Rehber Harici ekran kartının çalışıp çalışmadığını öğrenme

Harici ekran kartım var ama çalışmıyor mu diyorsunuz? Önce bundan emin olmanız gerek.

Görev Yöneticisi açıp da "Bakın! Harici kartımın kullanım yüzdesi 0" geçerli bir kanıt değil zira harici ekran kartınız oyunda veya 3D uygulamalarda çalışır. LoL'ün karakter seçme ekranı bir 3D uygulama değildir mesela!

Peki nasıl öğreneceğim harici ekran kartımın çalıştığını? MSI AfterBurner ile!
  • AfterBurner kurun, orada gözüküyor mu GPU diye bakın.
  • Gözüküyorsa bu şekilde bir numarası olacak GPU1 veya GPU2 diye.

1558112268677-png.395190

• Şimdi bu GPU numarasını aklınızda tutun ve İzleme sekmesine gelin.
  • Burada söz konusu GPU için kullanım izlemeyi devreye sokun ve OSD'de göster seçeneğini işaretleyin:

1558112488358-png.395195

• Şimdi MSI AfterBurner arka planda açıkken oyuna girin ve GPU kullanımı değerine bakın.
Eğer bu değer %0 değilse harici ekran kartınız kullanılıyor demektir.

Son düzenleme:
Harici ekran kartım var ama çalışmıyor mu diyorsunuz? Önce bundan emin olmanız gerek.

Görev yöneticisi açıp da "bakın! Harici kartımın kullanım yüzdesi 0" geçerli bir kanıt değil zira harici ekran kartınız oyunda veya 3D uygulamalarda çalışır. LOL'ün karakter seçme ekranı bir 3D uygulama değildir mesela!

Peki nasıl öğreneceğim harici ekran kartımın çalıştığını? MSI Afterburner ile!
  • Afterburner kurun, orada gözüküyor mu GPU diye bakın.
  • Gözüküyorsa bu şekilde bir numarası olacak GPU1 veya GPU2 diye.

1558112268677-png.395190

• Şimdi bu GPU numarasını aklınızda tutun ve izleme sekmesine gelin.
  • Burada söz konusu GPU için kullanım izlemeyi devreye sokun ve OSD'de göster seçeneğini işaretleyin:

1558112488358-png.395195

• Şimdi MSI Afterburner arka planda açıkken oyuna girin ve GPU kullanımı değerine bakın.
Eğer bu değer %0 değilse harici ekran kartınız kullanılıyor demektir.

Peki bilgisayar Intel GPU kullanmaya devam ediyorsa harici ekran kartını nasıl aktive ederiz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop da kullanılan NVidia ekran kartları için hangi uygulamada hangi ekran kartını kullanılacağını seçmek çok basit hatta uygulamaya sağ tık yapıp şu ekran kartı ile çalıştır bile diyebiliyorsun. AMD için bu olay çok zor. Tavsiyem direk kullanmadıklarını devre dışı bırak ve tek ekran kartından çalıştır. Harici monitör kullanıyosan direk ekran kartına takmak çok daha verimli...

Arkadaşlar bilgisayarimda dahili ve harici olmak üzere iki ekran kartı var. Dahili olan Intel HD graphics , harici olanda AMD Radeon HD 5650. Sorun şu: Bilgisayarım harici ekran kartımı görmüyor. Dxdiag yazıyorum. Ekrana bakıyorum. Intel HD graphics yazıyor. Ya da grafik özelliklerinde Intel HD graphics gözüküyor. Aygıt yöneticisinde var iki ekran kartıda var ama işte bilgisayarım Intel HD graphics'i görüyor. Hâlbuki AMD ekran kartını görmesi lazım bilgisayarımın ama görmüyor iste. Bu durumu nasıl duzeltebilirim? Bilgisayarım Windows 10 işletim sisteminde şu anda bu arada.

Afterburnerda iki kartı da görüyorum ve ekran kartımdan monitörüme bağlıyım displayport ile. Nvidia sürücümü kurdum code 43 fixer ile gayet düzgün çalışıyor. Fakat oyunlara girdiğimde hala intel çalışıyor ve düşük fpsler yaşıyorum. Ekran kartının fanlarında bir hızlanma artışı göremiyorum.

Dosya Ekleri

• GPU.jpg
    GPU.jpg
    29,5 KB · Görüntüleme: 355
Benim şöyle bir sıkıntım var bilgisayarım HP Pavilion G6 notebook benim de iki ekran kartım var AMD Radeon 7600M bir de Intel HD Graphics 3000 var Windows 10 kullanıyorum ve ekran kartlarım çakışıyor ve Windows 10 mavi ekran hatası alıyorum Intel ekran kartını devre dışı bırakınca oyun vb. oynayamıyorum AMD'yi devre dışı bırakınca oyun oynanıyor ama düşük FPS alıyorum mavi ekran hatası bitiyor ama kendi kendine etkinleşiyor ve sıkıntı tekrar başlıyor.Ve bir de ekran kartı mı değiştirebilir miyim ?

Yeni konular

Geri
Yukarı