok RAM kullanıyor tek artısı kırmız olması güzel gözüküyor.

Fişe takılıyken Chrome kullanıyorum Android telefonumla daha senkronize olmak için.
Pildeyken Safari kullanıyorum daha az şarj tüketiyor.

Böyle açılan birçok konu var fakat güncel olarak hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz ve artıları, eksileri neler?
Firefox kullanıyorum. Bİliyorum daha hızlı ve daha fazla özellik barındıran tarayıcılar var ama Firefox tüm ihtiyacımı karşılıyor. Diğer tarayıcılardaki dikey sekmeler, dosya paylaşma yapay zeka vb. gibi özellikleri hiç kullanmadığımdan ve diğerlerinden daha gizli bir tarayıcı olduğu için kullanıyorum.

Ungoogled Chromium, Marmaduke versiyonunu kullanıyorum. Google servislerinden arındırılması, düşük bellek kullanımı ve hızlı olması kullanmam için yeterli sebepler. Ara sıra Firefox kullandığım da oluyor, kaynak kullanımı fazla olmasa hoşuma giden bir tarayıcı, gizlilik dostu vs.

Bu arada Opera vb. veri hırsızı şirketlerin, ürünlerini neden kullanıyorsunuz? Anlam veremiyorum açıkçası.

Firefox kullanıyorum. Bİliyorum daha hızlı ve daha fazla özellik barındıran tarayıcılar var ama Firefox tüm ihtiyacımı karşılıyor. Diğer tarayıcılardaki dikey sekmeler, dosya paylaşma yapay zeka vb. gibi özellikleri hiç kullanmadığımdan ve diğerlerinden daha gizli bir tarayıcı olduğu için kullanıyorum.
Gizlilik için Brave de önerebilirim bu arada,güzel bir özellik gibi duruyor Tor olması ama hiç kullanmadım.
1714072085761.png

Chrome -> Sirket profilleri ve dev - tools avantaji sebebiyle.
Firefox -> Seviyorum bu arkadasi da, is guc olmasa sadece bunu kullanirim.
Safari -> Apple sistemi icin bazen mecburen.

Browser VPN'lerine kesinlikle guvenmiyorum, icinde kendi VPN i ile gelen browser bence buyuk risk.
Fazla RAM tuketmesi de problem degil, uyumlu, hizli ve tahmin edilebilir ( intuitive ) olmasi yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı