Havacılık Alfabesi

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Herkese merhaba arkadaşlar.

Havacılıkta bir telsiz konuşmasında en önemli unsur açık ve net olarak mesajın alıcıya ulaştırılmasıdır. Bu yüzden ilk adım olarak havacılık dilinin tüm dünyada İngilizce olmasına karar verildi. Daha sonrasında bazı telafuz ve tonlama hatalarının önüne geçilmek için harflere isimler verildi.

Harfler dünyada herkesin kendine göre kullanıp karışıklığa sebep olmaması için bir standarta bağlandı. Yani "A" harfi Türkiye'de Ankara, Hollanda'da Amsterdam, Amerika'da Atlanta vs. gibi olup alıcı kişinin "Lan ne diyor bunlar?" dememesi için aşağıdaki tablo oluşturuldu. Dünya'nın her yerinde artık "A" harfi Alpha oldu ve karışıklık sonlandırıldı.

Bir örnek vermek gerekirse uçağınızın çağrı kodu "HA-STR" diyelim. Bir haberleşme esnasında önce kim olduğunuzu söylemeniz gerekiyor karşı tarafa. Yani kalkıp "he-a-se-te-re" veya "Hatay-Adana-Samsun-Tokat-Rize" diyemezsiniz. Bu çağrı kodu dünyanın her yerinde "Hotel-Alpha-Sierra-Tango-Romeo" dur.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Sormak istedikleriniz olursa veya paylaşmak istediğiniz ekstra bilgi veya düşünce yazarsanız sevinirim.

Görüşmek üzere.

stock-vector-international-phonetic-alphabet-mostly-used-in-aviation-455969296.jpg

Bildiğim kadarıyla bu alfabe sadece havacılıkta değil kara birimleri arası haberleşmede de kullanılıyor.
Bu uluslararası fonetik alfabe diye geçiyor zaten. Ben havacılık sayfasında olduğumuz için havacılık alanında konuya yaklaştım öncelikle.

Önemli bilgiler. Okulda öğretilenlerden daha da anlamlı bence. Konu ve bilgiler için teşekkür ederiz hocam :D
Rica ederim ne demek elimizde ne varsa hep beraber paylaşmaya çalışıyoruz:)

R7 240 ile X-Plane oynayamam :p PC'yi yakmak istemiyorum :D Zar zor topladım zaten. Seneye yeni bir sistem alabilirsem ancak o zaman :D Kim istemez ki X-Plane 11 oynamayı :D
O konuda haklısın bilgisayarın canına okuyan bir sistem o:)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı