Çözüldü i3 12100F sistemde DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KasapBey

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle minidump ile alakalı hiçbir bilgim yoktur. PC bayağı kapalı kaldı. Açtım ama masaüstü gelmeden mavi ekran verip bu hatayı verdi. PC 4 aylık. Neden böyle oluyor. Çözümü nedir?

i3 12100F.
GTX1660 Super.
MSI Pro H610M b DDR4 3200MHz.
G.Skill Ripjaws V 8x2 16 GB 3200 CL16.

Minidump dosyam var .dmp uzantılı nasıl atmam gerek size ?

Çözüm
Hocam minidump bu: 040723-9359-01.rar

Sorun nedir acaba? Çözümü var mıdır? Ne yapmam lazım?

Biraz sabredin hocam dosyayı inceleyip geliyorum. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım.

Hocam sanırım sorununuz monitör sürücünüzden ve bozuk veya hatalı dosyalardan kaynaklanıyor.

sfc /scannow komutunu kullanın ve bozuk dosyaların onarılmasını bekleyin.

Ardından özellikle monitör sürücünüz olmak üzere sürücülerinizi (yanii driver'larınızı) güncelleyin.

Son olarak 2 sorum var.
1: Anakartınız bu mu?
2: BIOS sürümünüzü yazabilir misiniz? (!sysinfo machineidkomudu çalışmadığı için bunları soruyorum.)

BIOS sürümünüzü öğrenmek için:

Kalvyeden "Windows+r" tuşlarına basın. Karşınıza çalıştır ekranı çıkacak. Oraya msinfo32 yazın ve "enter"layın çıkan pencereden BIOS sürümünüzü öğrenebilirsiniz.
Hocam mnidump hakkında bir şey bilmediğinizi söylediğiniz için açıklayayım: Bu fotoğraf bozulan veya hatalı olan dosyaları gösteriyor.

tsminidump.png

Bu da yazdığım rapor...

minidumbnotdefteri.png
Hocam öncelikle bizimle minidump dosyalarını paylaşmanız gerekiyor.

Hocam dosya T.C. ile atsam olur mu? Diğerleri gibi atamıyorum. Google Drive Yandex falan.

Biraz sabredin hocam dosyayı inceleyip geliyorum. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım.

Hocam sanırım sorununuz monitör sürücünüzden ve bozuk veya hatalı dosyalardan kaynaklanıyor.

Ardından özellikle monitör sürücünüz olmak üzere sürücülerinizi (yanii driver'larınızı) güncelleyin.

Son olarak 2 sorum var.
2: BIOS sürümünüzü yazabilir misiniz? (!sysinfo machineidkomudu çalışmadığı için bunları soruyorum.)

Kalvyeden "Windows+r" tuşlarına basın. Karşınıza çalıştır ekranı çıkacak. Oraya msinfo32 yazın ve "enter"layın çıkan pencereden BIOS sürümünüzü öğrenebilirsiniz.
Hocam mnidump hakkında bir şey bilmediğinizi söylediğiniz için açıklayayım: Bu fotoğraf bozulan veya hatalı olan dosyaları gösteriyor.

tsminidump.png

Bu da yazdığım rapor...

minidumbnotdefteri.png

Son düzenleme:
Çözüm

Son olarak 2 sorum var.

Anakartım MSI Pro H610M-B DDR4.
Anakart BIOS sürümü: 1.10, 16.02.2022
SMBIOS Sürümü: 3.4
Monitörüm Samsung Odyssey G3 165Hz
Monitör driveri nasıl oluyor hocam. Nasıl nereden yapacağım?

Son olarak 2 sorum var.

Eki Görüntüle 1731173

Bu da yazdığım rapor...

Eki Görüntüle 1731175
1680892227405.png

Hocam Windows aram kısmına Aygıt Yöneticisi yazın.

adım1ts.png

Ardından "Aygıt Yöneticisi"ni açın ve "monitörler" kısmına gelip sağ tıklayıp "sürücüyü güncelleştir"e tıklayın.

adım2ts.png

Bu şekilde güncelleyebilirsiniz. İyi haber! Hocam gönderdiğiniz CMD ekran görüntüsünde bozuk dosyaların bulunduğu ve onarıldığını söylüyor sfc /scannow komudu işe yaramış yanii :)

Hocam Windows aram kısmına Aygıt Yöneticisi yazın.

Eki Görüntüle 1731185

Ardından "Aygıt Yöneticisi"ni açın ve "monitörler" kısmına gelip sağ tıklayıp "sürücüyü güncelleştir"e tıklayın.

Eki Görüntüle 1731189

Bu şekilde güncelleyebilirsiniz. İyi haber! Hocam gönderdiğiniz CMD ekran görüntüsünde bozuk dosyaların bulunduğu ve onarıldığını söylüyor sfc /scannow komudu işe yaramış yanii :)

Sürücü zaten güncel diyor hocam.

Sürücü zaten güncel diyor hocam.

Hocam o zaman sorunumuz tamamen monitör de olabilir ama bozuk dosyalardan kaynaklı da olabilir ancak onu az önce hallettiniz. Eğer tekrar mavi ekran alırsanız yazmaktan çekinmeyin. Sadece tek bir sorunumuz kaldı. O da BIOS sürümünüz güncel değil. Aşağıda verdiğim linkten anakartınızın bu olup olmadığını doğrulayın ve en son BIOS sürümü ile BIOS'unuzu güncelleyin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı