Hayatımı nasıl düzene sokabilirim?

• Konuyu başlatan EOS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 188

EOS

Centipat
Daha fazla  
16 yaşındayım ve çok düzensiz hayatım var .ne yapmam gerek? ileride ne yapacağım? hiçbir şeyi bilmiyorum .açıktan okuyorum. normal okula geçmek istedim eylül ayında dediler .bağlamaya başladım onu beceremedim. bu hayatta bir şeyi başaramadım .günümün yarısından fazlasının bilgisayar başında geçiriyorum. hayatımda hiçbir düzen yok .ne çevrem var ne bir işi yapabiliyorum .daha önce bir işte çalışmadım. babam sürekli böyle bilgisayarın başında ne yapacaksın diyor. 18 yaşına 2 senen kaldı diyor. kendi ayaklarının üzerinde durman gerekiyor diyor. ne yapacağımı şaşırdım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha 16 yaşındasın, seni bu kadar dertlendiren ülke utansın. Evet gününün yarısını bilgisayar başında geçirmek sorun gibi görülebilir ama aslında onu nasıl değerlendirdiğinde önemli. Şimdilik basit olarak, kodlama öğrenmeye çalış, dil öğrenmeye çalış, gerekli bilgiler paylaşan youtube içerikleri izle vs. Hepsini oyun oynayarak, oyun videosu izleyerek kullanmak yerine dediğim gibi yapmayı dene. İmkanın varsa spora başla. Orada insanlarla tanışmaktan çekinme, tanışmak için gerekirse bahane bul.

16 yaşındayım ve çok düzensiz hayatım var .ne yapmam gerek? ileride ne yapacağım? hiçbir şeyi bilmiyorum .açıktan okuyorum. normal okula geçmek istedim eylül ayında dediler .bağlamaya başladım onu beceremedim. bu hayatta bir şeyi başaramadım .günümün yarısından fazlasının bilgisayar başında geçiriyorum. hayatımda hiçbir düzen yok .ne çevrem var ne bir işi yapabiliyorum .daha önce bir işte çalışmadım. babam sürekli böyle bilgisayarın başında ne yapacaksın diyor. 18 yaşına 2 senen kaldı diyor. kendi ayaklarının üzerinde durman gerekiyor diyor. ne yapacağımı şaşırdım.
Bende kısmen aynı hayatı yaşıyordum 2020 yılına kadar. 2-3 arkadaşım var liseden onlarla konuşuyorum. Babamı 2020 yılında kaybedince hayatın tokatı çok sert çarptı sonrasında çalışmaya başladım. Tek tavsiyem hayatında ilgi duyduğun şeylere yönelmen ve pes etmemen gerektiği. Hayatını düzene sokabilmen için pes etmeyip, sıkıla bunala olsa bile adım atmalısın. İlk adımın sevdiğin ve ilgi duyduğun şeyleri bulmak ve o konularda kendini geliştirmeye çalışmak olmalı. Çalışma hayatından korkma, yapabileceğin basit işlerde çalışmaya çalış, alacağın ücret az olsa bile hayatında tecrübe kazanırsın, aynı benim gibi tecrübesiz bir şekilde iş hayatına atılmaya çalışırsan hakkını yerler ve psikolojik olarak etkilenirsin sonrasında toparlanman daha zor olur. Gençsin, zamanın var, yapabileceğin her şeyi dene, beş parasız bile olsan yaşadığın şehri yürüyerek gezmeye çalış, insanlarla tanışmaktan korkma karşı cinsle konuşmaktan korkarsan ilk olarak hemcinsin ile konuş, sosyalleş, tecrübe edin sonrasında edindiğin tecrübelerle karşı cinsin ile konuşabilirsin emin ol.

Bireysel bir hayatın mı var yoksa ailene mi bağlısın daha çok?

Ailemle.

Daha 16 yaşındasın, seni bu kadar dertlendiren ülke utansın. Evet gününün yarısını bilgisayar başında geçirmek sorun gibi görülebilir ama aslında onu nasıl değerlendirdiğinde önemli. Şimdilik basit olarak, kodlama öğrenmeye çalış, dil öğrenmeye çalış, gerekli bilgiler paylaşan YouTube içerikleri izle vs. hepsini oyun oynayarak, oyun videosu izleyerek kullanmak yerine dediğim gibi yapmayı dene. İmkanın varsa spora başla. Orada insanlarla tanışmaktan çekinme, tanışmak için gerekirse bahane bul.

Kodlama ve dil öğrenme nerelerde işime yarar.

Bende kısmen aynı hayatı yaşıyordum 2020 yılına kadar. 2-3 arkadaşım var liseden onlarla konuşuyorum. Babamı 2020 yılında kaybedince hayatın tokatı çok sert çarptı sonrasında çalışmaya başladım. Tek tavsiyem hayatında ilgi duyduğun şeylere yönelmen ve pes etmemen gerektiği. Hayatını düzene sokabilmen için pes etmeyip, sıkıla bunala olsa bile adım atmalısın. İlk adımın sevdiğin ve ilgi duyduğun şeyleri bulmak ve o konularda kendini geliştirmeye çalışmak olmalı. Çalışma hayatından korkma, yapabileceğin basit işlerde çalışmaya çalış, alacağın ücret az olsa bile hayatında tecrübe kazanırsın, aynı benim gibi tecrübesiz bir şekilde iş hayatına atılmaya çalışırsan hakkını yerler ve psikolojik olarak etkilenirsin sonrasında toparlanman daha zor olur. Gençsin, zamanın var, yapabileceğin her şeyi dene, beş parasız bile olsan yaşadığın şehri yürüyerek gezmeye çalış, insanlarla tanışmaktan korkma karşı cinsle konuşmaktan korkarsan ilk olarak hemcinsin ile konuş, sosyalleş, tecrübe edin sonrasında edindiğin tecrübelerle karşı cinsin ile konuşabilirsin emin ol.

Abi ilk öncelikle baban için Allah rahmet eylesin çok kötü bir durum sevdiğim ve ilgi duyduğum şeyi nasıl bulacağım onu bilmiyorum birisiyle nasıl konuşurum nasıl arkadaş edinirim bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olur musun okula zaten arkadaş edinmek için başlamak istiyorum dışarıda birisiyle nasıl konuşucağım nasıl bulacağım bilmiyorum.

Son düzenleme:
Daha bireysel takılmanı öneririm. Çok kritik yaşlardasın. Bu yaşlardaki hayallerin, uğraşların, ağzından çıkanlar, kulağından girenler karakterini oluşturacak ve karakterin de gelecekteki hayatına yön verecek. Bol bol hobi edinmeni (en az iki-üç tanesini ileride meslek haline gelebilecek olmalı) öneririm. Bireysellik konusunu ben çok önemli buluyorum belki bende böyledir. Yalnızken daha çok üretken oluyorum. Sen de kendini keşfet bu konuda.

Geri
Yukarı