Çözüldü HP nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
İnternetten araştırmama rağmen anlayamadım. HP gücü tam olarak ne oluyor? Fazla HP ise ne olur? HP saniyede hızın yükseliş gücü mü oluyor?

Çözüm
Öncelikle gücün tanımını bilmeniz lazım.
HP saniyede hızın yükseliş gücü mü oluyor?
Böyle bir soruyu soran biri gücü bilmiyordur.

75 kg kütleli bir cismin 1 saniyede 1 metre havaya kaldırılmasını sağlayan güce 1 beygir gücü denir.
Güç ise birim zamanda aktarılan/dönüştürülen enerjidir.

Araba için sorduğunuzu varsayıyorum. Hızını artırması için beygir gücüne ek bir sürü değişken (araç kütlesi, motor yakıt türü, motor bore ve stroke değeri, yakıt kalitesi, alınan havanın basıncı, o anda bulunulan vites, motorun o anki devri...) var.
Bir de ivme diye bir şey var. Birim zamanda hızda olan değişimi ifade eder. Sabit hızla giderseniz ivmeniz sıfır olur. Her saniye hızınızı 10 m/s artırırsanız ivmeniz 10 m/s^2 olur.

Soruyu soran gücü bilmiyordur dedim çünkü yükseliş gücü çok absürt bir tabir. Yükseliş miktarı deseniz beygir gücünü bilmeyen biri derdim.

HP= Beygir gücü.
O kadarını bildiğini sanıyorum. İfade ettiği şeyi soruyor bence.
Araçlarda Horse Power yani beygir gücü.
Oyunlarda HP ise Hit ya da Health Poins oluyor. Can puanı gibi bir çevirisi var.

Öncelikle gücün tanımını bilmeniz lazım.
HP saniyede hızın yükseliş gücü mü oluyor?
Böyle bir soruyu soran biri gücü bilmiyordur.

75 kg kütleli bir cismin 1 saniyede 1 metre havaya kaldırılmasını sağlayan güce 1 beygir gücü denir.
Güç ise birim zamanda aktarılan/dönüştürülen enerjidir.

Araba için sorduğunuzu varsayıyorum. Hızını artırması için beygir gücüne ek bir sürü değişken (araç kütlesi, motor yakıt türü, motor bore ve stroke değeri, yakıt kalitesi, alınan havanın basıncı, o anda bulunulan vites, motorun o anki devri...) var.
Bir de ivme diye bir şey var. Birim zamanda hızda olan değişimi ifade eder. Sabit hızla giderseniz ivmeniz sıfır olur. Her saniye hızınızı 10 m/s artırırsanız ivmeniz 10 m/s^2 olur.

Soruyu soran gücü bilmiyordur dedim çünkü yükseliş gücü çok absürt bir tabir. Yükseliş miktarı deseniz beygir gücünü bilmeyen biri derdim.

HP= Beygir gücü.
O kadarını bildiğini sanıyorum. İfade ettiği şeyi soruyor bence.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı