Helldivers 2, DLSS desteği almayacak

DLSS gibi görüntüyü bozan derken?
1080P'de açarsan tabii bozar, laptopum 1440p 165Hz RTX 4060 ekran kartımla DLSS sayesinde her şeyi çatur çutur oynuyoum ama helldiverste FSR 1.0 olduğu için rahatça oynayamıyorum, masaüstü bilgisayarım ise 4K 144Hz, 2160p çözünürlükte DLSS quality Mode'da direkt nativeden daha iyi görüntü veriyor. Güzel saçmalamışsın. Dediğin şeyleri arkasında destekleyebilecek veriler ile kullanmanı rica ediyorum. Aşağıya 2 SS bırakıyorum.

Eki Görüntüle 2126186

Eki Görüntüle 2126185

1080P'de görüntüyü bozuyor. Bunu inkar edemezsin bence. 2K ve 4K'da hiç fark etmez. Biz 1080p için konuştuk zaten.

@Quistin

Kimse çözünürlük vermedi ki zaten. Çoğunluk 1080p için konuşuyor. 2K ve 4K gibi monitör veya sanal çözünürlük yaptığın zaman tabii ki fark az olur.

Dostum adam direkt DLSS görüntüyü bozuyor oyunun bu desteği almaması bize bir şey kaybettirmiyor yazmış. Spesifik bir şekilde FHD yazsa buna ben de katılırım. Şu yazısını bu yazdığınla savunamazsın, zaten fark ettiysen 1440p ve 2160P'de ideal sonuçlar verdiğini söyleyen kişilerin yorumunu beğenip kendi yazımda ben de bunu söyledim, ben şimdi AMD ekran kartları WattMan veriyor sakın almayın diye bir konu açıp birileri bana çıkışınca veya veri sun dediği zaman ben sadece RX400 ve RX500 serisinden bahsediyordum diyebilir miyim? Diyemem, aynı mantık. Spesifik bir şey hakkında konuşuluyorsa bu belirtilmeli. Ben veya başkaları yazısını okuduğunda 1080p ile alakalı alakalı konuştuğunu tahmin edip o detayı oraya kendimiz koyamayız.

1080P'de görüntüyü bozuyor. Bunu inkar edemezsin bence. 2K ve 4K'da hiç fark etmez. Biz 1080p için konuştuk zaten.

Bu dediğin şeye katılıyorum ama konu sahibi 1080p detayı vermeyip genel olarak DLSS'i eleştirmiş, fark ettiysen çözünürlük belirterek eleştiren yorumları beğenmişim ve şu an yazdığının aynısını ben de yazıma eklemişim. Sana katılmama sebebim input lag yorumun olmuş ve bunu da yazımda kanıtlarıyla açıklamışım.

Son düzenleme:
DLSS gibi görüntüyü bozan derken?
1080P'de açarsan tabii bozar, laptopum 1440p 165Hz RTX 4060 ekran kartımla DLSS sayesinde her şeyi çatur çutur oynuyoum ama helldiverste FSR 1.0 olduğu için rahatça oynayamıyorum, masaüstü bilgisayarım ise 4K 144Hz, 2160p çözünürlükte DLSS quality Mode'da direkt nativeden daha iyi görüntü veriyor. Güzel saçmalamışsın. Dediğin şeyleri arkasında destekleyebilecek veriler ile kullanmanı rica ediyorum. Aşağıya 2 SS bırakıyorum

Eki Görüntüle 2126186

Eki Görüntüle 2126185

Aşağıdaki SS'te hardware unboxed DLSS 2 ve native çözünürlüğü 26 oyunda kıyaslıyor, videonun 10 aylık olduğunu ve şu an DLSS 3 (Frame Gen ile karıştırılmasın) döneminde olduğumuzu yani DLSS'in bu videodaki kıyaslamaya göre daha da iyi sonuç verdiğini hesaba katın. Yorumlara NVIDIA fan boy falan da yazmayın 4080 Super'den önce 3090, ondan önce 6900XT kullanıyordum, FSR 2 maalesef tatmin etmedi, 2160p de upscale olmadan kullanılabilinecek bir çözünürlük değil. 3090 bile yetmediği için 4080 Super'e geçtim.

Eki Görüntüle 2126196

Dostum ekstradan %25 fps'e neden hayır denilsin, 60 fps ile 75fps oynamak arasında tabiki akıcılık farkı var.

Veri sunar mısın dostum bak ben yukarıda birsürü kaynak ve veri sundum, 1080P'de doğru ancak 1440P balanced modu bile native 1080'den daha iyi sonuç veriyor.

DLSS Frame Gen input latency ekleyer doğrudur fakat NVIDIA Reflex kullanarak bu ekstra gecikmeyi siliyor ve yaoay kareler ile göze daha akıcı bir görüntü sunuyor, DLSS 3 ise 2-3ms gibi bir input lag ekliyordu yanlış hatırlamıyorsam fakat quality Mode'da verdiği %25 ve performance modunda verdiği %50 civarı ekstra kare (yapay kareler değil) input lagı eklediği 2-3 Ms'ten daha fazla düşürdüğü için genel gecikmeniz olumlu etkileniyor, kaynaklarını aşağıya koyuyorum.

Eki Görüntüle 2126204

Eki Görüntüle 2126205
1080p için demiştim zaten kendim görüyorum oyunlarda.

Dostum adam direkt DLSS görüntüyü bozuyor oyunun bu desteği almaması bize bir şey kaybettirmiyor yazmış. Spesifik bir şekilde FHD yazsa buna ben de katılırım. Şu yazısını bu yazdığınla savunamazsın, zaten fark ettiysen 1440p ve 2160P'de ideal sonuçlar verdiğini söyleyen kişilerin yorumunu beğenip kendi yazımda ben de bunu söyledim, ben şimdi AMD ekran kartları WattMan veriyor sakın almayın diye bir konu açıp birileri bana çıkışınca veya veri sun dediği zaman ben sadece RX400 ve RX500 serisinden bahsediyordum diyebilir miyim? Diyemem, aynı mantık. Spesifik bir şey hakkında konuşuluyorsa bu belirtilmeli. Ben veya başkaları yazısını okuduğunda 1080p ile alakalı alakalı konuştuğunu tahmin edip o detayı oraya kendimiz koyamayız.

Hocam, siz güçlü bir ekran kartı kullanıyorsunuz ve haliyle yüksek çözünürlükte oyunları oynuyorsunuz. Bir de monitör kalitesi bile buna etki edince, sizin istemeden bile güzel görmeniz doğal diye düşünüyorum.

Herkes 2K veya üstünde oynamayabiliyor. Sistemi yetmeyen 1080P'de oynayıp ayar kısıyor. Ayar kıstığı için oyunun görüntüsü haliyle kötü oluyor. Bir de üstüne DLSS açınca oyunu daha da kötü gözükmesi normal. Yani kullanım amacı bazen bilinmiyor çok. Millet açıp geçiyor. DLSS gibi teknolojilerin 2-3 avantajı var. Bu verdiğim örneğe 1-2 örnek de koyulabilir.

Yani özetle, siz yüksek çözünürlüklü bir monitör kullanıyorsanız zaten hataları olabildiğince az alırsınız.

Yani kişinin ayarları, monitörü, çözünürlüğü herkeste değişik. 2K veya 4K oyun oynayan biri ile 1080p düşük ayarlarda ve DLSS açık oyun oynayan kişinin yorumu aynı olmaz. Siz biraz genelleme yapmışsınız sanki.

İnsanlar genel bir yorum yapıyor. Yoksa 2K'da oyna 4K'da oyna gibi bir durum olsa kimse laf etmez zaten.

Hocam, siz güçlü bir ekran kartı kullanıyorsunuz ve haliyle yüksek çözünürlükte oyunları oynuyorsunuz. Bir de monitör kalitesi bile buna etki edince, sizin istemeden bile güzel görmeniz doğal diye düşünüyorum.

Herkes 2K veya üstünde oynamayabiliyor. Sistemi yetmeyen 1080P'de oynayıp ayar kısıyor. Ayar kıstığı için oyunun görüntüsü haliyle kötü oluyor. Bir de üstüne DLSS açınca oyunu daha da kötü gözükmesi normal. Yani kullanım amacı bazen bilinmiyor çok. Millet açıp geçiyor. DLSS gibi teknolojilerin 2-3 avantajı var. Bu verdiğim örneğe 1-2 örnek de koyulabilir.

Yani özetle, siz yüksek çözünürlüklü bir monitör kullanıyorsanız zaten hataları olabildiğince az alırsınız.

Yani kişinin ayarları, monitörü, çözünürlüğü herkeste değişik. 2K veya 4K oyun oynayan biri ile 1080p düşük ayarlarda ve DLSS açık oyun oynayan kişinin yorumu aynı olmaz. Siz biraz genelleme yapmışsınız sanki.

İnsanlar genel bir yorum yapıyor. Yoksa 2K'da oyna 4K'da oyna gibi bir durum olsa kimse laf etmez zaten.

Hocam dediğiniz şeyde şöyle küçük hatalar var sadece onları düzelteceğim, masaüstü sistemim evet yüksek güçte 4080s var o yüzden 4K'yı DLSS olmadan da oynatacaktır ancak laptopumda 1440p çözünürlük için 4060 ekran kartı var ve DLSS olmadan yamuluyor DLSS kullanmaya muhtacım ki bu da 1080p çözünürlükte 3050/2060 kullanan kişilerle aynı performansı veriyor. Onlar da bu oyunu DLSS açmadan oynayamacaklar, şimdi diyorsunuz ki insanlar bu ayarı bilmeden açıp geçiyor. Şu an bir sürü insan bu oyunu akıcı bir şekilde oynayabilmek için FSR 1.0 ayarını açıp oynuyor oyunda da düzgün bir şekilde de belirtilmemiş zaten, kendi arkadaşım üzerinden örnek vereceğim 1080p sisteminde FSR 1.0'ı açmazsa katiyen 60FPS alamıyor oyunun optimizasyonunun iyi olması oyunun hafif olduğu anlamına gelmiyor, düşürdüğü FPS'in hakkını grafiksel olarak verdiği anlamına geliyor. DLSS ayarının bulunması kullanıcıyı kötü etkilemez isterse açmaz buna BF2042 örneğini vereyim, arkadaşımın laptopu 1080p benimki 1440p ikimizin de ekran kartı 4060 Mobile, kendisi DLSS açmadan Native'de oynuyor ve sabit 120FPS oynuyor görüntüsü net, ben ise 1440P'de quality açarak 120FPS oynuyorum ve görüntüm net ikimiz de mutluyuz ama DLSS olmasa ben bu oyunu oynayamayacağım mesela. Helldiversta ise bu durum yaşanıyor açması gereken kişinin FSR 1.0 gibi gözle görülü ve bariz bir şekilde DLSS 3'ün gerisinde olan, rakibi olmayan eski bir teknolojiye muhtaç bırakılması hoş değil.

1080p için demiştim zaten kendim görüyorum oyunlarda.

Bunu eleştiri yazınızda belirtin o zaman hocam lütfen, yukarıda arkadaşa bahsettiğim AMD örneğindeki gibi bir firmanın bir ürününe spesifik olarak bir eleştiride bulunacaksanız özellikle neyi eleştirdiğinizi belirtin. DLSS görüntüyü bozuyor ile DLSS FHD çözünürlükte görüntüyü bozuyor farklı yerlere çıkıyor.

Hocam dediğiniz şeyde şöyle küçük hatalar var sadece onları düzelteceğim, masaüstü sistemim evet yüksek güçte 4080s var o yüzden 4K'yı DLSS olmadan da oynatacaktır ancak laptopumda 1440p çözünürlük için 4060 ekran kartı var ve DLSS olmadan yamuluyor DLSS kullanmaya muhtacım ki bu da 1080p çözünürlükte 3050/2060 kullanan kişilerle aynı performansı veriyor. Onlar da bu oyunu DLSS açmadan oynayamacaklar, şimdi diyorsunuz ki insanlar bu ayarı bilmeden açıp geçiyor. Şu an bir sürü insan bu oyunu akıcı bir şekilde oynayabilmek için FSR 1.0 ayarını açıp oynuyor oyunda da düzgün bir şekilde de belirtilmemiş zaten, kendi arkadaşım üzerinden örnek vereceğim 1080p sisteminde FSR 1.0'ı açmazsa katiyen 60FPS alamıyor oyunun optimizasyonunun iyi olması oyunun hafif olduğu anlamına gelmiyor, düşürdüğü FPS'in hakkını grafiksel olarak verdiği anlamına geliyor. DLSS ayarının bulunması kullanıcıyı kötü etkilemez isterse açmaz buna BF2042 örneğini vereyim, arkadaşımın laptopu 1080p benimki 1440p ikimizin de ekran kartı 4060 Mobile, kendisi DLSS açmadan Native'de oynuyor ve sabit 120FPS oynuyor görüntüsü net, ben ise 1440P'de quality açarak 120FPS oynuyorum ve görüntüm net ikimiz de mutluyuz ama DLSS olmasa ben bu oyunu oynayamayacağım mesela. Helldiversta ise bu durum yaşanıyor açması gereken kişinin FSR 1.0 gibi gözle görülü ve bariz bir şekilde DLSS 3'ün gerisinde olan, rakibi olmayan eski bir teknolojiye muhtaç bırakılması hoş değil.

Bunu eleştiri yazınızda belirtin o zaman hocam lütfen, yukarıda arkadaşa bahsettiğim AMD örneğindeki gibi bir firmanın bir ürününe spesifik olarak bir eleştiride bulunacaksanız özellikle neyi eleştirdiğinizi belirtin. DLSS görüntüyü bozuyor ile DLSS FHD çözünürlükte görüntüyü bozuyor farklı yerlere çıkıyor.
Bunu Nvidia'nın belirtmesi lazım bence vaatleri görüntüyü bozmadan fps artışı ama gel gör ki çok büyük kesim 1080p kullanıyor zaten.

Helldiversta ise bu durum yaşanıyor açması gereken kişinin FSR 1.0 gibi gözle görülü ve bariz bir şekilde DLSS 3'ün gerisinde olan, rakibi olmayan eski bir teknolojiye muhtaç bırakılması hoş değil.

Yani hocam, bu konuda ben sadece optimizasyon iyi yapılmış ise "helal olsun" gibi bir yorumda bulundum görmüşümdür. Yani sonradan düşününce, bu oyunun sistem gereksinimleri belli.

RTX 4060 Ti oyunda Ultra ayarlar ile 60-70 FPS takılıyor, iyi hoş ama... Dandik dandik, hatta RTX 4060'ın 2K veya Ultra ayarlarda oynatan oyunlara DLSS 3 gelirken, 1080P'de 60-70FPS (RTX 4060 Ti ile) veren bir oyuna DLSS veya FSR gelmeyecek olması bana da garip geldi.

İsteyen açar, isteyen açmaz. Bir de, DLSS çıktıktan sonra optimizasyon mevzuları arttı ve sebebi bunlar olduğu söyleniyor. Haklı olarak insanlarda haliyle DLSS'in gelmesini optimizasyonun kötü olmasına bağlayınca, işte DLSS gelmediği zaman böyle tepkiler oluyor.

DLSS artık bir moda haline geldi. Ne yaparsak yapalım, gelecek bu.

GTA 6 çıktığı zaman sırf DLSS veya FSR sayesinde o oyunu oynayanlar olacak. Optimizasyonu iy olduğu halde bile.

İhtiyaç yokken neden durduk yere upscale kullanalım native çözünürlük varken?

Oyunu %25 daha akıcı oynayabilecekken ya da grafik yükseltebilecekken neden yükseltmeyesin? İhtiyacın yoksa açmazsın benim ihtiyacım var onu ne yapacağız? FSR 1.0 açmak zorunda kalıyorum şu an, RTX 2060/3050 kullanan adam şu an 1080P'de de FSR 1.0 açmak zorunda kalıyor. Senin işime yaramıyor diye başkasının da işine yaramayacağı anlamına gelmiyor dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı