i5 12400F RTX 4060 oyunlarda düşük FPS

emrhantaskrn

Zeptopat
Daha fazla  
Bundan 1 ay önce Vatan Bilgisayar'dan topladıgım sistem; RTX 4060 8 GB i5 12400F 16 GB tek kanal RAM 3200 MHz anakart H610M.
Benım sistemimle aynı olan sistemlerın FPS değerlerini inceledıgimde benımkısı cok altında kalıyor. Daha önce servise gonderdım işlemciyi değiştirdim sıfır kutu ıslemcıyle gene aynı sorunu yaşadım. Forumda saatler geçirdim yüzlerce video izledim ama bir çözüm bulamadım. Şu an güncel olarak Valorant 180/230 arası FPS alıyorum ayrıca grafik ayarlarından yükseğe alsam da aynı FPS degerını verıyor düşüğe alsam da aynı FPS degerı. Bunun bir çözümü yok mu?

Sebebi belli tek kanal bellek. Çift kanal ile tek kanal bellek arasında azımsanmayacak çok ciddi bir performans farkları oluyor oyunlarda. Kimi oyunlarda 30-40 FPS'e kadar çıkıyor.

Ben de tek kanal 16GB ram kullanıyordum bir 16GB daha ekleyip 32 gb çift kanal yaptım ve deli gibi yükseldi oyunlarda aldığım performans değerleri.

Tek kanaldan ötürü ekran kartından verim alamadığın için 4060'ı 3050 performansında kullanıyorsun aslında. Yanına bir 16GB aynı bellekten eklemeni kesinlikle tavsiye ederim.

Son düzenleme:
8x2 yaparsan büyük ihtimal düzelir çünkü darboğaz falan yapacak bir işlemci de değil ayrıca Benchmark videolarına inanma genellikle bilgisayara Full overclock yapıyorlar, tabii bazı kanallar bunu söylüyor ama söyleyemeyende çok.

8x2 yaparsan büyük ihtimal düzelir çünkü darboğaz falan yapacak bir işlemci de değil ayrıca benchmark videolarına inanma genellikle bilgisayara Full overclock yapıyorlar, tabii bazı kanallar bunu söylüyor ama söyleyemeyende çok.

Hocam 12400F OC işlemine açık olmadığından dolayı verileri doğru sanıyorum.

Tek kanal RAM aldım fakat mavi ekran hatası almaya başladım sanırım RAM sıkıntılı.

Geri
Yukarı