HarmonyOS, Android çatalı mı?

Mergen Tengri

Hectopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Meslek
Tekno-Lokum
HarmonyOS, Android çatalı mı olacak?
HarmonyOS'un 2022'nin ikinci çeyreğinde çıkacağı söyleniyor. Windows Phone gibi patlak bir işletim sistemi olmaması için uygulama desteği olması gerek ancak HarmonyOS sürekli erteleniyor. Android uygulamalarını çalıştıracağını söylediler, sanal olarak mı çalıştıracak yoksa Android çatalı olup yerel olarak mı çalışacak?

Harmony OS balon bir işletim sistemi olacak, Android'den bir farkı olmayacak ve Play Store yerine App galery ile gelecek. Başka performans fark olacağını zannetmiyorum. Eskiden modem üreten Huawei'nin yaptığı işletim sistemi.

Harmony OS balon bir işletim sistemi olacak, Android'den bir farkı olmayacak ve Play Store yerine App galery ile gelecek. Başka performans fark olacağını zannetmiyorum. Eskiden modem üreten Huawei'nin yaptığı işletim sistemi.

Zaten Android değil mi? APK dosyalarını açıcak işte mantık bu. Huawei için mobilde ölüm kalım maçı bence. Bişeyler olacaktır. Sonuçta eskiden modem üreten firma dediğin markaya Amerika ambargo çaktı. Neden yaptı?

Evet. Ama LiteOS diye bir şeyler var o Android tabanlı değil galiba. BSD tabanlı.

Zaten Android değil mi? APK dosyalarını açıcak işte mantık bu. Huawei için mobilde ölüm kalım maçı bence. Bişeyler olacaktır. Sonuçta eskiden modem üreten firma dediğin markaya Amerika ambargo çaktı. Neden yaptı?

Altyapısını bilmiyorum ama Android değil, yani değildir umarım yoksa değişen tek şey arayüz olur.

Amerika'da satılmasına rağmen ithal işlemci kullandığı için ambargo yedi, Samsung Amerika'da cihaz satarken Snapdragon işlemci kullanıyor. Başka ülkelerde Exynos.(Samsung da telefon konusunda dandik marka ama neyse) bunun haricinde Amerika'nın paragöz aç olmasından dolayı ambargo yedi. Şunu kabul edelim, Huawei her bakımdan Apple'ın tasarımlarını çalıyor, kendi yapmış gibi lanse ediyor ve ucuz malzeme kalitesi ile üretilmiş telefonları Apple ile aynı fiyata koyuyor. Bu kabul edilebilir değil.

Android çatalı değil.
Şahsen ben Harmony OS gibi projelere umut beslemek yerine Ubuntu Touch gibi GNU/Linux telefon distrolarına bakarım.
APK dosyalarını açabilmesi Android olduğu anlamına gelmez.

Amerika'da satılmasına rağmen ithal işlemci kullandığı için ambargo yedi, Samsung Amerika'da cihaz satarken Snapdragon işlemci kullanıyor. Başka ülkelerde Exynos.(Samsung da telefon konusunda dandik marka ama neyse) bunun haricinde Amerika'nın paragöz aç olmasından dolayı ambargo yedi. Şunu kabul edelim, Huawei her bakımdan Apple'ın tasarımlarını çalıyor, kendi yapmış gibi lanse ediyor ve ucuz malzeme kalitesi ile üretilmiş telefonları Apple ile aynı fiyata koyuyor. Bu kabul edilebilir değil.
Bence ABD ile Çin arasındaki soğuk savaş nedeniyle Huawei’ye diz çöktürdüler. Sadece çip meselesi olamaz, olmamalı.

Geri
Yukarı