Havacılık yönetimi nasıl bir bölüm?

Havacılık Yönetimi'ni düşünüyorsanız size şöyle anlatayım. 3-4 yıl önce olsa gözüm kapalı önerirdim fakat şu anki durumu pek de iç açıcı değil maalesef. Ben bölüme girerken ülke genelinde toplam 10 fakültede olan bölüm şu an 60-70 fakülte oldu. Havacılık ismini gören de "İyi para" , "Sonsuz istihdam" gibi yanılgılara düşüyor. Bizim aldığımız eğitim kapsamında yapabildiğimiz işler de genelde lisanslandırılmış işler değil. Dil konusunda iyi durumda olan, havacılık dışı (Özellikle turizm ile ilgili bölümler) mezunlarını bize tercih edebiliyorlar, nasıl olsa bunları eğitebiliriz diye. Şanslıysan ve iş bulduysan da ücretler maalesef düşük. Mesela İstanbul'dan çokça staj/iş teklifi aldım fakat önerilen ücretlerle İstanbul'da yaşamak olanaksız. İlerleyen yıllarda yükselmeye bağlı iyi paralar kazanabilir misin? Belki evet, iş kişiye de bağlı.

Yani hep mi olumsuz şeyler diyebilirsiniz fakat son zamanlar kötü geçtiği için olumlu noktalar pek de aklıma gelmiyor şöyle bir düşününce. Pandemi, Ukrayna - Rusya savaşı diye diye sektör can çekişti. İş teklifinden çok staj teklifi geliyor, onlarda da herhangi bir ücret vermiyorlar genelde. Ben girerken mutluydum, havacılık alanında eğitim aldığıma da pişman değilim ama şu an üniversite sınavına hazırlanan biri olsam yazar mıydım, hayır. Yapabilir miyim demişsiniz, işletme okumaktan çok bir farkı yok, herhangi biri bu bölümde eğitim alabilir bana göre. Ama bölümde önemli olan şey de dört yılın sonunda kendine bir şeyler katıp o fakülteden ayrılmak. Yoksa girdiği gibi çıkan, havacılığa dair hiçbir fikri olmayan çok kişi de tanıdım.

Umarım açıklayıcı olmuştur, başka bir nokta varsa merak ettiğiniz elimden geldikçe yardımcı olurum.

2 Sene daha geçti acaba ne yaptın bu bölüm hakkında. Havacılık yönetimi dikkatimi ve ilgimi çekti azıcıkta olsa havacılığa meraklıyım.

2 Sene daha geçti acaba ne yaptın bu bölüm hakkında. Havacılık yönetimi dikkatimi ve ilgimi çekti azıcıkta olsa havacılığa meraklıyım.

Mezun oldum, havalimanında da operasyonda bir sezon tecrübem oldu, şu an için KPSS çalışıyorum. Genel olarak merak ettiğin bir nokta varsa onu belirtmen daha iyi olur, uzun uzun yazıp da sıkıcı hale getirmeyeyim senin için.

Mezun oldum, havalimanında da operasyonda bir sezon tecrübem oldu, şu an için KPSS çalışıyorum. Genel olarak merak ettiğin bir nokta varsa onu belirtmen daha iyi olur, uzun uzun yazıp da sıkıcı hale getirmeyeyim

Yani bu bölümü seçmek istiyorum nasıldır zorlar mı universitende sıkıldın mı ne iş yapabilirim sen ne yaptin iş olarak eger çalıştıysan tabii kısaca universite döneminden şu ana kadar yaptigin ve onemli gordugun yerleri özetler misin? Teşekkür ederim.

Yani bu bölümü seçmek istiyorum, nasıldır zorlar mı? Üniversitede sıkıldın mı, ne iş yapabilirim sen ne yaptın iş olarak? Eğer çalıştıysan tabii. Kısaca üniversite döneminden şu ana kadar yaptığın ve önemli gördüğün yerleri özetler misin? Teşekkür ederim.

Okul konusunda net bir şey diyemem, okuldan okula değişir bu durum. Ama temel anlamda tamamlanamayacak, mezun olunamayacak bir bölüm değil. Diğer birçok bölüm gibi düzenli ders takibi ve yeterli düzeyde çalışma lazım. İş konusunda, çok geniş bir alandan bahsediyoruz. Yer hizmetleri (Operasyon, yolcu hizmetleri vb.) , hava kargo, uçak bakım yönetimi gibi birçok alanda ders alıyorsun, seçmeli dersler ile destekliyorsun eğitimini. Sonrasında havaalanlarında yer alan birçok birimde çalışma fırsatın olabiliyor. Bu tabi sana ve senin girişimlerine göre de değişiyor.

Bana göre önemli olan birçok noktayı söylemek istiyorum. Öncelikle havacılık 7/24 bir sektör ve canlı bir organizma. Sürekli bir hareketlilik var ve operasyonlar bir an olsun durmuyor. Yani bu demek oluyor ki vardiya sistemi içerisinde çalışacaksın. Bu da demek oluyor ki gecen, gündüzün genellikle birbirine girecek, haftanın çoğunluğunu çalışarak geçireceksin. Vardiya sistemi hakkında pek bir fikrim yok diyorsan öncelikle biraz araştırmanı ve sana uygun olup olmadığını incelemeni tavsiye ederim. Ayrıca bölümden mezun olduğunda astronomik miktarlarla muhteşem işlere başlayacağına inanıp ve kendini bu şekilde mezuniyete yaklaştığında da büyük hayal kırıklığı yaşarsın. Birkaç büyük firma ve onların iştirakleri bunları sağlıyor fakat onlar da ilk adım için çok kolay olmuyor genelde. Bu biraz daha sonraki sorun ama şimdiden bir kulak doluluğu olması gerektiğini düşünüyorum.

Genel olarak bunları derim herhalde ya, olursa da Eskişehir Teknik Üniversitesi'nde oku. Vakıf olmayanlar arasında en köklü olanı o ve bünyesinde kaliteli birçok kişiyi barındırıyor. Okulun adı yeni değiştiği için sadece 4-5 yıllık bir üniversiteymiş gibi görebilirsin. Anadolu Üniversitesi'ne bağlı bir şekilde 1989 yılında sivil havacılık eğitimi vermeye başlamış bir okuldan bahsediyoruz.

Okul konusunda net bir şey diyemem, okuldan okula değişir bu durum. Ama temel anlamda tamamlanamayacak, mezun olunamayacak bir bölüm değil. Diğer birçok bölüm gibi düzenli ders takibi ve yeterli düzeyde çalışma lazım. İş konusunda, çok geniş bir alandan bahsediyoruz. Yer hizmetleri (Operasyon, yolcu hizmetleri vb.) , hava kargo, uçak bakım yönetimi gibi birçok alanda ders alıyorsun, seçmeli dersler ile destekliyorsun eğitimini. Sonrasında havaalanlarında yer alan birçok birimde çalışma fırsatın olabiliyor. Bu tabi sana ve senin girişimlerine göre de değişiyor.

Bana göre önemli olan birçok noktayı söylemek istiyorum. Öncelikle havacılık 7/24 bir sektör ve canlı bir organizma. Sürekli bir hareketlilik var ve operasyonlar bir an olsun durmuyor. Yani bu demek oluyor ki vardiya sistemi içerisinde çalışacaksın. Bu da demek oluyor ki gecen, gündüzün genellikle birbirine girecek, haftanın çoğunluğunu çalışarak geçireceksin. Vardiya sistemi hakkında pek bir fikrim yok diyorsan öncelikle biraz araştırmanı ve sana uygun olup olmadığını incelemeni tavsiye ederim. Ayrıca bölümden mezun olduğunda astronomik miktarlarla muhteşem işlere başlayacağına inanıp ve kendini bu şekilde mezuniyete yaklaştığında da büyük hayal kırıklığı yaşarsın. Birkaç büyük firma ve onların iştirakleri bunları sağlıyor fakat onlar da ilk adım için çok kolay olmuyor genelde. Bu biraz daha sonraki sorun ama şimdiden bir kulak doluluğu olması gerektiğini düşünüyorum.

Genel olarak bunları derim herhalde ya, olursa da Eskişehir Teknik Üniversitesi'nde oku. Vakıf olmayanlar arasında en köklü olanı o ve bünyesinde kaliteli birçok kişiyi barındırıyor. Okulun adı yeni değiştiği için sadece 4-5 yıllık bir üniversiteymiş gibi görebilirsin. Anadolu Üniversitesi'ne bağlı bir şekilde 1989 yılında sivil havacılık eğitimi vermeye başlamış bir okuldan bahsediyoruz.
Peki havacılıkta devlette değilde özelde çalışmak isteyen biri bu bölümü tercih etmeli mi?
YKS'ye gireceğim ve ESTÜ Havacılık Yönetimi düşünüyorum. Lisenin başından beri kendi çapımda havacılığın her alanında aktifim ve bölüm ilgimi çekiyor. Ama her kafadan ayrı bir ses çıkması da beni ürkütüyor.

Peki havacılıkta devlette değil de özelde çalışmak isteyen biri bu bölümü tercih etmeli mi?
YKS'ye gireceğim ve ESTÜ Havacılık Yönetimi düşünüyorum. Lisenin başından beri kendi çapımda havacılığın her alanında aktifim ve bölüm ilgimi çekiyor. Ama her kafadan ayrı bir ses çıkması da beni ürkütüyor.

Zaten bu bölüm sana devlet değil de özel sektörde daha çok kapı açan bir lisans bölümü. Devlette gidebileceğin yer KPSS'ye hazırlanıp DHMİ bünyesinde çeşitli memurluklara atanmak olacaktır. Özel şirketler bünyesinde mezuniyet sonrasında birçok pozisyona başvurabilirsin.

Bölüm okuması zevkli bir bölüm, benim için öyleydi. Herhangi bir lisans bölümünden mezun olup bu sektörde çalışan insanlar var mı? Çok fazla. Ben Havacılık Yönetimi mezunundan çok mühendis gördüm, birkaç istasyonda. İlgini çekiyorsa bir şekilde yolunu bulur ilerlersin, en önemli nokta orası. İlgi kadar bir önceki mesajda bahsettiğim ayrıntılara da dikkat et derim, özellikle vardiya konusuna.

Geri
Yukarı