Harold Halibut piyasaya sürüldü

Aslan Mert

Centipat
Kickstarter projesi olarak başlayıp uzun bir süredir geliştirilen, bütün varlıklarının (assetlerinin) el yapımı kil olarak yapıldığı ve ardından fotogrametri yöntemi ile dijitalleştirildiği, kendisine haz bir sanat tasarımı ile dikkatleri üstüne çeken oyun Harold Halibut bugün piyasaya sürüldü. Çıkış indirimi ile 15.30 Dolar'dan Steam'den veya 100 liraya Xbox Store'dan veya Game Pass'iniz varsa ilk günden PC Game Pass'niz ile Türkçe dil desteğiyle oynayabilirsiniz.
1713275725411.png

Son düzenleme:
Uzun zamandır çıkmasını beklediğim bir oyun.Ama her ne kadar oyunları Steam üzerinden almaya takık biri olsamda fiyatının uçuk olduğunu düşünüyorum.Muhtemelen 100TL'ye Xbox Store'dan alacağım.

Ama her ne kadar oyunları Steam üzerinden almaya takık biri olsamda fiyatının uçuk olduğunu düşünüyorum.
Size göre pahalı/uçuk geliyor olabilir ama genel olark baktığımızda direkt normal fiyatının yarısına satılıyor oyun, normalde 30 dolar indirimle, bizde 15 dolar. Direkt Steam'in MENA için önerdiği kuru uygulamışlar.

Ana fiyatı da pahalı diyebilirsiniz belki ama bu türde bir indie oyunu çok çok uzun süre göremeyeceğiz, oyunun yapımı 10+ yıl sürmüş, Claymation/Stopmotion olduğu için. Çok nadir bir indie oyun olacak, o yüzden ana fiyatı olan 35 doları bile hak ettiğini düşünüyorum.

Size göre pahalı/uçuk geliyor olabilir ama genel olark baktığımızda direkt normal fiyatının yarısına satılıyor oyun, normalde 30 dolar indirimle, bizde 15 dolar. Direkt Steam'in MENA için önerdiği kuru uygulamışlar.

Ana fiyatı da pahalı diyebilirsiniz belki ama bu türde bir indie oyun çok çok uzun süre göremeyeceğiz, oyunun yapımı 10+ yıl sürmüş direkt Claymation/Stopmotion olduğu için. Çok nadir bir indie oyun olacaktır, o yüzden ana fiyatı olan 35 doları bile hak ettiğini düşünüyorum.
Elbette bunun nadir bulunacak kadar titiz hazırlanmış bir oyun olduğunun farkındayım.En az 2 yıldır sırf bu titizlik sebebiyle oyunun ertelendiğini de biliyorum.Ancak Xbox Store üzerinde yaklaşık 100 TL gibi bir fiyata satılıyorken diğer platformda bunun yaklaşık 5 katı fiyata satılması mantıklı bir durum değil.Xbox store üzerinde de Xbox komisyon almasına rağmen geliştirici kâr edebiliyorsa Steam üzerinde de bunun 2 veya 2,5 katına yaklaşık 7-8 dolara rahatlıkla satılabilmesi lazım. Bu ne geliştirici açısından ne de satış rakamları açısından mantıklı bir durum değil.

Elbette bunun nadir bulunacak kadar titiz hazırlanmış bir oyun olduğunun farkındayım.En az 2 yıldır sırf bu titizlik sebebiyle oyunun ertelendiğini de biliyorum.Ancak Xbox Store üzerinde yaklaşık 100 TL gibi bir fiyata satılıyorken diğer platformda bunun yaklaşık 5 katı fiyata satılması mantıklı bir durum değil.Xbox store üzerinde de Xbox komisyon almasına rağmen geliştirici kâr edebiliyorsa Steam üzerinde de bunun 2 veya 2,5 katına yaklaşık 7-8 dolara rahatlıkla satılabilmesi lazım. Bu ne geliştirici açısından ne de satış rakamları açısından mantıklı bir durum değil.
Fiyatları Steam belirlemiyor, yayıncı/publisher şirket belirliyor. Steam sadece öneriyor belirli bir fiyat. Onu geçtim Xbox'da o fiyata satılmasının sebebi Xbox'ın hala çok eski dolar kuru kullanması, aynı Steam'de eskiden 20 dolarlık oyunların 32 TL olması, 25 dolarlık oyunların 40 TL olması vb. gibi.

Yayıncı şirketler Xbox'da bölgesel fiyatlandırma seçerken default olarak seçerse bu kura göre fiyat çıkıyor (genelde indie oyunlar direkt böyle yapıyor), o da yaklaşık 1 dolar = 2.8 - 3 TL gibi bir fiyata tekabül ediyor. Bu şekilde fiyatlarla çıkıp daha sonrasında farkına varıp fiyatları güncelleyen birçok oyun gördüm Xbox üzerinde. En yakın hatırladığım REVEIL diye bir oyun, 56 TL civarına çıkmıştı ve şimdi 415 TL, oyun normalde 20 dolar.

Yani yayıncı çok büyük zarar ediyor bu fiyatlarla ve fark ettiklerinde zaten güncelliyorlar. Harold Halibut için mesela adamlara tam olarak 3 dolar gidiyor (Kesintileri saymadan), oyun normalde 35 dolar. Bazıları da fark etmiyor, o yüzden zaten Steam dolara geçmeden önce bile bir çok indie oyun 32-40 TL civarlarındaydı.

Dediğiniz "5 katı fiyatı" durumu anormal olan bir durum, normalde öyle olmaması lazım zaten ve "sorunlu" taraf (Tabii ki yayıncı şirket için) Xbox'ın milattan önce kalmış olan kuru. Yani aradaki fark olmasının sebebi ve hatalı olan taraf Steam değil. Mesela daha önce örnek verdiğim REVEIL, güncellendikten sonra Steam'de daha ucuz dolar olmasına rağmen (Steam - 325 TL / Xbox - 415 TL). Normalde de zaten bu civarlarda fiyat farkı olması lazım aşağı yukarı.

1713282128103.png

1713281825636.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı