Çözüldü i5 13400F RTX 3060 sistemde açılış ve kapanış çok uzun sürüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ctutkun

Zeptopat
Daha fazla  
Hocam merhaba, bir sorum olacak, umarım kayda değer bir cevap alabilirim. Yeni sistemi toplamak için bundan 3 ay önce, 20 gün kadar araştırma yaptım ve sonunda bir sistem topladım. Her şeyi düşünüp bir hayal ve hevesle aldım ama çok büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Sıkıntım şu; bilgisayarım açılırken boot(MSI) aktif değilken 5 dakika kadar bekliyor, kapanırken de yaklaşık 10-15dk arasında bekletiyor. Hemen lafı uzatmadan size sistemi iletiyorum; anakart: MSI Pro H610M-E (5600MHz), işlemci; i5 13400F (4800MHz), ekran kartı; ASUS Dual RTX 3060 (12 GB-192bit), RAM'ler; 2x16 GB (5600MHz) CL40, ve 1TB Kioxia M.2 7300/6400 SSD var. Hocam benim sorum şu, şimdi bu sistemde benim hatam ne? Ne yapmam gerekiyor? Windows 11 Pro kullanıyorum ama kasa ilk geldiğinde de Windows 10Pro vardı ama yine aynı problem vardı hatta daha kötüydü. Ne yapacağımı bilmiyorum, montaj konusunda da çok bilgiye sahip değilim ama zaten ilk geldiğinde buna bakmaları için geri göndermiştim ama herhangi bir sorun bulmadılar. İncehesap.comdan aldım bu arada. Uzun lafın kısası bilgisayar çok güzel, içeriğinde de herhangi bir sorun yok birkaç sıkıntı dışında ama sadece şu geç açılıp geç kapanmaya herhangi bir çözüm bulamadım. Çokk sinir bozucu. Güncelleme bile almak istemiyorum yeniden başlatırken usandırıcı bir bekletme yaşattığı içi eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Fikirlerinizi bekliyorum, saygılar.

Çözüm
Disk değil sadece ekran kartı değişimi oldu, diskte de sadece Windows 10 Pro'dan tekrar bir format atılıp Windows 11 Pro kuruldu(bildiğim kadarıyla)

Şimdi, geç kapanma sorununu bilgisayarınızdaki bir program yapar, geç açılmayı da USB ile bağlı cihazlar yapabilir.

Benim size tavsiyem, kendiniz bir format USB'si oluşturun, bu sisteme temiz bir format atın, sadece sürücüleri kurup test edip bilgi verin, ona göre diğer ihtimallere bakalım.
BIOS'u güncellediniz mi?
Evet güncelledim, hatta kuzenimle beraber biraz kurcaladık performansı arttırmak adına fakat hiç bir değişiklik yok. Nadiren hızlıca kapanıyor, genellikle çok uzun sürüyor. Bu her konuda beni etkiliyor, yeniden başlatmak dahil. Bu yüzden güncelleme almaya korkuyorum. Hatta öyle ki DDU kullanmam gerekiyordu onu bile düz bir şekilde kullanmak zorunda kaldım çünkü güvenli moda giremiyorum yavaşlıktan. Bu nedenle de ekranda ara ara parazitlenmeler oluyor, sanıyorum eski ekran kartının kalıntı dosyalarını tam silemedim.

Disk değil sadece ekran kartı değişimi oldu, diskte de sadece Windows 10 Pro'dan tekrar bir format atılıp Windows 11 Pro kuruldu(bildiğim kadarıyla)

Şimdi, geç kapanma sorununu bilgisayarınızdaki bir program yapar, geç açılmayı da USB ile bağlı cihazlar yapabilir.

Benim size tavsiyem, kendiniz bir format USB'si oluşturun, bu sisteme temiz bir format atın, sadece sürücüleri kurup test edip bilgi verin, ona göre diğer ihtimallere bakalım.

Çözüm
Bilmiyorum kullandınız mı ama CCleaner vb. kayıt defteri temizleme programları bazen böyle sorunlar oluşturabiliyor, zamanında 10 saniye de açılan sistemim yıllardır kullandığım CCleaner'i son kez kullandığımda hiç yaşatmadığı bu durumu yaşatmıştı bana temiz format sonrası bir sorun yaşamadım sorununuz bence kesinlikle disk ile alakalı ve arkadaşların söylediği gibi tertemiz bir format sonrası temiz Windows kurulumu ile çözülür diye düşünüyorum ek olarak BIOS sıfırlayıp tekrar güncellemeyi deneyin.

Sistem açıldıktan sonra masaüstünü gördüğünüzde alt bar yani windows gezgini hala gelmemiş oluyor mu?
Şimdi şöyle ki bilgisayarı açınca direkt olarak bios menüsünü görmeden uzunca bir süre bekliyorum. yani en azından zar zor Biosa girdikten sonra merak edip MSI BOOT'u enable yapana kadar böyleydi. Şuan onun sayesinde direkt olarak açılabiliyor 5-10 sn içinde ama yine kapanırken ve yeniden başlatırken bazen 5 bazen 15 dakika rahat bekliyorum.

Bilmiyorum kullandınız mı ama CCleaner vb. kayıt defteri temizleme programları bazen böyle sorunlar oluşturabiliyor, zamanında 10 saniye de açılan sistemim yıllardır kullandığım CCleaner'i son kez kullandığımda hiç yaşatmadığı bu durumu yaşatmıştı bana temiz format sonrası bir sorun yaşamadım sorununuz bence kesinlikle disk ile alakalı ve arkadaşların söylediği gibi tertemiz bir format sonrası temiz Windows kurulumu ile çözülür diye düşünüyorum ek olarak BIOS sıfırlayıp tekrar güncellemeyi deneyin.

Tamamdır teşekkür ederim, deneyeceğim. Bu arada USB ile bağlı olan harici 4TB lık bir harddiskim var, bunun dışında USB çoklayıcı bağlı, şöyle diyebilirim neredeyse tüm USB girişleri dolu. Sorun bundan kaynaklı da olabilir mi? Çünkü işin saçma tarafı bu bilgisayar bana temiz bir şekilde geldiğinde de ben bu sıkıntıyı yaşıyordum. :( Yine de dediklerinizi bir deneyip tekrar dönüş yapacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı