Çözüldü Harici diske Linux Mint nasıl kurulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FAT1HIYY3

Decapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Böyle bir konu var evet ama ben biraz daha farklı bir şey istiyorum. Mesela 1 harici disk var 1 TB ancak yeni disk almak yerine bunun bir 200GB kısmında fotoğraflar, videolar vs. kalacak geriye kalan 800GB'ye de Linux Mint. Çünkü bilgisayarımda şu an 256 GB SSD var ve zaten ancak Windows'a yetiyor. Harici disktekileri bu diske atarsam disk tamamen dolacak ve bence bu iyi bir şey değil. Linux Mint'i zaten hiç kuramam SSD'ye. Yani kısacası harici Disk'ten ayırdığım bölüme (F:, E: gibi) Linux Mint kurmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Bir de Windows'tan Linux'a nasıl geçiş yapacağım? Şimdiden teşekkürler.

Not: Windows'tan Linux Mint'e direkt geçiş yapmama sebebim hem korktuğum için (Linux'ta yeniyim bir hata yaparsam sistem gitmesin) hem de Windows'ta çalışıp Linux'ta çalışmayan programlar olduğu için. Program çok eski olduğu için Linux'da bunu herhangi bir 3. parti yazılım ile kullanabileceğimi sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Böyle bir konu var evet ama ben biraz daha farklı bir şey istiyorum. Mesela 1 harici disk var 1 TB ancak yeni disk almak yerine bunun bir 200GB kısmında fotoğraflar, videolar vs. kalacak geriye kalan 800GB'ye de Linux Mint. Çünkü bilgisayarımda şu an 256 GB SSD var ve zaten ancak Windows'a yetiyor. Harici disktekileri bu diske atarsam disk tamamen dolacak ve bence bu iyi bir şey değil. Linux Mint'i zaten hiç kuramam SSD'ye. Yani kısacası harici Disk'ten ayırdığım bölüme (F: E: Gibi) Linux Mint kurmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Bir de Windows'tan Linux'a nasıl geçiş yapacağım? Şimdiden teşekkürler.

Not: Windows'tan Linux Mint'e direkt geçiş yapmama sebebim hem korktuğum için (Linux'ta yeniyim bir hata yaparsam sistem gitmesin) hem de Windows'ta çalışıp Linux'ta çalışmayan programlar olduğu için. Program çok eski olduğu için Linux'da bunu herhangi bir 3. parti yazılım ile kullanabileceğimi sanmıyorum.

Eski programlar genelde çalışıyor. Gene de ikinci bir yere kurup denemek daha sağlıklı olur.
Windows disk yönetimi üzerinden kurulum yapacağın diski küçüktmen yeterli olur. Sonrasında kurulum USB'sinde boş alan olan kısmı seçip kurulumu gerçekleştirirsin ama bir ihtimal dualboot çok sağlıklı çalışmayabilir.

Hocam önce Win32 Disk Imager ile yazdırmaya çalıştım ama yazdırdıktan sonra USB gözükmedi 4MB fat ayrılmış geriye kalan ayrılmamış gözüküyordu. balenaEtcher ile yazdırınca da öyle oldu. Rufus ile yazdırdım şimdi de USB'den boot edince "launching efi\boot\BOOTX64.efi..." diye bir yazı geliyor orada takılı kalıyor. Sorunu nasıl çözerim?

Ventoy kullanın ve ISO'nun doğru indirildiğinden emin olun. Ayrıca fastboot/secureboot seçenekleri açıksa kapatın. UEFI kurulum yapacaksanız GPT formatını seçtiğinizden emin olun.
Disk yönetiminden disklerinize ayıracağınız bellek miktarını ayarlayabilirsiniz. Kurulum konusunda, daha önce Windows kurduysanız çokta farklı gelmeyecektir. Youtube üzerinden Win11-Linux Mint dual boot kurulum rehberlerine bakabilirsiniz. İngilizce rehberler daha güncel.

Disk yönetiminden disklerinize ayıracağınız bellek miktarını ayarlayabilirsiniz. Kurulum konusunda, daha önce Windows kurduysanız çok da farklı gelmeyecektir. YouTube üzerinden Windows 11-Linux Mint Dual boot kurulum rehberlerine bakabilirsiniz. İngilizce rehberler daha güncel.

Hocam önce Win32 Disk Imager ile yazdırmaya çalıştım ama yazdırdıktan sonra USB gözükmedi 4MB fat ayrılmış geriye kalan ayrılmamış gözüküyordu. balenaEtcher ile yazdırınca da öyle oldu. Rufus ile yazdırdım şimdi de USB'den boot edince "launching efi\boot\BOOTX64.efi..." diye bir yazı geliyor orada takılı kalıyor. Sorunu nasıl çözerim?

Böyle bir konu var evet ama ben biraz daha farklı bir şey istiyorum. Mesela 1 harici disk var 1 TB ancak yeni disk almak yerine bunun bir 200GB kısmında fotoğraflar, videolar vs. kalacak geriye kalan 800GB'ye de Linux Mint. Çünkü bilgisayarımda şu an 256 GB SSD var ve zaten ancak Windows'a yetiyor. Harici disktekileri bu diske atarsam disk tamamen dolacak ve bence bu iyi bir şey değil. Linux Mint'i zaten hiç kuramam SSD'ye. Yani kısacası harici Disk'ten ayırdığım bölüme (F: E: Gibi) Linux Mint kurmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Bir de Windows'tan Linux'a nasıl geçiş yapacağım? Şimdiden teşekkürler.

Eski programlar genelde çalışıyor. Gene de ikinci bir yere kurup denemek daha sağlıklı olur.
Windows disk yönetimi üzerinden kurulum yapacağın diski küçüktmen yeterli olur. Sonrasında kurulum USB'sinde boş alan olan kısmı seçip kurulumu gerçekleştirirsin ama bir ihtimal dualboot çok sağlıklı çalışmayabilir.

Ventoy kullanın ve ISO'nun doğru indirildiğinden emin olun. Ayrıca fastboot/secureboot seçenekleri açıksa kapatın. UEFI kurulum yapacaksanız GPT formatını seçtiğinizden emin olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Ventoy kullanın ve ISO'nun doğru indirildiğinden emin olun.

Ventoy'da kullandım hocam ama açılışta Secure Boot (tam hatırlamıyorum yanlış söylemiş olabilirim) hatası verdi. Eminim doğru indiğinden bizzat hash Tool'dan baktım ona.

Acaba BIOS'tan herhangi bir ayarı kapatmam mı gerekiyor boot için?

Ventoy'da kullandım hocam ama açılışta Secure Boot (tam hatırlamıyorum yanlış söylemiş olabilirim) hatası verdi. Eminim doğru indiğinden bizzat hash Tool'dan baktım ona.

Acaba BIOS'tan herhangi bir ayarı kapatmam mı gerekiyor boot için?

Secure Boot ve Fastboot ayarlarını kapatın.

Tamamdır hocam. Ventoy veya balenaEtcher'den yeniden yazdırmam gerekiyor mu?

Linux ISO'ları için etcher veya Ventoy kullanmanız daha iyi olur.

Bu arada UEFI kurulum yapacaksanız GPT formatında olduğundan emin olun.

Linux ISO'ları için etcher veya Ventoy kullanmanız daha iyi olur.

Bu arada UEFI kurulum yapacaksanız GPT formatında olduğundan emin olun.

Tamamdır hocam etcher ile yeniden yazdırırım bu arada Etcher'de GPT'ya da MBR diye seçmek olmuyor sanırım da ben zaten GPT seçmiştim Rufus'ta.

Bu arada Secure Boot kapatamıyorum. Boot sekmesinden bir önceki sekmede aşağıda Secure Boot var fakat gri renkte orayı seçemiyorum.

Tamamdır hocam etcher ile yeniden yazdırırım bu arada Etcher'de GPT'ya da MBR diye seçmek olmuyor sanırım da ben zaten GPT seçmiştim Rufus'ta.

Bu arada Secure Boot kapatamıyorum. Boot sekmesinden bir önceki sekmede aşağıda Secure Boot var fakat gri renkte orayı seçemiyorum.

Başka bir ayardan dolayı gridir muhtemelen. YouTube üzerinde veya forumlarda sorununuzla ilgili çözümler vardır muhtemelen anakart adınızla birlikte aratıp bakın.

Eğer olmazsa Ventoy ile yazdırıp Secure Boot Support'u Ventoy üzerinden açın.

Yeni konular

Geri
Yukarı