Rehber Hot Wheels Koleksiyonu

Hocam bu aracın değerini söyleyebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• IMG_20230928_071657.jpg
    IMG_20230928_071657.jpg
    148,9 KB · Görüntüleme: 80
  • IMG_20230928_071718.jpg
    IMG_20230928_071718.jpg
    161,4 KB · Görüntüleme: 79
Fiyatlar yükselmeden önce ben toplama başlamıştım. Benim bütçem daha çok regular modellere yetiyordu ama tanesi 50 60 tl çıvarlarına gelince ve çevremde yeni güzel modeller bulamayınca bıraktım.
Duvarımda her baktığımda mutlu olduğum bir köşeye sahip oldum.
Eki Görüntüle 1958373
Benim böyle köşem olsa (ama bunun karakter figürlüsü) bende mutlu olurdum hocam baya iyiymiş arabalar, tablolar falan güzel bir görüntü olmuş elinize sağlık.

Bugün Hot Wheels koleksiyonuna yeni başlamış kişiler için bir rehber hazırlama kararı aldım, çünkü ortada dönen çok yanlış var bunları düzeltmemiz lazım :).
Öncekikle Hot Wheels koleksiyonerliği nedir onu bilelim, Hot Wheels koleksiyoneri deyince aklınıza sadece Hot Wheels marka araçlar gelmesin Hot Wheels koleksiyonerlerinin çoğu aslında Majorette, Mini GT, INNO64, tarmac ve benzeri üreticilerinin modellerini de topluyabilir. Ama bugün Hot Wheels üzerinden gideceğiz, Hot Wheels koleksiyoneri dediğimiz kişiler Hot Wheels'in yetişkinlere özel ürettiği Premium ve RLC modelleri toplayıp odasında ve evinin bilimum yerlerinde sergileyen kişilere denir. Tabii ülkemizin ekonomisi kısıtlı olduğu için çoğu koleksiyoner regular ismini verdiğimiz ve marketlerde bulunan çocuklara yönelik modelleri toplamak zorunda kalıyor.
Odamızda sergilediğimiz modelleri kimimiz açarak raflara veya masaya dizeriz kimimiz ise kutusunda kapalı şekilde saklarız, “kapalı kutu saklayanlar karaborsacı!” veya “açanlar çocuk mu?” gibi sözlere gerek yok herkesin sevki kendine sonuçta :D. Ben açmıyorum şahsen.
Şimdi anlattıklarım size çok neşeli gelmiştir evet ama bu hobinin karanlık bir yüzü var. Tüccarlar. Evet bildiğiniz markette satılan o 50 liralık modelleri sırf Fast Furious filminde 2-3 saniye gözüktü diye millete 2-3 katı fazla fiyatından
Millete kekleyen tipler. Bi' bitmediniz… desem yeridir, kusura bakmayın ama teneke diyebileceğim bir araç olan Supra'yı neden abartıyorsunuz? Neyse tamam sinirlenmeyelim tadımız kaçmasın.
Forumdada görüyorum mesela biri arabanın değerini sormuş herkes Google'a model adını yazıp Trendyol gibi yerlerden fiyatlara bakmış, arkadaşlar bu çok yanlış bir hareket onu baştan söyleyelim. Trendyol gibi herkesin satış yapabildiği yerlerde çok abartı fiyatlar dönebiliyor yani bir aracın değerini asla internet fiyatları belirlemez onu da bilelim.
Gelelim hatalı, error modellere. Bugün forumda biri bununla ilgili konu açmıştı error model değerli mi diye, hayır arkadaşlar error modeller değerli değil aksine değeri düşebiliyor o arkadaşada selam olsun konuyu açmama vesile oldu <3.
Şimdi az çok kafanızda Hot Wheels koleksiyonerliği oluşmuştur diye düşünüyorum o zaman modelleri tanıtayım.
Regular modellerden başlayalım, regular modeller Hot Wheels'ın ürettiği en ucuz ürünlerden biridir ve hedef kitlesi aslında yukarlarda da dediğim gibi çocuklardır, ama koleksiyonerlerde sık sık bu modellere yönelirler. Regular modellerin gövdesi metaldir, tekerleri plastiktir, tabanı plastiktir ve bazen far/stop detayları yapılmaz kel gibi durur. Dünyadaki neredeyse çoğu markette bulabilirsiniz Türkiye fiyatı an itibari ile 50-70 lira arasındadır ama her ay artıyor neredeyse Amerika'da ise 1.30 Dolar genellikle.

Eki Görüntüle 1958275

Örnek bir regular fotoğrafı, Dip not: Fotoğrafta gördüğünüz model çoğu ülkede görebileceğiniz regular kartı fakat başta Amerika olmak üzere belirli ülkelerde bu kartonet daha uzun long Card Hot Wheels diye aratıp bulabilirsiniz.)
Dediğim gibi bu regular modellerin değeri 50-70 TL fakat bu regular modellerin çıkması daha nadir versiyonları var: Sth ve th.
Th modelerin normal Basic modellerden hiçbir farkı yoktur oldukça kolay bulunur sadece aracın altında gri bir logo vardır değeri genellikle aynıdır ama tutulan bir modelse artabilir.
Sth ise th modellere göre çok daha nadirdir, tekerleri plastik değil kauçuktur ve renkleri daha metaliktir. Normal fiyatından 40-50 kat yükseğe bile satılabilir eğer tutulan bir modelse, ama genellikle 20 kat yüksek modelin sthsi yoktur belirli modellerin sthsi vardır.

Eki Görüntüle 1958277

Sağdaki Sth, soldaki Th. Sth'nin açılımı Super Treasure Hunt olup Th'nin açılımı Treasure Hunt'dır.

Eki Görüntüle 1958278

Burdada normal model ile Sth modelin farkını görüyoruz çok net bir fark var zaten gördüldüğü gibi.
Şimdi gelelim Premium modellere. Premium modeller regularlarım aksine gerçek koleksiyon ürünleridir, regular modellerin 3-4 gömlek üstüdür. Premium modellerin tekerleri kauçuktur (istisna setler var ama kafanız karışmasın diye anlatmayacağım) tabanları metaldir ve far/stop detayları her modelde vardır (ilk çıkanlarda yok). Premium modellerin Türkiye satış fiyatı an itibarı ile 180 TL Amerika'da ise 6 Dolar.
Regular modellerde Sth'den bahsetmiştik, premium modellerde ise chase var. Chase modellerin normal premiumlardan farkı renginin farklı olmasıdır, normal modelin aksina siyah renkte olurlar (beyaz chaselerde var ama görebileceğiniz tüm chaseler siyahtır genelde.) Ve kartonettede modeli siyah şekilde görürüz yine sth gibi nadirdir ve alınan fiyattan çok daha yükseğe satılabilir.

Eki Görüntüle 1958281

Kırmızı olan normal, siyah olan chase model. Chase modeller sadece Car culture serilerinde olur boulevard, Fast furious ve retro serilerinde chase olmaz. Gördüğünüz gibi renk ve kartonet farkı var ve altta “0/5” yazıyor.
Şimdi ise sonlara doğru geliyoruz, RLC modeller.
RLC'nin açılımı Red Line Club'tur, Hot Wheels'in tamamen yetişkinlere özel ürettiği modellerdir ve mağazalarda bulamazsınız. Hot Wheels'in kendi sitesinde satılıp abonelikle alınır. RLC modeller 25 dolara satılır ve siteye sadece sınırlı sayıda stokla gelirler seri üretim yoktur.
Rlc modellerin boyası Sth gibidir, kapıları ve kaputları genelde açılır ve çoğunun farklı özellikleri vardır.

Eki Görüntüle 1958282

Örnek bir RLC fotoğrafı (siz hiçbir modele aşık oldunuz mu, ben oldum :D)

Premium ve regular modellerde olduğu gibi chase gibi muhabbetler yoktur ne aldıysan o gelir. Elite64 gibi serilerde var ama yine RLC sayılır ikisi de aynı mantık.

Aslında daha çok Hot Wheels ürünü var ama yeni başlayan birinin şimdilik bilmesi gerekenler bu 3 temel ürün şimdi hepsini anlatmaya kalksam karakter sınırı yetmez o yüzden bana sormak istediğiniz her şeyi çekinmeden sorabilirsiniz. İyi geceler, İyi hobiler ve iyi Sosyaller.
Error ürünü için konu açan benim bu arada. :D

Evet eskidikçe değeri artıyor modellerin.

2013 yapımı Lamborghini sesto elemento ve Lamborghini veneno var hocam kutuları açılmış fakat venenonun kutusu duruyor sizce bu araçlar iyi midir?

Hocam bu aracın değerini söyleyebilir misiniz?
Kutusu varmı hocam?

Geri
Yukarı