Hukukta iş var mı?

cunhanda

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu sene hukuk fakültesi kazandım. Ama bölüm hakkındaki yorumları okuduğumda daha gitmeden bölümden soğudum. Herkes artık bölümün bittiğini, iş bulunamadığını söylüyor. 4 sene sonra mezun olacak biri olarak iş imkanı ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsanın olduğu yerde tantana bitmez.
İş olur ama sen kendini geliştir.
Ben özelde uğraşamam diyorsan YDS'den de en az C al ve Kamu Kurumlarının sınavlarına gir.
Kamu daha rahat olur.

Şu an için eski imkanları kalmadı, işsizlik arttı. Buna mühendisliği de dahil edebilirim. (mühendisim)
Bana göre şu an en çok iş imkanı olan sektör, sağlık.
4 sene sonrasını görmek pek kolay değil. Zaten kazanmışsın, tekrar hazırlansan okul puanı deniyordu sanırım benim zamanımda o puan üzerinden kesinti yapılırdı, dereceyi olumsuz etkilerdi. Şu an yapabileceğin en iyi şey. 4 sene de okulunu bitirmek, önüne gelen fırsatları değerlendirmek.
Bazen kimisi iş bulamazken kimisi hemen bulabiliyor, buna şans ve bireysel kariyer (cv) etki ediyor.
Okurken mümkünse bir büroda, gerekirse (para dahi almadan) okuldan arta kalan zamanlarında çalışmaya bak en azından okulu bitirdiğinde iş biliyor olursun bu sana kapılar açar.
Hayatının en güzel yıllarını geçireceğin bir dönem, keyfini çıkar. Hayatında başarılar.

İlginin olmadığı bir bölümse bence okuma. Üniversitelerde çok fazla hukuk fakültesi açıldı. Başlangıç maaşları da fazlasıyla düşük. Hatta nitelik belirlemeye dair sanırım bir sınav bile yapılmaya başlandı meslek içerisinde. İsmini hatırlamıyorum ama öğretmenlerin atama sınavı olan KPSS sınavı gibi bir şeydi sanırım. Yani çok fazla öğrenci alımı olmaya başlandı ve ilerisini de çok iyi göremiyorum. Eskisi kadar nitelik barındırmıyor bence. Tabii okuduğun üniversiteye göre değişir.

Beni yanlış anlamayın ama hukuk okuyan birisinin- tabi, kötü üne sahip bir okulda okumuyorsa- işsiz kalması iş bulmasından çok daha zordur.
Hukuk, kişiyi yorar. Ancak, sizi işsiz bırakacak bir bölüm de değildir. Tabi, hayatında ders çalışmaktan veya ezber yapmaktan başka bir şey yapmayan birisinin işsiz kalması olası...

Hangi üniversitedesiniz? Bu kısmen alacağınız eğitime, kısmen de size bağlı. Ben de hukuk fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim. Bana kalırsa hukuk, İstanbul, Ankara ve birkaç büyük vakıf üniversitesi harici yerlerde okunmaz. Ankara bürokrasi şehri ve işin büyük bir kısmı burada dönüyor. Üstelik bazı hukuk büroları İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi mezunları harici stajyer bile kabul etmiyorlar. Buradaki farkı senin bilgi birikiminle kapatman gerekecek. Eğer ki amacın adli yargı sınavından yüksek puan almak ise bu da senin çalışma tempona bağlı. Kendi büronu açmak ya da özelde çalışmak istiyorsan dil ve ileri derecede ofis kullanımına hakim olmanı bekliyorlar. Bu da senin kendini geliştirmene bağlı oluyor.

Beni yanlış anlamayın ama hukuk okuyan birisinin- tabi, kötü üne sahip bir okulda okumuyorsa- işsiz kalması iş bulmasından çok daha zordur.
Hukuk, kişiyi yorar. Ancak, sizi işsiz bırakacak bir bölüm de değildir. Tabi, hayatında ders çalışmaktan veya ezber yapmaktan başka bir şey yapmayan birisinin işsiz kalması olası...
Erzincan üniversitesinde okuyorum hocam.Birçok yerde daha iyi üniversitelerden mezun olup işsiz kalan insanları görünce ister istemez moralim bozuluyor.
Hangi üniversitedesiniz? Bu kısmen alacağınız eğitime, kısmen de size bağlı. Ben de hukuk fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim. Bana kalırsa hukuk, İstanbul, Ankara ve birkaç büyük vakıf üniversitesi harici yerlerde okunmaz. Ankara bürokrasi şehri ve işin büyük bir kısmı burada dönüyor. Üstelik bazı hukuk büroları İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi mezunları harici stajyer bile kabul etmiyorlar. Buradaki farkı senin bilgi birikiminle kapatman gerekecek. Eğer ki amacın adli yargı sınavından yüksek puan almak ise bu da senin çalışma tempona bağlı. Kendi büronu açmak ya da özelde çalışmak istiyorsan dil ve ileri derecede ofis kullanımına hakim olmanı bekliyorlar. Bu da senin kendini geliştirmene bağlı oluyor.
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde okuyorum.Sanırım bahsettiğiniz kategoride değil

Erzincan üniversitesinde okuyorum hocam.Birçok yerde daha iyi üniversitelerden mezun olup işsiz kalan insanları görünce ister istemez moralim bozuluyor.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde okuyorum.Sanırım bahsettiğiniz kategoride değil
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi adli yargı sınavında iyi kapasiteye sahip ancak çevre edinme konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bilgi düzeyinizi iyi tutup bol bol pratik çözmenizi öneririm. Ortalamayla yatay geçiş de yapabilirsiniz, sadece bir alternatif.

Geri
Yukarı