Hidrolik mi yoksa Avid BB7 mi?

Hangisi?

• M375 mekanik fren seti yapmak

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    2
  • Anket kapandı .

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Elimde sahte M395 var. Birisi geldiğinde içinde hava vardı diğerini de kullandıktan bir süre sonra hava yaptı yani ikisi için de yağ değişimi gerekli ve bunu kendim yapamamam kötü bir şey. Hatta ayarsız olması yani disk-balata mesafesini ayarlayamamak da kötü. Bu yüzden mekaniğin güzide freni Avid BB7'ye geçmeyi düşünüyorum. Gerçi ilk başta aklımda BB7 de vardı ama "hidrolik" merakından bunu aldım. Şimdi elimde olan frenlere bleed mi yaptırayım yoksa Avid BB7'ye geçip bütün kontrol bana mı geçsin?

Avid BB7 için;
•Avid FR5 fren kolları-30 lira
•Fren ve vites kablo seti-20 lira
•Avid BB7 kaliperler- 210 lira
Toplam 260 lira.
Tabi bu fren setine sahip olduktan sonra M395 seti 150 liraya yanında da bazı alakalı yedek parçaları ile satacağım.

M395 için ise Shimano Mineral Oil | Chain Reaction Cycles bunu alacağım. Doldurmasıyla birlikte 125 lira falan edecek. Bana getirisi bidonla hidrolik yağım kalacak. :)

BB7 alırsam kontrol bende olacak tamir parası olmayacak 2 alyan ile ayarını kolaylıkla yapabileceğim. Şunu da unutmayın hidrolik frenim sahte (sahte olduğunu bilmiyordum dikkat etmedim) ve bir süre sonra bozulacak gibi bir güvensizlik var bir de almış olduğum 1 bidon yağ boşta yatma riski var. Bir de son olarak Shimano'nun M375 mekanik kaliperi var. BB7 ile arasında devasa fark yoksa onu alabilirim hem Türkiye'de bulunuyor hem de daha ucuz.

Not: Mekaniğe dönersem bu hidrolik frenin içini neyle temizleyebilirim?

@BilgisayarKurdu @Frknhrmnc @Bulut Uzer

Sahte olduğu kanısına nasıl vardın ? Bu ayrı bir sorum, öneri olarak ise 260 mekanik frene vermek yerine Formula Rx-Rx1 komple setli HD frenler var sahibinden.com da. Rx-Rx1 'ler downhill, freeride ve enduro kategorilerinde kullanılan f/p ürünleridir. Yağ doldurma konusuna gelince litrelik bir yağa ihtiyacın yok. Herhangi bir mineral yağ alıp kullanabilirsin ve bunu doldurma dahil 20-30 TL gibi çok düşük rakamlara çözebilirsin. Abartmanın manası yok yani.

Aldığım ürünün satıcısı bunu dedi yorumlarda birisi sahte deyince o da cevap olarak Shimano'nun freni değil dedi.
Litrelik bir yağa ihtiyacım yok ama şu Shimano 100 ml yağlar 50 lira falan. 25 liraya 100 ml de satılıyor orası ayrı ama Shimano yağı olmak zorunda diyor buradaki "bisikletçi". 100 lira 2 tüpe vereceğime 1 litre bidona veririm daha iyi.
Mekaniğe dönme nedenim ayarının kolay yapılması burada ayardan kastım fren şu an tutmuyor dur düzelteyim değil. Disk uzaklığını ayarlayabilmem iyi bir avantaj sağlıyor. Bunu hidrolikte yapamıyorum maşanın adaptör girişi yamuk (fabrika çıkışı yamuk olması lazım) mekanikte bunu anlayamamıştım ama hidroliğe geçince yamuk olduğunu anladım kaliperi vidayla tam sıkıştırdığımda yönü değişiyor. Balatanın alt kısmı diske değiyor. Ancak balatayı zımpara yardımıyla oval şekle getirmem gerekiyor değmemesi için. Bahsettiğiniz fren setini sahibinden.com'da bulamadım link atabilir misiniz?

Avid BB7 daha iyi gibi. 260 lira biraz pahalı belki mekanik için ama BB7 yani öyle küçücük balata kullanmıyor. Bunun yerine Shimano M375 alsam 200 liraya denk geliyor. Sizce hangisi daha iyi olur? 260 liraya o dediğiniz hidrolik setten bulamazsam bu iki mekanik arasından birisini alacağım. Açıkçası hidrolik frenden vazgeçmek istiyorum. Sırf ayarını kendim yapamadığım için. Bir de giriş seviyesi hidrolik yerine BB7 bence daha uygun gibi.

Seri dışı bir ürün olabilir ama bu sahte olduğu anlamına gelmez. Shimano marka olarak seri düşü bir çok ürünü var. Görsel koyarsan bir bakalım.

Yağ konusuna tekrar dönecek olursak düzgün her mineral yağ olur. Çoğu bakkal kafalı bisikletçi "belki benden alır" kafası ile uymaz der ama farkı yok, herhangi bir marka mineral yağ alıp ucuzundan kullanabilirsin. Hatta benzinliklerden alıp kullananlar bile var takma o kadar.

Fren mesafe kontrolüne M395 imkan sağlıyor mu bilemem ama uzun zamandır Shimano ürünler kullanmadığım için bir şey diyemem. @BilgisayarKurdu biliyor olabilir.

Formula Rx konusu içinde kusura bakma maalesef kalkmış ya da satılmış. Son olarak karar senin mekanik hiç kullanmadım ve bilgim yok.

@Bulut Uzer ile birlikte yanılmıyorsam sana, rotorları büyütme demiştik. İnşallah bu kaliper ayağı yamulma durumu yeni olmamıştır :(

Birincisi mekanik disk fren olayına girme, şahsen kullandım ve durdurmadığını gördüm.
Hele ki ağırlığın da varsa çok net bir şekilde durmak istediğin yerde duramıyorsun bu sistemle.
Yağışlı havada yokuş aşağı mazallah hepten gider fren tepkisi.

Shimano seri dışı ürünleri çakma falan değil, üzerindeki Shimano etiketini koyan da bizzat Shimano, o ismin kullanım hakkına sahip olan firma da Shimano.
M395 SLX seviyesi kadar sorunsuz olmasa da yinede kaliteli diyebileceğim bir fren seti. Tek sorun yağ ise set halinde 35TL'ye değiştiren tonla yer var. Her şeyin setini almanı önermem, frene 50 kere yağ basmıyorsun zaten. 1 kere basıp yıllarca kullanırsın sorunsuzca benim gibi.
Ama bize bir fotoğraf at şu fren setinden, kaliper konumunu ayarlayamadığın set mi olurmuş ya :)

Ve kaliper ayağı yamulmuşsa balata törpüleyerek falan pek bir şey elde edemezsin. Kaliperin paralelliği bozulduğu anda yapabileceğin pek bir şey kalmıyor. Çünkü sen freni köklediğinde o kaliper eskisi kadar kusursuz ve dengeli tutunamıyor. 1 kere esneyen ayaktan da pek hayır gelmez hani sonradan.

Rotorla alakalı değil. Çünkü kaliper ayağı sola doğru hafiften yamuldu. Ki şunu da belirteyim ben 180 mm rotoru almadan önce hidroliği taktım adam orada çekiçle vura vura düzeltmeye çalıştı fren ayağı yamuk dedi. Ayardan kastım pistonları ileri ya da geri çekememek. Bunun için Avid BB7 almayı düşünüyorum. Ve balataları öyle küçük baş parmağı kadar değil B01S gibi. Shimano M375 mekanik kaliper de zaten B01S kullanıyor. 260 lira mekanik için pahalıysa 5 liraya fren kablo ve tellerini bakkal gibi bir yerden alırım, fren kollarını da isimsiz alüminyum alaşım alırım. Ama almışken güzel olsun diye FR5 almayı düşünüyorum fren kabloları da öyle sandığınız gibi kıytırık değil iç koruması daha farklı. Bir de ileride maşayı da değiştireceğim 125 mm Air maşa alacağım. Üzülecek bir durum yok. Ayrıca tanıdık tornacı var zor mu, giderim düzelttiririm orada.

Kilom da 50-55 hadi ağır olayım bisikletin tekeri zaten 4" nereye frende duramıyorum? :D Ayrıca hidroliğe geçme sebebim fren mesafesi değil fren kaliperinin dayanıksız olmasıydı. Bu yüzden hidroliğe geçtim o sıra aklımda Avid BB7 de vardı. Keşke o sıra alsaydım 150 liraydı.

Neyse bakacağız artık 35 liraya yaptırabileceğim Şişli-Mecidiyeköy tarafında bildiğiniz bir yer var mı? Orada yaptırabilirim.

Shimano M375 mekanik alabilirim 2 tanesi 150 liraya geliyor 60 lira daha ucuz. Sizce hangisi daha iyi Avid BB7 mi yoksa M375 mi? Arada fark yoksa M375 alabilirim.

Benim için önemli olan dayanıklılık ve kolay tamir. Bu yüzden Avid BB7 almayı düşünüyorum. Bakalım 35 liraya yaptırırsam biraz öyle takılacağım 2-3 ay sonra cortlarsa hiç düşünmeden Avid BB7 alırım.

Senin kafanda neyi nasıl yapacağın zaten kurgulanmış az çok, bizler kadar da biliyorsun belli ki. Kafana eseni yap derim.

@BilgisayarKurdu Bu arada ilk 100KM rodaj bakımı yapacağım, vites ayarını yaptım . Fren bakımını da yapıp bisikleti güzelce temizleyeceğim. Bisikletçi ne kadar alır?
Bazı mağazalar var, basit bir bakımı göklere çıkartıp 130TL fiyat çekiyorlar. Asgari ücretten hesapla bir kişinin 2,5 günlük ve 25 saatlik emeği olan meblayı istiyorlar :) Ve bisikleti teslim aldığın kadrosunun doğru düzgün temizlenmediğini fark ediyorsun. Kadro üzerinden mazotlu bezle geçmek ile temizlenmiyor bu alet. Çoğu işletme su ile pislikleri uzaklaştırma yoluna bile girmiyor öncesinde.

Hal böyleyken genel bir takım - temizliğe verilecek maxsimum ücret 50TL olmalı diye düşünüyorum. Şişli tarafları kalabalık vardır diye tahmin ediyorum, çok sayıda bisikletçi. 40'a işini güzelce yapan da bulursun bence. Bulamazsan da nere ucuzsa oraya gidersin, bisiklet altında sonuçta.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı