Çözüldü i5 11400F ile Valorant oynanırken %95 CPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cnaar

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,

i5 11400F 11.nesil ve 3050 sistemim bulunmakta.
RAM 16 GB RAM.

Benim Valorant'ta takılma sorunlarım vardı ve oyun akıcı olmadığı için format atma gereği duydum.
Format attıktan sonra yine aynı sorun devam etmekte, oyun içinde CPU kullanımım %95'lere kadar çıkıyor.
Formattan sonra BIOS ayarlarımla hiç oynamadım default şekilde kaldı, driverlerim güncel. Bu sorun neden kaynaklı bilmiyorum, bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu çözdük arkadaşlar aynı sorunu yaşayan varsa bilgilendirme olsun.
BIOS ayarları yapılmamıştı onları yaptık, takılma hala düzelmedi sonra fark ettik ki monitör ile alakalı olabilir ve DP kablosunu değiştik BIOS ayarları CPU kullanımını düzeltti, takılmayı ise DP kablosunun değişmesi düzeltti.
Valorant işlemci kullanan bir oyun zaten.

Öyle düşünüyordum ben de fakat kendi bilgisayarımda denediğimde %60 70 Max kullanıyor. Bu soruyu arkadaşım için sordum, takılmalar yaşıyor ve %95'lere kadar CPU kullanımı oluyor. Daha önce böyle değilmiş sonradan ortaya çıkmış BIOS ayarlarını yapınca fark yaratır mı acaba?

Valorant işlemciyi sömüren bir oyun. Ayrıca eskiden konu açmıştınız sanırım 3060 veya 3060 Ti alacaktınız. Neden 3050'ye düştünüz?

Soru başkası için benim sistemimde sorun yok.

Öyle düşünüyordum ben de fakat kendi bilgisayarımda denediğimde %60 70 Max kullanıyor. Bu soruyu arkadaşım için sordum, takılmalar yaşıyor ve %95'lere kadar CPU kullanımı oluyor. Daha önce böyle değilmiş sonradan ortaya çıkmış BIOS ayarlarını yapınca fark yaratır mı acaba?

Soru başkası için benim sistemimde sorun yok.

Windows Update arka planda çalıştığı için olabilir kapatırsan düşer bence kullanım yüzdesi hizmetler kısmından devre dışı bırak bir dene fark olmazsa geri açarsın fark olursa da arada bir kontrol et belli bir sure sonra kendi açıyor kafasına göre.

Windows Update arka planda çalıştığı için olabilir kapatırsan düşer bence kullanım yüzdesi hizmetler kısmından devre dışı bırak bir dene fark olmazsa geri açarsın fark olursa da arada bir kontrol et belli bir sure sonra kendi açıyor kafasına göre.
Deneyelim teşekkürler cevap için.

Hocam çekirdek kullanımını kontrol etmenizi öneririm, veya kullandığınız programı %97 i5 11. İçin zor bir şey. Eğer cidden %97 falan ise FPS değerinizin çok yüksek ve GPU %99 küsür olması gerek :D

Öncelikle merhaba,

i5 11400F 11.nesil ve 3050 sistemim bulunmakta.
RAM 16 GB RAM.

Benim Valorant'ta takılma sorunlarım vardı ve oyun akıcı olmadığı için format atma gereği duydum.
Format attıktan sonra yine aynı sorun devam etmekte, oyun içinde CPU kullanımım %95'lere kadar çıkıyor.
Formattan sonra BIOS ayarlarımla hiç oynamadım default şekilde kaldı, driverlerim güncel. Bu sorun neden kaynaklı bilmiyorum, bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

İmkanı yok hocam Max %50 kullanır arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin.

Hocam çekirdek kullanımını kontrol etmenizi öneririm, veya kullandığınız programı %97 i5 11. İçin zor bir şey. Eğer cidden %97 falan ise FPS değerinizin çok yüksek ve GPU %99 küsur olması gerek :D

200 250 arası bir FPS alıyor arkadaş arada düşüyor daha altlara, biz de anlam veremedik bu denli kullanmasına. Daha önce böyle bir sorun yokmuş BIOS'tan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum ben.

Görev Yöneticisi'nden bakın sistemi başka bir şey kullanıyor olmalı.

Başka bir şey gözükmüyor görev yöneticisinde. Mesela şu an güncel baktığımızda arka planda sadece Valorant açık Client ekranında ve arka planda arkadaş yayın açıyor CPU kullanımı %100 oluyor çalışan uygulamalara bakıp topladığımızda kullanım Max 80 oluyor toplasak neden %100 gösteriyor anlamış değiliz. Ama oyunda takılma mevcut.

İmkanı yok hocam Max %50 kullanır arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin.

Arka plandaki uygulamalar pek bir şey kullanmıyor, MSI Afterburner indirttim arkadaşa Valorant giriyor yayın açıp bana %81 Valorant kullanıyor sadece. Genel kullanımda ise %94 95 oluyor.

Geri
Yukarı