Çözüm HP Victus 16, oyundan 30 dakika sonra oluşan performans kaybı ve FPS düşmesi

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Taha K.

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Kaldırım mühendisi
Merhaba birçok yerde HP Victus 16 cihazının 30-40dk oyun ardından FPS düşmesi sorunu yaşandığını gördüm ve bu durum tabii ki benim de başıma geldi.
Firmanın kullanıcıları dinlediği belli ki bir sonraki nesilde cihazı kalınlaştırıp soğutmaya daha çok alan verdiler. Bu sorunun çözümü aslında çok basit.

Tek yapmamız gereken HP Omen Gaming Hub programını bilgisayarımıza indirmek ve performans kontrolü kısmından default seçeneği yerine performance seçeneğini seçmek.

Peki bu sorun neden kaynaklanıyor? HP Victus serisi cihazımda 75W bir ekran kartına sahibim ve default profilde Max 60W olacak şekilde çalışıyor, bu seçenek aktifken de ekstra olarak fanları da kısıtlıyor ve fan gürültüsünü minimuma indiriyor. Hal böyle olunca da cihaz ısınıp voltaj kısıtlamasına gidiyor ve ekran kartımızı 30W'a sabitliyor. Seçeneklerden performance seçeneğini seçerseniz fan ve voltaj kısıtlaması olmadan ful performansta kullanıyorsunuz ve eğer cihazın hava alabileceği bir ortamdaysa uzun saatler boyu performans sıkıntısı çekmeden oyunlarınızı oynayabilirsiniz.

Umarım bu sorunu cihazın BIOS yazılımını güncelleyip soğutma ilkesini direkt woltajı yarısına sabitlemek yerine kademeli olarak azaltan bir sistem getirirler ve sorun çözülür.

Ayrıca bu program için cihazın numpad'i üzerine Omen logosu şeklinde bir kısayol tuşu eklenmiş kolayca erişilebilir.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-09-08 204900.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-08 204900.png
    212,6 KB · Görüntüleme: 58
Teşekkürler hocam faydalı olmuş. Yalnız 75 watt olduğuna emin misiniz? Benimki de HP Victus 16 ama HP'ye sorduğumda 120 watt olduğunu söylediler. 105+15 şeklinde de olabilir belki ama 75 demediler.

Merhaba birçok yerde HP Victus 16 cihazının 30-40dk oyun ardından FPS düşmesi sorunu yaşandığını gördüm ve bu durum tabii ki benim de başıma geldi.
Firmanın kullanıcıları dinlediği belli ki bir sonraki nesilde cihazı kalınlaştırıp soğutmaya daha çok alan verdiler. Bu sorunun çözümü aslında çok basit.

Tek yapmamız gereken HP Omen Gaming Hub programını bilgisayarımıza indirmek ve performans kontrolü kısmından default seçeneği yerine performance seçeneğini seçmek.

Peki bu sorun neden kaynaklanıyor? HP Victus serisi cihazımda 75W bir ekran kartına sahibim ve default profilde Max 60W olacak şekilde çalışıyor, bu seçenek aktifken de ekstra olarak fanları da kısıtlıyor ve fan gürültüsünü minimuma indiriyor. Hal böyle olunca da cihaz ısınıp voltaj kısıtlamasına gidiyor ve ekran kartımızı 30W'a sabitliyor. Seçeneklerden performance seçeneğini seçerseniz fan ve voltaj kısıtlaması olmadan ful performansta kullanıyorsunuz ve eğer cihazın hava alabileceği bir ortamdaysa uzun saatler boyu performans sıkıntısı çekmeden oyunlarınızı oynayabilirsiniz.

Umarım bu sorunu cihazın BIOS yazılımını güncelleyip soğutma ilkesini direkt woltajı yarısına sabitlemek yerine kademeli olarak azaltan bir sistem getirirler ve sorun çözülür.

Ayrıca bu program için cihazın numpad'i üzerine Omen logosu şeklinde bir kısayol tuşu eklenmiş kolayca erişilebilir.
Eco ile Quiet modun tam olarak farkı nedir? Eco moda alıncada fanlar sessizde çalışmaz mı zaten. İkisi aynı gibi gözüktü bana.

Teşekkürler hocam faydalı olmuş. Yalnız 75 watt olduğuna emin misiniz? Benimki de HP Victus 16 ama HP'ye sorduğumda 120 watt olduğunu söylediler. 105+15 şeklinde de olabilir belki ama 75 demediler.
Kendisinin 3000 ekran kartına sahip bir cihazı var büyük ihtimal. Yeni 2023 Victuslarda 120 diye biliyorum

Hocam cihaza göre değişiklik gösteriyor ben kendi cihazımdan yola çıkarak yazdım 3050 Ti Max Q ekran kartına sahibim.

Eco ile quiet modun tam olarak farkı nedir? Eco moda alınca da fanlar sessizde çalışmaz mı zaten. İkisi aynı gibi gözüktü bana.

Kendisinin 3000 ekran kartına sahip bir cihazı var büyük ihtimal. Yeni 2023 Victus'larda 120 diye biliyorum.

Hocam quiet mod sadece ekran kartının performansı ve fanın devrini kısıyor eco mod ekran yenileme hızı işlemci ve ekran kartı gücünün kısıyor.

Bu sorunu ben de okudum. Hp victus’ un yeni serilerinde bu sorunun olmadığını yazmışsınız. 7Z590EA modeli yeni seri midir? Yoksa bu sorun bu modelde de çıkabilir mi?

Bu sorunu ben de okudum. HP Victus'un yeni serilerinde bu sorunun olmadığını yazmışsınız. 7Z590EA modeli yeni seri midir? Yoksa bu sorun bu modelde de çıkabilir mi?

Hocam bu olay bir sorun değildir sadece Omen hub yükleyip gerekli ayarlar yapılmadığı için cihaz sessiz çalışma ilkesinde yani default halde kalıyor :). Ayrıca evet sizin cihazının gördüğüme göre yeni seriden.

Çok güzel açıklamışsınız, teşekkür ediyorum. Fakat kafamda hâlâ bir soru var. Ben bilgisayarı aldıktan sonraki 3 ay boyunca (alalı 9 ay oldu) R6, Plague Tale gibi oyunları default profilde oynayabiliyorken 3. aydan itibaren bu olayı yaşamaya başladım. Bu cihaz ilk üç ay default profilde sorunsuz oynatabiliyorken üç ayın sonunda bunun ortaya çıkmasına dair bir tahmininiz var mıdır?

Çok güzel açıklamışsınız, teşekkür ediyorum. Fakat kafamda hâlâ bir soru var. Ben bilgisayarı aldıktan sonraki 3 ay boyunca (alalı 9 ay oldu) R6, plague tale gibi oyunları default profilde oynayabiliyorken 3. aydan itibaren bu olayı yaşamaya başladım. Bu cihaz ilk üç ay default profilde sorunsuz oynatabiliyorken üç ayın sonunda bunun ortaya çıkmasına dair bir tahmininiz var mıdır?

Birkaç faktör yüzünden gerçekleşmiş olabilir.
1- cihazın tozlanması ve fabrika çıkışı kalitesiz macun kullanılması kaynaklı performans düşüşü.
2- Türkiye'de 4 farklı mevsim yaşanıyor olması: Saçma gelebilir fakat ortam sıcaklığı fanlı soğutma sistemlerini etkiliyor.
3- yazılım kaynaklı sorun: Gerek BIOS gerekse ekran kartı firmasının yazılımından kaynaklı performans sorunu.

Yeni konular

Geri
Yukarı