HDD 82 derece çalışıyor

v3xnon

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar HDD'ye su döküldü diye ben Windows'tan değil direk PC'yi kapatmıştım sonra açtığımda tüm işletim sistemi çöktü neyse diğer HDD'den girip o su dökülen HDD'ye bakınca sağlığı %50 düştü ve sıcaklık değerlerini 82 dereceye kadar çıkartıyor. Ama HDD'ye elliyorum buz gibi en fazla 25 26 derece hissediyorum elimde. Bu nasıl mümkün olabilir HDD mi bozuldu acaba yoksa ısı sensörü falan mı?

IMG_20240513_011744.jpg

Isıyı kontrol eden çipe zarar vermiş olabilirsin veya ısı sensörüne bağlı pinleri kısa devre yaparak yanlış veri gitmesine sebep olmuş olabilirsin, verilerini bir an önce kurtar, toksitlenme vs. tepkimeler sonucu HDD daha kötü duruma gelir zamanla.

Isıyı kontrol eden çipe zarar vermiş olabilirsin, verilerini bir an önce kurtar, toksitlenme vs. tepkimeler sonucu HDD daha kötü duruma gelir zamanla.

bana da öyle geliyor HDD'deki bu anakartın olduğu kısma döküldü su zaten devrelerin yeşil iletkenimsi kablonun olduğu taraf. su döküldükten sonra zaten oldu her şey sağlık da %50 düştü bayağı zarar vermişim ya. Neyse yapacak bir şey yok bilgi için teşekkürler.

Isıyı kontrol eden çipe zarar vermiş olabilirsin veya ısı sensörüne bağlı pinleri kısa devre yaparak yanlış veri gitmesine sebep olmuş olabilirsin, verilerini bir an önce kurtar, toksitlenme vs. tepkimeler sonucu HDD daha kötü duruma gelir zamanla.

Sizce bilgisayarın kendi SATA.

Sizce bilgisayarın SATA ve HDD'ye güç sağlayan diğer kablosuna zarar gelmiş midir yoksa sorun sadece HDD'den mi kaynaklanıyordur?

Bana da öyle geliyor HDD'deki bu anakartın olduğu kısma döküldü su zaten devrelerin yeşil iletkenimsi kablonun olduğu taraf. Su döküldükten sonra zaten oldu her şey sağlık da %50 düştü bayağı zarar vermişim ya. Neyse yapacak bir şey yok bilgi için teşekkürler.

O yeşil yer iletken değil, yalıtkan. Bu yeşil yerlerin altından ince bakırlar geçiyor bu bakırlar en sonunda çipe ulaşınca boya yerine pin/lehim noktası olarak çıkıyor, Senin döktüğün su da bu çıkışları birbirine kısa devre yapıyor.

O yeşil yer iletken değil, yalıtkan. Bu yeşil yerlerin altından ince bakırlar geçiyor bu bakırlar en sonunda çipe ulaşınca boya yerine pin/lehim noktası olarak çıkıyor, senin döktüğün su da bu çıkışları birbirine kısa devre yapıyor.

Evet yanlış demişim şimdi anladım dediğinizi.

Sizce bilgisayarın SATA ve HDD'ye güç sağlayan diğer kablosuna zarar gelmiş midir yoksa sorun sadece HDD'den mi kaynaklanıyordur?

Kabloya da gelmişse su, değiştirmende fayda var. Kabloya su gelmişse, ucundaki pinleri bir süre sonra paslandırabilir, oksitlenme yapar, su bu elektronik cihazlar için lanet bir şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı