Custom ROM Huawei Mate 10 Pro BLA-L09 ile nasıl GSI ROM kurulur?

hatedone

Zeptopat
Daha fazla  
Gsı ROM'lar hakkında çok kötü konuşmuşsunuz 🙁 gsı ROM'lar hayat kurtarabilirler. Eğer telefonunuzun fabrika çıkış Android sürümü 8 ve üstü ise telefonunuza uygun bir recovery kurup ROM flaşlayabilirsiniz. Telefonunuzun vndk sürümüne bağlı olan ROM seçim listeniz çok geniştir. Her ROM'un farklı artı ve eksileri olabilir, hataları ve fixleri her sürümde değişir. Alıştıktan sonra normal bir Custom ROM kurmaktan daha basit olan gsı ROM kurmak aşırı basittir. TWRP veya benzeri bir recovery üzerinden "System","data","cache","ınternal Storage" ve "dalvik"i seçip temizledikten sonra, hafıza kartınıza indirdiğiniz gsı ROM imajını bulup, sistem imajı olarak flaşlamanız yeterlidir. Flamegapps veya Opengapps'ın romunuzun Android sürümüne uygun bir versiyonunu indirip hafıza kartınıza atıp flaşladıktan sonra tertemiz ve güncel telefonunuz hazır. Android 8 çıkışlı telefonlarda vndk sürümü 26'dır ve son Firmware Update ile bu sürüm satıcınız tarafından güncellenebilir. Telefonunuzun treble desteğini öğrenmek için "treble ınfo" indirip telefonunuzun a-only / ab durumunu öğrenebilir, vndk sürümüne bakabilirsiniz. Son Firmware güncellemelerini yüklemeniz çoğunlukla pek sorun teşkil etmez fakat bazı firmalar telefonlarının Bootloader kilidi açılmasını ve özel ROM kurulmasını istemez ve bu yüzden engel koyarlar (örneğin Huawei). Bu yüzden her zaman en son Firmware Update'i yüklemek her zaman mantıklı değildir. Şahsi telefonumda (fabrika çıkış Android sürümü 8 olan Y6 2018 kullanıyorum.) Şu anda Android 10 havoc OS 3.8 ROM'u ve flamegapps Basic versiyonu kurulu. Telefonumun en son Firmware Update'i ile gelen engelleri yüzünden 8.0.0.155 C438 sürümüne downgrade yapmak zorunda kaldım ama şu anki vendor ile ROM'lar sorunsuz çalışıyor. Telefonunuza gsı ROM kurmak isterseniz size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. İyi sosyaller.

Merhaba kardeşim Huawei Mate 10 Pro BLA-L09 adli telefona sahibim şu an telefonu 9.1'den Android 8'e düşürmekteyim. Project Elixir sitesinden gsi surumunu kuracağım. TWRP Android 9 da beni Fastboot moduna atiyordu. Fastboot flash System System. İmg komutlari ise yaramadi. Vbmeta. İmg dahil tum imaj dosyalarina sahibim. Android 12 surumunde fastbootd cikiyordu buyuk ihtimalle a/b cihazim cunku generic System ımage found System-ARM64-AB. İmg. Xz - project table Support - vndk version 28.0 - vndk Lite Full linker namespace separation enable - manifest location modern - System as root enable - seamless upgrades and dynamic partitions unsported - CPU Arch ARM64 and binder 64-bit bu ozelliklere sahibim. Cihazimda Bootloader kilidi acik hayliyle :D şu an HiSuite uzerinden android 10 dan Android 9.1.0.345 surumune dusuruyorum ondan sonra Android 9.0.0.47'yi USB bellek uzerinden geri guncelleyecegim ardindan Android 8'e dusurecegim. Bu islem belki 2 gune sarkabilir ondan dolayi ne zaman yazarsan kafi benim icin.

Merhaba kardeşim Huawei Mate 10 Pro BLA-L09 adli telefona sahibim şu an telefonu 9.1'den Android 8'e düşürmekteyim. Project Elixir sitesinden gsi surumunu kuracağım. TWRP Android 9 da beni Fastboot moduna atiyordu. Fastboot flash System System. İmg komutlari ise yaramadi. Vbmeta. İmg dahil tum imaj dosyalarina sahibim. Android 12 surumunde fastbootd cikiyordu buyuk ihtimalle a/b cihazim cunku generic System ımage found System-ARM64-AB. İmg. Xz - project table Support - vndk version 28.0 - vndk Lite Full linker namespace separation enable - manifest location modern - System as root enable - seamless upgrades and dynamic partitions unsported - CPU Arch ARM64 and binder 64-bit bu ozelliklere sahibim. Cihazimda Bootloader kilidi acik hayliyle :D şu an HiSuite uzerinden Android 10'dan Android 9.1. 0. 345 surumune dusuruyorum ondan sonra Android 9.0. 0. 47'yi USB bellek uzerinden geri guncelleyecegim ardindan Android 8'e dusurecegim. Bu islem belki 2 gune sarkabilir ondan dolayi ne zaman yazarsan kafi benim icin.

A/b olayını pek bilmiyorum ama TWRP lazım olursa, Fastboot modunda TWRP ile boot etmen lazım. Fastboot moduna girip fastboot boot twrp.img komutu ile TWRP açabilirsin. Gsı flaşlama hakkında araştırmalarımı 2022 Ekim civarlarında yaptığım için artık pek hatırlamıyorum. Telefonum a-only olduğu için de a/b bir telefon hakkında pek bir bilgim yok maalesef. Ama internette "A/B gsı flash" diye aratırsan bir sürü tutorial olduğunu görürsün. Link atmak isterdim ama galiba farklı bir forumun linkini atmam yasak 🤷‍♂️ Ama şu iki link işini görebilir
How to Flash Various Files in A/B Partition Devices How to Flash a GSI on an Android Device
Flaşlamak istediğin ROM'u Google'da aratırsan karşına o ROM'u nasıl flaşlaman gerektiğini anlattıkları birçok forum çıkar. Ayrıca telefonun dinamik bölümler desteklemiyor. Bu yüzden abd reboot bootloader komutunu kullanmalısın. fastboot reboot fastboot komutunu kullanmana gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı