HDD ve SSD arasında ne fark var ?

emin.basbay

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Şu sıralar yeni bir sistem toplamaya meyilli olduğum için birçok şeyi araştırıyorum. Aklıma takılan olaysa şu ; HDD ve SSD arasında ne fark var ? Sadece HDD yetmez mi ? SSD nedir neye yarar ?

SSD PC'ye hız katar, sistem daha hızlı çalışır, PC daha hızlı açılır ve daha hızlı kapanır.

Benim kendi çektiğim bir test videosu var izle anlarsın. Windows çok hızlı açılıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD, veri erişim hızı konusunda (milisaniye ile ölçülür) HDD'den 100 kat daha hızlıdır.
Recep abi şöyle bir sorum olacak size.

Standar bir HDD saniyede 150 MB veri taşıyabiliyorken SSD 100 kat hızlı ise 15000 MB veri taşıyabiliyor olması gerekir.
Ancak SSD'ler 500 MB yazma-okuma hızına sahip.

Ben bu güne kadar 5 kat hızlı diye biliyordum. Nasıl oluyor da 100 kat oluyor :D Mantığım el vermedi, merak ettim.

Standar bir HDD saniyede 150 MB veri taşıyabiliyorken SSD 100 kat hızlı ise 15000 MB veri taşıyabiliyor olması gerekir.

Ben bu güne kadar 5 kat hızlı diye biliyordum. Nasıl oluyor da 100 kat oluyor :D Mantığım el vermedi, merak ettim.
Misal olarak söylemiştir çoğunlukla. Kat kat hızlı anlamında.

Saniyede 2 GB okuyabilen SSD gördüm. Daha yükseği mi var ? 15 GB okuyabilen bir SSD olduğunu sanmıyorum :D
Kat kat hızlı anlamında söylese 10 der 20 der, 100 biraz iddialı oldu. Bu yüzden merak edip araştırma gereği duydum.

Bu soruyu soracağını bildiğim için özellikle parantez içinde milisaniye dedim :) Ayrıca mesajda ne dedim? Erişim hızı.

Erişim hızı nedir peki?

Erişim hızı, diskin veriye ulaşma hızıdır. Ortalama bir sabit disk, veriye 10 milisaniye ile ulaşır. SSD'de ise mekanik disk olmadığından bu süre 0.1 milisaniyedir, yani 100 kat daha hızlı. SSD'nin asıl hızını belirleyen şeyin okuma yazma hızı mı olduğunu sanıyorsunuz? Tabii ki hayır. Öyle olsaydı SSD yerine Western Digital VelociRaptor diskler kullanıyor olurduk :)

Bu yüzden ne diyoruz:

SSD, veri erişim hızı konusunda (milisaniye ile ölçülür) HDD'den 100 kat daha hızlıdır.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı